Czy związki na odległość mają sens?

Zapewne każdy z nas słyszał lub zna parę, która utrzymuje ze sobą kontakt mimo dzielącej ich odległości. Niestety tak się zdarza i nie zawsze możemy trwać przy swoim partnerze. Wskutek różnych życiowych okoliczności konieczne jest budowanie relacji oraz tworzenie związku na odległość. Jest to jednak zdecydowanie trudniejsze oraz często rodzi wiele wątpliwości. Czy związek na odległość ma sens? Jak zadbać o podtrzymywanie relacji na odległość?

Skąd się biorą związki na odległość?

Nierzadko związki na odległość pojawiają się na skutek sytuacji życiowej. Zdarza się, że jeden z partnerów musi wyjechać w długą delegację lub znajduje lepiej płatne zatrudnienie za granicą. Niestety rzadko kiedy druga połówka może sobie pozwolić na wspólny wyjazd, ponieważ jest już ograniczona życiowymi zobowiązaniami – jak praca czy rodzina. Partnerzy stają wtedy przed koniecznością życia w związku na odległość.

Niekiedy związek od początku odbywa się na odległość. Dzieje się tak, gdyż obecnie mamy coraz większy dostęp do technologii. Dwie osoby mogą poznać się w Internecie, doskonale im się rozmawia i chcą być z sobą w związku, jednak okazuje się, że jedyną rzeczą, która ich dzieli, jest odległość. Wskutek dystansu czy obowiązków nie mogą pozwolić sobie na częste spotkania, a sytuacja życiowa uniemożliwia im zamieszkanie razem. 

Jakie wyzwania pojawiają się w związkach na odległość?

W związku na odległość niezwykle często pojawia się samotność. Nie chodzi tu o brak rozmów z partnerem – to można bez problemu rozwiązań za sprawą technologii – jednak o brak kontaktu fizycznego – przytulania, wspólnych randek i spędzania czasu czy zwyczajnie bycia przy drugiej osobie. Niekiedy pojawia się również frustracja – nie można dokładnie wiedzieć, gdzie obecnie jest partner, czym się zajmuje oraz czy jest bezpieczny. Brakuje świadomości, że druga połówka wróci wieczorem do domu po pracy na wspólną kolację czy wypad do kina.

W końcu wyzwaniem w związku na odległość będzie sam dystans, który dzieli partnerów. Uniemożliwia on częste spotkania i w wielu przypadkach jest kosztowny oraz męczący. Wyjazdy i spotkania trudno jest połączyć z pracą i życiowymi zobowiązaniami. 

Niestety niektóre związki na odległość są skazane na niepowodzenie i nie wytrzymują próby czasu. Dzielący zakochanych dystans, może powodować wiele napięć. Zdarza się, że relacja się znacznie osłabia, a partnerzy uciekają się do zdrady. Wcale jednak nie musi tak być, da się zarówno żyć w związku na odległość, jak i szczęśliwie ułożyć sobie życie z drugą osobą – na przykład decydując się na przeprowadzkę i rozpoczęcie wspólnego życia.

Jak dbać o związek prowadzony na odległość?

Aby związek na odległość był udany, konieczne jest przede wszystkim duże zaangażowanie obydwu stron. W tym celu należy intensywnie podtrzymywać kontakt i zainteresowanie partnerem. Na szczęście obecnie, w dobie nowoczesnych technologii, nie jest to specjalnie skomplikowane – oprócz tradycyjnych telefonów można zdecydować się na wideo rozmowy, wspólne oglądanie filmu czy podtrzymywanie kontaktu przy pomocy różnych komunikatorów. Niezwykle ważne jest również obdarzenie partnera zaufaniem i bycie względem niego szczerym – oczywiście jest to istotne w każdym związku, jednak zaufanie w relacji na odległość jest niezbędną podstawą. Aby podtrzymać związek na odległość, powinno się również regularnie, jeśli to możliwe organizować wspólne spotkania. Można spotykać się w dowolnym miejscu – na przykład w połowie odległości oraz w wybranym momencie – wtedy gdy obydwie osoby dysponują czasem wolnym.

Czy związki na odległość mają sens?

Każdy związek na odległość ma sens pod jednym warunkiem – obydwie osoby musi łączyć szczere uczucie oraz chęć bycia ze sobą mimo przeciwności. Podstawą relacji powinna być szczera rozmowa i obustronne starania. Pomogą one trwać przy drugiej osobie oraz wspólnie przetrwać trudny czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *