Czy aplikacje bankowe są bezpieczne?

Aplikacje bankowe to wygodne rozwiązanie. Dlatego też wiele osób z nich korzysta, ponieważ w szybki i łatwy sposób możemy sprawdzić środki na koncie, czy wysłać przelew. Jednak czy aplikacje bankowe są bezpieczne? Czy nie musimy się martwić o nasze dane?

Do czego służą aplikacje bankowe?

Dzięki aplikacjom bankowym możemy wykonać różnego rodzaju operacje. Sprawdzimy w nich stan naszego konta, wykonamy przelew. Możemy także zapłacić np. telefonem w sklepie bądź zapłacić za zakupy w sklepie internetowym. Oprócz takich podstawowych czynności, które ułatwiają nam codzienne życie, aplikacje pozwalają nam także założyć lokatę, konto oszczędnościowe albo zastrzec kartę, w sytuacji gdy ją zgubimy. Różnorodność działań, które możemy dzięki aplikacji wykonać sprawia, że przyda się ona praktycznie każdemu. Wielu z nas ma jednak obawy czy korzystanie z takich aplikacji nie naraża nas i naszych oszczędności na niebezpieczeństwo.

Aplikacje bankowe- co z bezpieczeństwem?

Może nam się wydawać, że aplikacje bankowe są niebezpieczne, a korzystanie z nich naraża nas na wydarzenia opłakane w skutki. Jednak wcale nie jest tak źle. Aplikacje te posiadają specjalne zabezpieczenia. Co więcej, są często aktualizowane co ponownie wpływa na jakość zabezpieczeń, a dzięki temu nie przechowują poufnych danych w pamięci podręcznej. Jeśli korzystacie z takich aplikacji, zauważyliście z pewnością, że po kilku chwilach braku jakiegokolwiek działania, następuje automatyczne wylogowanie z konta. 

Bezpieczne korzystanie z aplikacji

Pomimo tego, że aplikacje tworzone są w taki sposób by były jak najbardziej bezpieczne, my również powinniśmy zwracać uwagę na pewne rzeczy. Co zrobić aby korzystać z takich aplikacji nie narażając się na nieprzyjemne sytuacje?

  1. Pobierając aplikacje upewnij się, że jest to oficjalna aplikacja ze sklepu na dany system operacyjny.
  2. Nie zapominaj o aktualizacji. Dotyczy to zarówno samej aplikacji, jak i systemu operacyjnego. 
  3. Hasło na telefonie. Jeśli posiadasz aplikacje bankowe na telefonie, nie warto rezygnować z PINU. Dodatkowym zabezpieczeniem jest także opcja odblokowywania telefonu na odcisk palca. 
  4. Kolejne zabezpieczenie to oprogramowanie antywirusowe.
  5. Warto także wystrzegać się korzystania z publicznych sieci Wi-fi. To może nieść ze sobą ryzyko. 
  6. I oczywiście uważaj na wszelkiego rodzaju podejrzane SMS-y, wiadomości mailowe, od nieznanych osób,  których pojawiają się jakieś linki. To bardzo niebezpieczne!

Co prawda, czasami hakerzy stosują różne metody, które ułatwiają im dostęp do naszych danych, ale jak się okazuje użytkownicy aplikacji mobilnych bardzo często sami są sobie winni. Czasami jesteśmy po prostu zbyt lekkomyślni i nie myślimy o konsekwencjach, a jednak dostanie się do naszego konta przez osoby niepowołane przyniesie dla nas wiele przykrych skutków. Dlatego tak ważna jest nasza rozwaga. Ustawcie limity transakcji możliwych do przeprowadzenia za pomocą aplikacji mobilnej, nie otwierajcie podejrzanych wiadomości od nieznanych numerów oraz instalujcie oprogramowanie przeciwwirusowe. 

Aplikacje bankowe to dla wielu z nas dobrodziejstwo. Zwróćmy jednak uwagę na to, że dzięki takim aplikacjom możliwe jest dostanie się do naszego konta w banku, dlatego należy dokonać wszelkich starań, aby urządzenia, na których mamy aplikacje były odpowiednio zabezpieczone. To w dużej mierze od nas zależy bezpieczeństwo. Trzymajcie się zatem zasad ostrożności! Pamiętajcie również aby nie zapisywać haseł do logowania się do konta. To znacznie zwiększa ryzyko dostania się na konto przez niepowołane osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *