Czym jest joga i jak zacząć ją ćwiczyć?

Joga w ciągu ostatnich kilku lat bardzo zyskała na popularności. Pojawia się coraz więcej zajęć związanych z tego typu aktywnością, a wiele osób także równie chętnie ćwiczy jogę w domowym zaciszu. Czym właściwie jest joga i jak zacząć ćwiczyć? Sprawdźcie! 

Czym jest joga?

Joga jest jednym z rodzajów aktywności fizycznej. Jednak wpływa nie tylko na nasze ciało, ale także umysł. Osoby ćwiczące jogę zapewniają, że to niezwykły odpoczynek dla głowy i skupienie się na swoim ciele. Często zaleca się uprawianie jogi osobom zestresowanym, żyjących w ciągłym pędzie, tak by choć na chwilę mogły się zatrzymać, pomyśleć o sobie i zadbać o dobry stan psychiczny i fizyczny. 

Ogólnie rzecz ujmując joga jest jednym z systemów filozofii indyjskiej, która dotyczy powiązaniem między ciałem, a umysłem. Założeniem jest to, aby poznać naturę rzeczywistości. Część osób, które chcą rozpocząć uprawianie jogi chociaż trochę zagłębiają się w jej historię, gdyż chcą wiedzieć z czym się ona wiąże bądź w jaki sposób była i jest praktykowana.

Joga – dla kogo?

Właściwie nie ma większych ograniczeń w kwestii tego, kto może ćwiczyć jogę. Odmian jogi jest niezwykle dużo i ważne jest to, aby znaleźć ten odpowiedni i dopasowany do nas. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi absolutnie nie powinniśmy robić niczego na siłę. Decydując się na samodzielne uprawianie jogi, w domu, powinniśmy pamiętać o tym, aby podejść do tematu rozsądnie i nie rzucać się od razu na głęboką wodę. Prawda jest taka, że spośród tak wielkiej różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie.

Na zajęcia z jogi także często chcą zapisać osoby mające różnego rodzaju problemy z kręgosłupem. Joga wpływa na ogólne poprawienie kondycji i sprawności naszego ciała i takim przypadku także może zdziałać wiele dobrego. Jeśli jednak borykacie się z tego typu problemami, rozsądnie będzie przed rozpoczęciem swojej przygody z jogą, udać się do lekarza, czy aby na pewno nie ma żadnych przeciwwskazań do tego rodzaju aktywności.

Zanim zacznie się przygoda z jogą…

Zanim zaczniemy ćwiczyć jogę powinniśmy się nieco przygotować. Po pierwsze, jeśli będziemy uprawiać jogę w domu, dobrze byłoby znaleźć do tego odpowiednie miejsce. Takie, w którym będziemy mogli się zrelaksować. W końcu joga to ćwiczenia dla ciała i duszy. Nie oczyścimy umysłu np. w miejscu gdzie jest bałagan, szczególnie, gdy takie kwestie źle wpływają na nasze samopoczucie. Znalezienie zatem odpowiedniego miejsca to krok pierwszy. Kolejną sprawą jest kwestia maty. Oczywiście możemy wyposażyć się w taką specjalnie dedykowaną do uprawiania jogi, jeśli jednak nie macie na początku ochoty takiej maty kupować, możecie do tego celu użyć koc. Najlepiej jednak położyć go na dywanie bądź innej powierzchni, która sprawi, że nie będzie się ślizgał. Kolejny aspekt to wygodny i komfortowy strój, w którym będziecie się czuć swobodnie i nie będzie krępował ruchów ciała. 

Jak zacząć ćwiczyć jogę w domu?

Podczas jogi niezwykle ważny jest oddech i to właśnie od skupieniu się na nim powinniśmy zacząć. Istotne jest abyśmy oddychali głęboko i miarowo. Warto zacząć od najprostszych pozycji, ponieważ są one w pełni bezpieczne, a pomogą nam rozluźnić i rozciągnąć mięśnie, co w rezultacie sprawi, że pozbędziemy się różnego rodzaju spięć, czy bólu pleców. 

Decydując się na samodzielne ćwiczenie jogi zacznijmy od podstawowych pozycji, jak koci grzbiet, pozycja deski pies z głową w dół. Jogę możemy ćwiczyć zarówno w domu, jak i na zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowane osoby. W tym drugim przypadku możemy liczyć na pomoc osób, które mają wiedzę w tym temacie, co sprawi, że wykonywane ćwiczenia mogą być bardziej efektywne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *