Dlaczego i czy warto szczepić małe dziecko? 

Szczepionki są jednym z największych osiągnięć cywilizacji – nie tylko eliminują najgroźniejsze choroby zakaźne, ale także ratują życie. Mogą także ochronić przed groźnymi powikłaniami wynikającymi z chorób zakaźnych. Program Szczepień Ochronnych to kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dla dzieci – od urodzenia do ukończenia przez nie 3 lat. Dlaczego warto szczepić małe dzieci? 

Jak działa szczepionka?

Szczepionka pozwala na uodpornienie organizmu przeciw chorobom oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia epidemii choroby zakaźnej. W wielki skrócie można powiedzieć, że szczepionka sprzyja zachowaniu zdrowia. Szczepienia ochronne są skutecznym działaniem w walce z 26 chorobami zakaźnymi. Dzięki szczepionkom udało się ograniczyć zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B i błonicę. 

Ile osób jest zaszczepionych?

Według danych Programu Szczepień Ochronnych, w Polsce jest zaszczepionych około 95% populacji. Taki wynik pozwala zapobiegać zachorowaniom na choroby zakaźne nie tylko osobom zaszczepionym, ale także tym, którzy nie mogli się zaszczepić z powodów zdrowotnych. Niestety, niektóre choroby genetyczne utrudniają wykonanie szczepień obowiązkowych u małych dzieci. 

Czy małe dziecko warto szczepić? 

Tak, małe dzieci warto szczepić, ponieważ jest to skuteczny sposób na ochronienie ich przed chorobami zakaźnymi. Nowoczesne szczepionki są bezpieczne i dobrze tolerowane przez maluchy. Jest także argument finansowy: szczepienie jako profilaktyka jest zdecydowanie mniej kosztowne niż leczenie powikłań po przebytej chorobie zakaźnej. Co ważne, szczepienia obowiązkowe są w Polsce bezpłatne. 

Co wybrać: szczepienia obowiązkowe czy zalecane?

Program szczepień dla dzieci został przygotowany tak, aby objąć je zaleceniami od momentu ich narodzin do ukończenia 3 lat i podzielony jest na szczepienia obowiązkowe i zalecane. 

Do szczepień obowiązkowych zalicza się: polio, odrę, świnkę, różyczkę, tężec, krztusiec, błonicę, zakażenia pneumokokowi, gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW-B) oraz zakażenia Haemophilus influenzae typu B. Są to szczepienia bezpłatne, którym należy poddać dziecko w terminie zgodnym z harmonogramem szczepień, po ustaleniach z przychodnią, do której należy dziecko. Oczywiście wszystkie wątpliwości związane ze szczepieniem rozwieje lekarz pediatra, do którego można się zwrócić w tej sprawie. 

Z kolei szczepienia zalecane są to szczepionki uzupełniające szczepienia obowiązkowe. Stanowią one szerszy parasol ochronny nad delikatnym organizmem dziecka, chroniąc przed zarażeniem ospą wietrzną, rota wirusami, meningokokami, grypą, wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW-A) oraz odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Są to szczepienia płatne, także wpisane w kalendarz szczepień i termin ich podania należy ustalić z lekarzem zajmującym się dzieckiem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *