U małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wyartykułować swoich problemów, bardzo ciężko zdiagnozować wadę wzroku.
U małych dzieci, które nie potrafią jeszcze wyartykułować swoich problemów, bardzo ciężko zdiagnozować wadę wzroku. Niestety brak podejmowania odpowiednich działań może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości w kontekście rozwoju malucha. Okulistyka dziecięca to bowiem niezwykle ważna dziedzina w medycynie. Pozwala ona zminimalizować ryzyko pojawienia się konsekwencji wynikających ze zbyt późnego zdiagnozowania wady wzroku, które w przyszłości mogą objawić się w postaci nadpobudliwości, dysgrafii, dysleksji lub problemów w nauce. Jak więc rozpoznać, kiedy warto udać się do specjalisty, na co zwrócić uwagę i jak badać wzrok malucha? Przeczytaj w poniższym artykule.
Diagnostyka dziecięca oczu – kiedy?
W przypadku zdrowych dzieci, które nie są obciążone wywiadem okołoporodowym, pierwsze badanie okulistyczne warto wykonać w okolicach 3 roku życia. W tym wieku dzieci są otwarte na współpracę ze specjalistą – przy odpowiednim podejściu lekarza maluchy chętnie oglądają pokazywane obrazki i poddają się wszystkim niezbędnym badaniom. W przypadku dzieci obciążonych wywiadem okołoporodowym lub ciążowym oraz w przypadku dzieci obciążonych wywiadem rodzinnym, gdzie w najbliższej rodzinie występowało zezowanie lub wady wzroku, pierwsze badanie powinno się wykonać przed upływem 12 miesiąca życia. Z kolei w przypadku wcześniaków i dzieci o masie urodzeniowej poniżej 1 500 gramów koniecznie trzeba wykonać pierwsze badanie już w 4 tygodniu życia oraz badania kontrolne w 8 i 12 tygodniu oraz w 12 miesiącu, o ile oczywiście na podstawie otrzymanych wyników badań nie zaistnieją przesłanki do zmiany tychże zaleceń.
Wady wzroku u dzieci – symptomy
Poradnia okulistyczna dla dzieci powinna zostać odwiedzona przez rodziców z maluchem zawsze wtedy, kiedy zaistnieją symptomy mogące świadczyć o występowaniu wad wzroku. Najbardziej charakterystyczne sygnały to:
- biały refleks w centrum źrenicy,
- brak nawiązywania kontaktu wzrokowego po ukończeniu pierwszego miesiąca życia,
- nienaturalne ustawienie głowy, tak jakby dziecko patrzyło z ukosa,
- nieprawidłowa budowa gałek ocznych,
- nieprawidłowa budowa powiek,
- oczopląs – wahadłowe ruchy gałek ocznych w poziomie lub w pionie,
- zezowanie przez większą część dnia,
- zezowanie stałe.
Zez u dzieci – symptomy
Rodzice bardzo często zgłaszają się ze swoimi pociechami na diagnostykę dziecięcą oczu z podejrzeniem wystąpienia zeza. Najbardziej charakterystyczne symptomy to:
- bóle głowy,
- brak ruchu oka w którymś kierunku,
- mrużenie oczu,
- niechęć do rysowania,
- niechęć do czytania,
- pieczenie oczu,
- pocieranie oczu,
- przymykanie jednego oka,
- przysuwanie się do telewizora,
- zbliżanie przedmiotów do oczu,
- zezowanie jednym okiem,
- zezowanie dwojgiem oczu.
Okulista dziecięcy Toruń
W celu zdiagnozowania wady wzroku u dziecka, warto skorzystać z profesjonalnej poradni okulistycznej dla dzieci. Tego rodzaju placówki powinny dysponować specjalistycznym sprzętem oraz specjalizować się w badaniach wad wzroku i w leczeniu zaburzeń za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. W tej materii warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy będą w stanie zapobiec pojawieniu się negatywnych konsekwencji, rzutujących na rozwój malucha w przyszłości.