Jak dobrać kolor szminki?

Często zastanawiamy się jaki kolor szminki powinnyśmy wybrać, aby ładnie uzupełniał nasz makijaż i dobrze się z nim komponował. Jednak nie tylko do rodzaju makijażu należy dobierać kolor szminki. Ważne jest także odcień naszej skóry, wielkość ust, typ urody.

Niektóre z nas pomalują usta i po prostu wiedzą, że to ich kolor. Intuicyjnie także wybierają odpowiednią szminkę. Jeśli jednak nie jesteś przekonana czy w tym przypadku warto postawić na intuicję, mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w doborze odpowiedniego koloru szminki. 

Typ urody

Bardzo często to właśnie typ urody stanowi podstawową i kluczową kwestię podczas wyboru szminki. Mamy dwa, najbardziej ogólne rozróżnienia dotyczące typu urody.

  • Typ ciepły – charakteryzuje się złotym odcieniem skóry, opala się na kolor brązowy, pasuje mu złoty odcień biżuterii, a żyły na nadgarstku mają zielonkawy kolor. To kobiety o złocistych odcieniach włosów, w kolorach miedziany, miodowy brąz, orzechowy, bordo bądź różowy blond. 

W przypadku Pań o ciepłym typie urody dobrze sprawdzą się szminki  w ciepłych odcieniach czerwieni, pomarańczowe, brązowe i beżowe.

  • Typ zimny – ma chłodny odcień skóry, różowy, opala się zazwyczaj na czerwono. Do ich typu urody pasuje srebrna biżuteria, a żyły na nadgarstku są koloru niebieskiego. Osoby takie mają popielaty lub platynowy odcień włosów, w kolorach zimny blond, czerń, chłodny brąz.

Do kobiet o takim typie urody dobrze pasują szminki w kolorach wina, śliwki, czy brudnego różu. 

Typ urody to nie wszystko! 

Pamiętajcie, że wybór koloru szminki jedynie na podstawie typu urody nie sprawdzi się dobrze. Zależy to także od wielu innych czynników. Poza tym każda z nas ma inną urodę i nie zawsze wybierając według zasad dotyczących typu urody, podejmiemy najbardziej trafioną decyzję. Zatem co jeszcze wpływa na odpowiedni wybór szminki?

Kształt i wielkość ust

Kształt i wielkość ust to także jedna z podstawowych kwestii. Bowiem na małych i wąskich ustach nie będzie wyglądać dobrze ta sama szminka, co u Pań z pełniejszymi ustami. W przypadku wąskich ust warto postawić na jasne, lekko błyszczące kolory. Nie podkreślają one tego, że nasze usta są małe, a wręcz przeciwnie. Optycznie wpływają na lekkie powiększenie ust. Zatem jeśli nie zostałyście obdarzone pełnymi ustami, warto zadziałać w taki sposób. Nieco łatwiej mają kobiety z pełnymi wargami. One bowiem nie muszą się ograniczać, ponieważ zarówno delikatne i jasne kolory, jak i ciemniejsze będą wyglądać dobrze. Bardzo ładnie w przypadku takich Pań wyglądają matowe szminki.

Wiek

Pytań o wiek nie lubimy! Jednak w sytuacji doboru szminki, warto zwrócić uwagę na ten aspekt. W końcu makijaż ma sprawiać, że wyglądamy pięknie! Jeśli zatem jesteśmy nieco młodszymi kobietami możemy postawić na błyszczące i brokatowe drobinki na ustach. W przypadku nieco starszych kobiet, warto zrezygnować z takich świecących akcentów, ponieważ sprawiają one, że zmarszczki wokół ust, stają się bardziej widoczne. Warto jednak użyć matowe lub półmatowych szminek.

Kolor włosów

Jako, że nie każda z nas ma swój naturalny kolor włosów, typ urody to nie jedyny wyznacznik. Warto także zobaczyć jak z danym kolorem włosów komponuje się dana szminka. Przy czarnych włosów bardzo dobrze sprawdza się czerwień, czekoladę bądź róż. Panie o blond włosach mogą postawić na róż, beż. Natomiast dla kobiet z brązowymi włosami dobrym kolorem jest malinowy i jasnoróżowy. Posiadaczkom rudych włosów polecamy matową czerwień lub brąz.

To kilka naszych wskazówek, które mogą być pomocne. Pamiętajcie jednak, że to Wy powinniście się dobrze czuć z daną szminką na ustach, więc wybierzcie taką, która będzie idealna dla Was. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *