Pacjent po przeszczepie szpiku powinien przestrzegać szczególnych zasad żywienia. Nie powinien spożywać m.in. takich potraw jak pasztety, kiełbasy czy produkty typu fast-food. Owoce i warzywa zawarte w jego diecie powinny być zaś dokładnie myte i parzone, gotowane bezpośrednio po obraniu. Co jeszcze należy wiedzieć na temat żywienia po przeszczepie szpiku?
W diecie po przeszczepie szpiku szczególne istotne jest stosowanie diety ubogo bakteryjnej. Dotyczy to nie tylko sposobu przygotowywania posiłków – a więc zachowania szczególnych zasad higieny – ale także doboru składników, sposobu przechowywania żywności i wyboru odpowiednich, ekologicznych produktów w sklepie.
Jaka dieta po przeszczepie szpiku?
Przede wszystkim przed przyrządzaniem potraw należy dokładnie myć ręce i blat kuchenny, a naczynia i sztućce myć przy użyciu płynu do mycia naczyń. Potrawy powinno się spożywać świeże, zaraz po przyrządzeniu. Kategorycznie nie należy spożywać pozostałości po poprzednim posiłku. By dowiedzieć się więcej o diecie po przeszczepie wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/pacjenci-rodziny.
Najlepiej jeść ok. 5 – 6 posiłków dziennie. Z uwagi na to, że największy apetyt występuje zazwyczaj rano, śniadanie może być najważniejszym posiłkiem dnia.
Po przeszczepie powinno się także dużo pić – najlepiej 5 szklanek wody mineralnej dziennie i tyle samo soków owocowych i warzywnych. Co istotne, nie należy pić płynów przed posiłkami i w trakcie ich spożywania. Płyny wypełniają bowiem żołądek zwiększając uczucie sytości. Z tego też względu należy jeść zupę po drugim daniu.
Spożywane produkty powinny być najwyższej jakości – jak najświeższe, pakowane w opakowaniach jednostkowych – w przypadku masła, mleka UHT, dżemu czy soków bobo.
Także jajka powinny być jak najświeższe, myte, dezynfekowane i przechowywane w oddzielnym miejscu w lodówce. Mięso i ryby powinny być dobrze ugotowane lub upieczone w folii aluminiowej w piekarniku.
Na czym polega oddawanie szpiku?
Warzywa powinny być dokładnie myte, parzone wrzątkiem, obierane cienko, by nie usunąć cennych składników odżywczych i przyrządzane bezpośrednio po obraniu. Najlepiej je piec lub gotować – krótko pod przykryciem lub na parze, by nie straciły swoich cennych składników. Do diety warto włączyć m.in. ziemniaki, pietruszkę, marchew, czerwone buraki, fasolkę szparagową, brokuły i kalafior.
Owoce powinny być świeże, bardzo dobrej jakości i – podobnie jak warzywa – dokładnie umyte. W diecie po przeszczepie polecane są przede wszystkim banany, gotowane lub pieczone jabłka oraz owoce z puszki takie jak brzoskwinie i morele.
Pieczywo najlepiej jest kupować pakowane w niewielkich porcjach, mrozić w zamrażarce zawinięte w folii aluminiowej i, przed spożyciem, rozmrażać w piecu lub kuchence mikrofalowej przez ok. 3-5 minut.
Jeżeli nie ma możliwości kupowania produktów pakowanych osobno, po ich otwarciu należy oddzielić pozostałą ilość i włożyć do szczelnie zamykanego pudełka. By uatrakcyjnić spożywane potrawy, warto – do smaku – dodawać przyprawy.
W diecie po przeszczepie szpiku kategorycznie odradzane jest spożywanie takich produktów jak boczek, golonka, parówki, wędliny, mięso smażone lub bigos. Nie należy także jeść konserw mięsnych, rybnych oraz pączków, słodkich bułek, ciastek z kremem i gotowych deserów. Powinno się również unikać chipsów, potraw tłustych, ostrych i smażonych.