Jak przygotować meble ogrodowe do sezonu jesienno-zimowego?

Wakacje niestety dobiegają końca. I choć wrzesień, a nawet październik potrafią zaskoczyć wysokimi temperaturami powietrza za dnia, to w ciągu nocy robi się coraz zimniej. Przed nami przecież barwna jesień, a tuż po niej mroźna zima. Jak zatem zadbać o meble ogrodowe, aby przetrwały ten trudny czas, a następnego roku znów posłużyły podczas relaksu w ogrodzie?

Pielęgnacja mebli ogrodowych

Zdecydowaną większość mebli ogrodowych po sezonie chowamy. Znajdujemy dla nich suche miejsce, np. w przydomowym garażu. Jeśli pozwala na to przestrzeń, wyodrębniamy oddzielne pomieszczenie, w którym będą przechowywane. Dzięki temu nie zostają narażone na działanie niskiej temperatury i wilgoci, które potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na strukturę mebli ogrodowych, w szczególności tych wykonanych z tworzyw naturalnych. Na tym jednak nie koniec!

Zanim schowamy meble ogrodowe powinniśmy się im dokładnie przyjrzeć. Sprawdzić, czy nie posiadają uszkodzeń lub ubytków wymagających naprawy. Pozostawienie takich miejsc do kolejnego sezonu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może się zdarzyć, że stopniowo stan mebli będzie się pogarszał. Jest to wręcz – niestety – pewne w przypadku mebli drewnianych. O te trzeba zadbać, wykonując naprawy, impregnację oraz konserwację.

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych zazwyczaj wymagają przede wszystkim pozbycia się powierzchownych zabrudzeń.

Pokrowiec ochronny jako zabezpieczenie

Warto postawić na pokrowiec ochronny, który można znaleźć na stronie https://bazkar.pl/. Taka osłona przydaje się nie tylko do zabezpieczenia mebli ogrodowych, ale i wszystkich mniejszych elementów architektury ogrodowej czy akcesoriów, a nawet zabawek dziecięcych, które używane są w warunkach zewnętrznych, tylko sezonowo.

Na rynku można znaleźć pokrowce w różnych rozmiarach, nierzadko dopasowane kształtem i wymiarami do konkretnych zestawów mebli ogrodowych. Najlepiej kupować je od razu z wybieranymi meblami, ale i w późniejszym czasie uda się znaleźć odpowiedni produkt. Do wyboru są ponadto uniwersalne pokrowce ogrodowe oraz sporych rozmiarów plandeki, którymi przykryjemy i zabezpieczmy nie tylko meble, ale i np. drewno zbierane na opał.

Tekstylia ogrodowe czas wyprać!

Wraz z meblami ogrodowymi najczęściej używamy tekstyliów, przede wszystkim poduszek, materacy, a także koców. Zanim je schowamy, powinniśmy je poddać czyszczeniu. Jeśli np. poduszki posiadają zdejmowane pokrowce, wystarczy je wyprać, a sam wkład wytrzepać i wywietrzyć. Trudniejsze zabrudzenia mogą wymagać skorzystania z usług profesjonalnych firm czyszczących. Pamiętajmy jednak, że czyste tekstylia ogrodowe poza sezonem będą chronione przed wnikaniem zabrudzeń, a także nieproszonych gości, którzy mogą narobić szkód.

Przemyślmy, gdzie będziemy przechowywać meble i tekstylia ogrodowe. Pamiętajmy o czyszczeniu, konserwacji, naprawie i impregnacji. Na koniec zaś postawmy na zabezpieczenie w postaci pokrowca bądź plandeki. Dzięki temu podczas kolejnego ciepłego sezonu nasze meble i tekstylia znów zachwycą swoją estetyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *