Jak samemu urządzić mieszkanie?

Przed Tobą urządzanie nowego mieszkania? A może chcesz po prostu wprowadzić powiew świeżości do wnętrza? Dla niektórych urządzanie mieszkania i wykończanie wnętrz jest czymś, czego woleliby uniknąć, gdyż uważają to za męczący obowiązek.

Ale właściwie dlaczego? Jeśli decydujemy się na samodzielnie urządzanie mieszkania, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Możemy stworzyć wnętrze, w którym będziemy się czuli naprawdę dobrze i do którego z ogromną przyjemnością będziemy wracać. Jednak jak się do tego zabrać i jak samemu urządzić mieszkanie, tak aby było one przytulne, komfortowe i praktyczne?

Na dobry początek – pomysł!

Innej drogi nie ma. Wszystko musi zacząć się od jakiegoś pomysłu. Jeśli jesteśmy artystycznymi duszami, które uwielbiają eksperymentować, mają swoją wizję na urządzenie mieszkania, a w głowie mnóstwo prześcigających się pomysłów, sprawa jest prosta. Albo uporządkujemy sobie w głowie nasz plan, albo rozpiszemy go sobie na kartce, tak aby wiedzieć jakie materiały, meble itp. będą nam potrzebne. Jednak, gdy nie do końca mamy swoje idealne wyobrażenie mieszkania możemy poszukać inspiracji. Jest ich całe mnóstwo w Internecie, ale także w katalogach różnych firm meblowych itp. Z pewnością, któryś z projektów przykuje Waszą uwagę i nawet jeśli nie będziecie chcieli odwzorować go w całości, to być może zainspirujecie się pewnymi elementami, czy chociażby stylem, w jakim będziecie chcieli urządzić swoje mieszkanie. 

Zaczynamy od podstaw

Wstępny pomysł i wizję już mamy zatem, czas przejść do czynów. Teraz następuje moment, w którym wybieramy rodzaj podłogi oraz to jak będą wyglądać ściany. Tradycyjne malowanie, tapeta, fototapeta, a może surowy beton bądź cegła. Rozwiązań jest bez liku, więc możemy poszukiwać, wybierać i w końcu zdecydować się na to, co najbardziej będzie pasowało do naszej wizji. Może się również zdarzyć, że nagle naszym oczom ukaże się coś, co sprawi, że nasza wstępna wizja nieco się zmieni. Jednak to żaden problem! Najważniejsze w końcu, aby efekt końcowy był dla nas zadowalający i aby urządzone wnętrze było tym wymarzonym.

Meble – nowe a może z odzysku?

Wybór mebli oczywiście podyktowany jest również naszym pomysłem. Jeśli postawiliśmy na nowoczesne, designerskie wnętrze, z dużym prawdopodobieństwem zdecydujemy się na nowe meble. Jeśli jednak uwielbiamy przebywać we wnętrzach, w których goszczą stare, naznaczone historią meble, śmiało poszukiwać mebli z odzysku. 

Magia dodatków 

Różnego rodzaju dodatki, akcesoria, ozdoby stworzą wyjątkowy klimat w naszym mieszkaniu To elementy dekoracyjne stanowią zawsze wisienkę na torcie i są w stanie nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Nawet w sytuacji, kiedy nie przeprowadzamy gruntownego remontu, a chcemy nieco odświeżyć wygląd mieszkania, decydujemy się na małe zmiany w dodatkach, które jednak wpływają na całość i dzięki nim wnętrze może uzyskać nowy wymiar.

Motyw przewodni lub kolor

Być może planujesz urządzić mieszkanie w stylu marynarskim, albo motywem przewodnim podczas aranżacji będzie roślinność. Wtedy także wiesz co robić, gdyż pomysł ten warto mieć w głowie już od samego początku i tworzyć jedną spójną całość. Poprzez dobór podłogi, wyglądu ścian, mebli, a na dodatkach kończąc. Niektórzy także jako podstawę wybierają jeden bądź dwa kolory przewodnie i tego się trzymają podczas urządzania wnętrza. Wybierając jeden kolor główny dobierają następnie wszystkie elementy wykończenia oraz dodatki w jednym kolorze, bawiąc się na przykład odcieniami, czy strukturą. 

Samodzielne urządzanie mieszkania naprawdę może być świetną zabawą i ogromną przyjemnością. Każdy w końcu chce dobrze czuć się we wnętrzu, w którym mieszka. Dlatego warto wybierać rozwiązania, które będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb i naszych wymagań. Jeśli świetnie czujemy się w jasnych, oświetlonych wnętrzach, nie będziemy się czuć komfortowo, wybierając za kolor przewodni czerń. Pamiętajmy o tym, że to my mamy się czuć dobrze i przytulnie w naszym mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *