Jak samemu zrobić świeczkę?

Czy Wam też jesienią włącza się potrzeba zakupienia tysiąca świeczek i robienia wieczorami romantycznego, przytulnego nastroju?

Ciepłe światło świec pięknie prezentuje się w salonie, sypialni i łazience. Można pójść o krok dalej i stworzyć wspaniałą kompozycję zapachową ze świec – wtedy po całym mieszkaniu będzie unosił się kojący aromat. Duża świeczka zapachowa potrafi kosztować nawet 100 PLN, dlatego dziś dzielimy się z Wami sposobem na to, jak samemu zrobić świeczkę. 

Świeczka home made – wersja podstawowa

Najszybciej i najprościej jest wykonać własną świeczkę na bazie resztek starych świec. Dokup knoty lub je samodzielnie z blaszki i bawełnianego sznurka – jest to jedyny wydatek, który musisz ponieść przy robieniu świeczki. Zabezpiecz blat kilkoma warstwami ręczników papierowych albo folii, przygotuj szklany pojemnik, w którym będzie znajdować się Twoja świeczka. Na dni pojemnika wylej kroplę kleju na gorąco i pozwól, by sznurek się przykleił – pozostały knot zawiń na patyczku do szaszłyka i połóż na rancie pojemnika. 

Resztki świeczek, z których będziesz korzystać, przełóż do plastikowego, metalowego lub szklanego pojemnika, którego w razie zabrudzeń nie będzie Ci szkoda (dlatego pod żadnym pozorem nie używaj do tego celu ulubionej miseczki do muesli!) i rozpuść w kąpieli wodnej lub wstaw na minutę do kuchenki mikrofalowej. Możesz dodać parę kropli olejku zapachowego lub barwnika spożywczego. Uwaga! Rozpuszczone świeczki będą gorące, uważaj, żeby się nie poparzyć. Przelej rozpuszczone świeczki do pojemnika – tak, aby knot nie wpadł do środka. Kiedy świeczka zastygnie (może to potrwać parę godzin), przytnij knot na odpowiednią długość. 

Parafinowa świeczka DIY

Świeczka z parafiny, odlana do eleganckiej formy będzie wyglądać luksusowo. Możesz podarować ją komuś w prezencie lub zaaranżować do swoich wnętrz. Przygotowanie takiej świeczki jest nie tylko bardziej czasochłonne, ale wymaga także większego nakładu finansowego. Musisz kupić parafinę, formę do świec, knoty oraz barwniki i farby do świec. Kupując parafinę, trzeba zdecydować czy świeczka ma być wolnostojąca, czy palona w szklanym pojemniku – niestety, różnią się one miękkością, a więc i sposobem spalania. 

Wykonując świecę parafinową w formie pamiętaj, że będzie powstawać „od końca”, czyli dno foremki będzie tak naprawdę górą świecy. Barwniki i farby do świec pozwolą Ci na stworzenie wyjątkowo eleganckich dodatków na przykład w kolorze srebra czy złota. 

Ważna informacja – parafinę najlepiej jest roztopić w kąpieli wodnej, metodą „garnek na garnek” – niestety, ten, w którym bezpośrednio znajdzie się parafina, nie będzie już nadawał się do niczego innego, jak przygotowywanie świec. 

Domowa świeca w stylu eko

Do przygotowania tej świeczki użyte zostaną tylko produkty pochodzenia naturalnego: wosk sojowy, bawełniany lub konopny sznurek, naturalne olejki eteryczne oraz szklane słoiczki – najlepiej zero waste, czyli umyte słoiki po dżemach i oliwkach.

Wosk roztop w kąpieli wodnej, dodaj do niego olejek, delikatnie rozmieszczaj. Przelej do słoiczka, w którym wcześniej umieszczony został kot – proporcjonalnie dłuższy niż wysokość słoika. Jeśli chcesz, żeby świeczka była jeszcze bardziej ekologiczna wizualnie, możesz zatopić w niej suszki kwiatków lub ziarenka kawy. 

Ważna zasada – resztek gorącego wosku lub świeczek nie wylewaj do kanalizacji ani nie próbuj przelać do kosza na śmieci! Poczekaj, aż zastygną w pojemniku, w którym je topiłaś i delikatnie zeskrob je nożem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *