Jak urządzić efektowny taras?ogród

Posiadanie tarasu to ogromna wygoda. Ta rozbudowana forma balkonu sprawdza się zarówno jako miejsce rekreacji, jak i użytkowa przestrzeń, która znajduje zastosowanie podczas letnich wieczorów i nie tylko. Zobacz, jak zaaranżować swój taras, aby stał się ulubionym miejscem dla całej rodziny.

Elementy, które warto mieć na tarasie

Taras często bywa przedłużeniem pokoju dziennego, dlatego warto go właściwie zaaranżować. Podstawą są odpowiednie meble – stół oraz krzesła, fotele lub ławy, które powinny być wykonane z solidnych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych tworzyw. Poza popularnym plastikiem doskonale sprawdzają się więc propozycje z tzw. technorattanu, które nie tylko charakteryzują się solidną budową, ale także świetnym, stylowym wyglądem. Zamiast barierek można zastosować maty osłonowe, które nie tylko osłonią, ale również zapewnią przestrzeń do powieszenia prania, czy zasadzenia pnących roślin.

Dobrze jest też przemyśleć kwestię ewentualnego zadaszenia tarasu. Jeśli nie chcemy takiego na stałe, można postawić na wariant w postaci dużego parasola, który będzie rozkładany w razie potrzeby. To o tyle atrakcyjne rozwiązanie, że umożliwia ochronę podczas opadów, a także zabezpiecza przed zbyt intensywnym słońcem w trakcie upałów.

Co jeszcze może się przydać na tarasie?

Atrakcyjny taras to coś więcej niż wyłącznie wygodne meble. W stworzeniu wyjątkowego klimatu pomocne będą maty osłonowe, takie jak np. https://www.bricomarche.pl/ogrod/architektura-ogrodowa/ogrodzenia/maty-oslonowe, które z jednej strony zagwarantują domownikom odrobinę prywatności, z drugiej natomiast pomogą w uatrakcyjnieniu nudnej elewacji. Do wyboru są maty osłonowe gładkie, ale również wzorzyste. Jedne mają jednolitą powierzchnię, inne natomiast są kwintesencją dekoracyjności. Propozycję dla siebie można znaleźć wśród imitacji traw, płotków, ale także serii tekstylnych – wszystko zależy od naszych upodobań i osobistych preferencji.

Dobrym pomysłem jest także zadbanie o wyeksponowanie swoich roślin. Pomocne w tym są przede wszystkim donice, które z powodzeniem mogą zastąpić rabaty. Nic lepiej od nich nie ozdobi przestrzeni, a także nie ułatwi pielęgnacji i zabezpieczy przed zwierzętami oraz chwastami. Poza akcesoriami i detalami, warto zadbać o podstawy, czyli posadzkę. Ta powinna być przede wszystkim antypoślizgowa, a do tego odporna na mróz, co uchroni ją przed pękaniem zimą. Zwieńczeniem udanego projektu tarasu będzie odpowiednie oświetlenie, które najlepiej wybrać z LED-owych propozycji solarnych, które nie będą wymagały zasilania, czyli będą praktycznie bezkosztowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *