Rozwód to jedno z tych wydarzeń, których wolelibyśmy uniknąć w życiu. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czas o podjęcia decyzji o rozwodzie, aż do momentu ostatecznego rozwiązania małżeństwa, nie jest łatwy i często trwa niekrótko.
Jednak decyzja o rozwodzie często jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Jak złożyć pozew o rozwód? Mamy dla Was kilka pomocnych wskazówek.
W jakim sądzie składa się pozew o rozwód?
Podstawowa kwestia to wybór odpowiedniego sądu. Sprawami rozwodowymi zajmują się sądy okręgowe. Pozew składa się w sądzie okręgowym, w okręgu którego małżonkowie zamieszkiwali. W sytuacji natomiast, gdy małżonkowie nie mieli wspólnego miejsca zamieszkania, pozew o rozwód wnosi się do właściwego sądu okręgowego dla miejsca, w którym mieszka pozwany.
Co powinno znaleźć się w pozwie?
W pozwie określamy sąd, który wcześniej ustalimy. Kolejna rzecz to określenie stron pozwu. Oznacza to nic innego jak podanie danych obu małżonków.
- Imiona
- Nazwiska
- Zawody, jakie wykonują
- Aktualne miejsce zamieszkania
W kolejnym kroku należy określić żądania powoda. To tutaj należy napisać z czyjej winy ma zostać orzeczony rozwód bądź bez orzekania o winie. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w którym powód chce przeprowadzenie rozwodu z orzekaniem o winie, można powołać także świadków, które potwierdzą wnoszone przez tę osobę żądania. W tym celu powinno pojawić się takie żądanie o przesłuchanie świadków wraz z określeniem ich imion, nazwisk oraz aktualnego adresu.
Ostatnim punktem pozwu jest jego uzasadnienie. Wyjaśnia się dlaczego nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Dodatkowo uzupełnienie stanowią zeznania świadków. Należy także opisać sytuację majątkową małżonków. Jeśli chcemy domagać się alimentów na małoletnie dzieci, należy napisać o ich potrzebach. W przypadku, gdy małżonkowie mają dzieci, ważnym elementem jest informacja o ich liczbie, wieku i płci.
Oprócz pozwu, dodaje się także załączniki w postaci:
- aktu małżeństwa,
- aktów urodzenia wspólnych dzieci małżonków,
- zaświadczenia o zarobkach małżonków.
- odpisu pozwu.
W jaki sposób złożyć pozew?
Pozew można złożyć osobiście w sądzie okręgowym lub przesłać go pocztą. Sąd oraz pozwany powinni otrzymać po jednym egzemplarzu. Dlatego pamiętaj, aby złożyć odpowiednią liczbę kopii, a do każdej kopii dołączyć załączniki.
Do kosztów, na jakie należy się przygotować, należą:
- opłaty sądowe i wydatki
- koszty pełnomocnika, o ile się na niego zdecydujemy
- koszty strony (np. dojazd)