Jaki wybrać materac do spania

Materac jest konstrukcją mającą na celu zapewnić ciału jak najlepsze podparcie podczas nocnego odpoczynku. Dobrze dobrany gwarantuje pełen komfort oraz zdrowy i bezpieczny sen. Z tego też względu należy indywidualnie go dobierać, szczególnie dla dzieci, które w okresie swojego rozwoju potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia dla swojego kręgosłupa.

Człowiek śpi ok. 8 godzin na dobę, co znaczy, że 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku. W czasie tego wypoczynku nasz organizm się regeneruje, nerwy uspakają, a mięśnie rozluźniają. Właściwie dobrany model materaca zapewnia nam regenerację sił oraz dobrą kondycję naszego kręgosłupa przez długie lata. Zatem nie tylko jest elementem wyposażenia, który wpisuje się w aranżację wnętrza, ale też od niego zależy nasze zdrowie.

Wzrost i ciężar ciała i twardość materacy

Obecnie dość popularny materac kieszeniowy, wykonany jest ze sprężyn kieszeniowych, które ze sobą połączone są cienkim woreczkiem tkaninowym. Taka technologia wykonania powoduje uzyskanie materacy o różnej twardości, a zarazem ich różnej elastyczności, gwarantującej idealne podparcie kręgosłupa. W sklepach meblowych spotkacie się z oznaczeniami twardości H2,H3…. To są tzw. rozgraniczenia twardości do 80 kg i powyżej, przy wzroście 150-170 cm. Wybierają długość materaca, pamiętajmy, że powinien być on o co najmniej 20 cm dłuższy od wzrostu posiadacza. Wybierają rodzaj materaca, należy zwrócić uwagę na jego twardość, biorąc pod uwagę wagę ciała, wzrost oraz nawyki podczas snu. Jeżeli spisz na boku, to twoje ciało będzie potrzebowało podparcia w zupełnie innych miejscach, niż np. leżąc na wznak. Gdy lubisz spać na boku lub na wznak, lub często zmieniasz pozycje, w tym wypadku warto wybrać materac elastycznie dostosowujący się do pozycji ciała, tak aby główne punkty kręgosłupa miały zawsze właściwe podparcie.

Wybór materaca pod względem materiału

Materace kieszeniowe zazwyczaj składają się z wielu różnych materiałów, które mają wpływ na nasze zdrowie i ciało. Na ogół nie szkodzą one naszemu zdrowie, ale na przykład ludzie podatni na skłonności atopowe powinny wybierać materac lateksowy, który ma właściwości hipoalergiczne i zapobiega rozmnażaniu się szeregu rodzaju gatunków roztoczy, grzybów i pleśni, co dla alergika jest szczególnie ważne.

Przy tym kontakt ze skórą ma znaczenie. Dlatego ochraniacz na materac powinien być wykonany z miękkiej i przyjemniej w dotyku tkaniny, która nie powoduje również alergii skórny. Dobierając materac, zwróćmy uwagę na to, czy ochraniacz na materac jest odpinany, czy montowany na stałe. Obecnie ten element materaca powinien być zdejmowany, tak aby można go było prać co jakiś czas w pralce.

Materace nawierzchniowe dla poprawy komfortu odpoczynku

Materac nawierzchniowy podnosi komfort snu na sofie, kanapie lub niewygodnym materacu. Stosowany jest jako wierzchnia warstwa, bezpośrednio mająca kontakt z naszym ciałem. Posiada on różne własności, może zwiększyć lub zmniejszyć twardość podłoża, na którym śpimy. W ten sposób poprawia wygodę snu bez konieczności wymiany łózka lub starego materaca. Zazwyczaj są to materace wewnątrz wykonane z pianki o różnym stopniu elastyczności i strukturze. To doskonałe rozwiązanie dla małych wnętrz, gdzie zagospodarowanie przestrzeni nie pozwala nam wstawić dużego łóżka sypialnianego, a jedynie rozkładaną sofę lub kanapę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *