Jakie są objawy menopauzy? 

Menopauza, klimakterium i przekwitanie to trzy terminy określające szeroko pojmowany proces naturalnej utraty płodności przez kobiety. Kobiety najczęściej wchodzą w ten stan około 50 roku życia.

Krąży wiele mitów o menopauzie i skutkach ubocznych dla samopoczucia i zdrowia – można im zapobiec stosując terapię hormonalną, którą ustali lekarz. Dziś porozmawiamy o pierwszych objawach menopauzy.

Kiedy rozpoczyna się menopauza?

Menopauzą określa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety i czas następujący po niej. Tak jak moment rozpoczynający miesiączkowanie u każdej kobiety jest inny, tak jego zakończenie u każdej kobiety występuje w innym wieku. Najczęściej jednak menopauza dotyka kobiety między 45 a 50 rokiem życie. Jeśli po przerwie w miesiączkowaniu wystąpi krwawienie, należy skonsultować się z lekarzem. 

Buch – jak gorąco! Uch – jak gorąco!

Aby odczarować męczącą i smutną dla kobiet menopauzę, należy poznać jego objawy. Wiedząc, jakich objawów można się spodziewać, można być przygotowaną na ich wystąpienia. Menopauza nie występuje z dnia na dzień, jest procesem trwającym kilka lat. O ile trudno wyczuć, kiedy praca jajników spowolni, o tyle łatwo wyłapać zmiany w gospodarcze hormonalnej, które właśnie jajniki regulują. 

Pierwszym objawem menopauzy mogą zatem stać się nagłe uderzenia gorąca – łatwo będzie je rozpoznać, ponieważ najczęściej towarzyszy im silna potliwość. Fala gorąca może dotknąć kobiety w mroźny poranek albo w środku nocy. 

Menopauzę mogą zwiastować także zaburzenia snu i stany bezsenności, a co za tym idzie silne uczucie zmęczenia. Problemy z koncentracją, nagłe wahania nastrojów i ogólne rozdrażnienie, nawet jeśli nie ma ku nim poważnych powodów i które nie ustępują po regenerującym ciało i myśli weekendzie, albo porcji ulubionego ciasta, także powinny wzbudzić czujność pań po 45. roku życia. 

Objawami często występującymi przy menopauzie mogą być zmiany skórne, osteoporoza czy wzrost wagi. Pojawić się mogą zaparcia i wzdęcia, infekcje intymne oraz spadek libido.

Pierwsze objawy menopauzy – co robić? 

Aby łagodniej przejść menopauzę, można zwrócić się do lekarza z prośbą u ustalenie zastępczej terapii hormonalnej lub spróbować wprowadzić kilka zmian w życiu: 

  • zadbać o jakość snu i odpoczynek, 
  • stosować suplementację poprawiającą nastrój, 
  • ograniczyć używki – nie tylko alkohol i papierosy, ale także kawę i czarną herbatę. 

Bycie przygotowaną na zmiany w organizmie, pozwoli je zaakceptować. Ułożenie sobie życia „na nowo” po menopauzie jest oczywiście procesem, ale można go wcielić w życie bez drastycznych zmian.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *