Kiedy i dlaczego mężczyzna wpatruje się w kobietę?

Utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą jest jednym z elementów, który świadczy o pewności siebie. Jednak nie zawsze to jedyna sytuacja, w które doświadcza się tego, że ktoś się nam bacznie przygląda.

Gdy facet wpatruje się w kobietę, może to być równie niezręczna sytuacja, co pewnego rodzaju niewinny filtr i takie zachowanie ze strony faceta potrafi wzbudzić ciekawość, ale czasem też zaniepokoić. Bardzo dużo zależy od samego mężczyzny, od tego, czy kobieta go w ogóle zna, jak też od samego kontekstu sytuacyjnego – chociażby scenerii. Wszystko dlatego, że z jednej strony może to być creepy, zwłaszcza, gdy mężczyzna przez dłuższy czas utrzymuje kontakt wzrokowy, a jest nam w ogóle nie znany, z drugiej może na przykład uśmiechnąć się przy tym nieznacznie, a jeśli odwzajemnisz uśmiech, kto wie – może nabierze odwagi, by do Ciebie zagadać. Dlatego uśmiechnij się tylko w sytuacji, gdy chcesz, aby podszedł. W innym przypadku – uciekaj. Wzrokiem, oczywiście.

Mężczyzna wpatruje się we mnie – dlaczego to robi?

Gdy facet wpatruje się w kobietę należy najpierw wykluczyć mniej pozytywne sytuacje – jak szminka na zębach, jedzenie między zębami (chociaż wtedy musiałby stać stosunkowo blisko) lub innego rodzaju problem ze strojem. Z reguły to, gdy facet mnie obserwuje, ma to raczej podłoże w pozytywnych bodźcach. Jakich?

1. Wpadłaś mu w oko

Nie musi to być od razu zakochanie. Z jednej strony może być Tobą zaintrygowany, z drugiej możesz mu się po prostu podobać. Na wielu płaszczyznach. Facet może stwierdzić, że jesteś atrakcyjną kobietą i dlatego Ci się przygląda. Nie zamierza zagadać, po prostu, jako esteta, podziwia piękno i chce uchwycić z tego obrazu jak najwięcej. Z drugiej strony może tutaj działać biologa i mężczyzna po prostu uznał Cię za atrakcyjną fizycznie osobę. Trzeba wiedzieć, że takie wypatrywanie się rzadko jest jakimś przejawem lubieżności. Czasem mężczyźni nieświadomie „zawieszają wzrok” na kobiecie, a w momencie, gdy się zreflektują, że gapią się na kogoś, najczęściej odwracają speszeni oczy.

2. Próbuje z Tobą flirtować

Nawiązanie kontaktu wzrokowego to doskonały sposób na to, by wejść w reakcję z drugą osobą. W szczególności, jeśli jej nie znamy. I w tym przypadku facet świadomie przypatruje się Tobie i chce złapać Cię spojrzeniem, być może po to, by nawiązać kontakt.

3. Może to po prostu Twój znajomy?

Istnieje sporo takich relacji, gdzie kogoś poznałaś, na przykład przy okazji spotkania z większą liczbą osób lub pracowałaś wcześniej w innej firmie, dlatego, gdy facet wpatruje się w kobietę, może po prostu zastanawiać się, czy faktycznie zna tą osobę, czy tylko mu się wydaje.

4. Facet „sprawdza cię”

I wcale nie musi to oznaczać, że mu się podobasz. Może okazać się, że podobasz się jednemu z jego przyjaciół. Męska znajomość przebiega w sposób specyficzny – powierzchownie faceci są dla siebie niemili w żartobliwy sposób, często docinają sobie, jednak u podstaw ich znajomości leży troska o swojego przyjaciela i lojalność. Może chce sprawdzić, czy nie jesteś typem kobiety, która z czasem kategorycznie zabroni jego przyjacielowi wychodzić na piwo i zamieni go w przysłowiowego „pantofla”?

5. Po prostu się zawiesił

Podobnie, jak w przypadku bezwiednego patrzenia na kogoś, faceci czasem się wyłączają. Oznacza to, że niby gdzieś patrzą, ale nie widzą tego, co mają przed oczyma. Może są pogrążeni we własnych myślach i nieopatrznie ich wzrok nakierował się na Ciebie.

Powody dla których mężczyzna może się w Ciebie wpatrywać

Wspomniane powyżej sytuacje dotyczą raczej przypadkowych sytuacji. Na przykład na przystanku, w galerii, restauracji, czy klubie. Jest też szereg innych zdarzeń, gdy facet się w Ciebie wpatruje.

1. Gdy angażuje się w to co mówisz

Gdy facet mnie obserwuje w trakcie rozmowy, patrzy mi w oczy, wiem również, że jest zaangażowany w naszą rozmowę, co oznacza, że okazuje mi uwagę, a dzięki temu wiem, że rozmawiam z wartościowym słuchaczem.

2. Gdy jesteś dla niego ważna

To dotyczy przede wszystkim bliskich relacji. Gdy jesteś ważna dla faceta, będzie patrzył Ci w oczy. W szczególnie romantyczne relacje opierają się na głębokich spojrzeniach, tym bardziej, że ludzie lubią patrzeć sobie w oczy, patrzeć w oczy drugiego człowieka. O wiele łatwiej to przychodzi, gdy człowiek czuje się komfortowo w towarzystwie drugiego człowieka

3. Próbuje nie patrzeć na Twój biust

Jak wiadomo, mężczyźni są wzrokowcami. Silnie rozwinięty zmysł sprawia, że czasem tracą nad nim kontrolę. Jakkolwiek by to nie brzmiało. Wielu facetów zdaje sobie sprawę, że ich wzrok „lubi uciekać” w okolice damskiego dekoltu. Mężczyźni są jednak kulturalni i wolą unikać sytuacji, w których będą postrzegani jako zwyczajnie chamscy. Dlatego wolą patrzeć Ci w oczy, by na nich właśnie skupić swoją uwagę i uchronić się od lekkiego zażenowania własnym zachowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *