Kiedy warto szczepić dzieci?

Szczepienie dzieci to ważny temat dla wszystkich rodziców. Niektóre ze szczepień są obowiązkowe. Jakie i kiedy należy je wykonać? 

Obowiązkowe szczepienia

Istnieje lista obowiązkowych szczepień dzieci. Są one bezpłatne. Należą do nich:

  • Szczepionka przeciwko gruźlicy – wykonywana jest w przeciągu 24 h po narodzinach dziecka
  • Szczepiona przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – podawana jest w 3 dawkach. Pierwsza następuje w przeciągu 24 h po narodzinach, druga najczęściej w drugim miesiącu, a trzecia w siódmym miesiącu
  • Szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP), polio (IPV), zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib) – podawane w drugim miesiącu, druga po 6 tygodniach od pierwszej dawki, a trzecia po następnych sześciu tygodniach
  • Szczepionka przeciwko pneumokokom – pierwsze dwie dawki podawane są w pierwszym roku życia, a trzecia w drugim roku życia
  • Szczepionka przeciwko odrze, śwince, różyczce – podawana po skończeniu pierwszego roku życia.

Szczepienia te należy wykonać naszym pociechom w przewidywanym terminie. 

Nieobowiązkowe szczepienia

Oprócz szczepień obowiązkowych jest także wiele innych, które są nieobowiązkowych. Ostatnimi czasy bardzo dużo się o nich mówi. Jedni rodzice uważają, że należy szczepić dzieci i uchronić ich, jak najbardziej jest to możliwe. Inni jednak twierdzą, że nie ma potrzeby aby szczepić dzieci na różnorakie choroby. 

Przedstawiamy Wam jakie szczepienia nie są obowiązkowe, jednak, na które bardzo duża część rodziców się decyduje.

  • szczepienie przeciw meningokokom – można wykonywać je od drugiego miesiąca życia. Jest to szczepienie przeciw bakteriom, które mogą spowodować zapelnie opon mózgowo- rdzeniowych oraz posocznicę. Za szczepionkę taką zapłacimy w granicach 200 – 450 zł.
  • Szczepienie przeciw rotawirusom – to preparat podawany doustnie i jest skierowany przeciw drobnoustrojom, które mogą powodować grypę jelitową. Kosztuje około 400 zł.
  • Szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – szczepienie warto przyjąć w dwóch dawkach w półrocznym odstępie. Cena to około 120 zł.
  • Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu – podawana w trzech dawkach podstawowych oraz następnie w dawkach przypominających. Cena to około 80 zł. Zaleca się ją osobom, które często spacerują po lesie bądź wysokich trawach.

Są to najbardziej popularne szczepionki. Jednak lista dodatkowych szczepień stale się zwiększa w zależności od panujących obecnie zagrożeń itp. Dlatego zalecane jest zapoznawanie się z różnymi komunikatami dotyczącymi tematu szczepień u źródła, czyli Ministerstwa Zdrowia. Warto także pamiętać, że dodatkowe szczepienia powinno się konsultować z lekarzem, który dokładnie oceni stan zdrowia pacjenta. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *