Kitesurfing na Bałtyku. Sprawdź, dlaczego warto się nim zainteresować

Surferzy i kitesurferzy coraz częściej szukają zupełnie nowych wód do uprawiania sportu. Przez lata pływali głównie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i w Australii, gdzie zainteresowanie sportami wodnymi było największe. Z czasem surferzy zawitali do Europy, między innymi na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji i na Cypr, gdzie często wieją wiatry, dzięki którym na morzu powstają wysokie fale. Od niedawna surferzy uprawiają sport również na Bałtyku. Sprawdź, dlaczego warto podążać ich śladem i postawić na surfing lub kitesurfing na Morzu Bałtyckim.

Kitesurfing i surfing na Bałtyku

Morze Bałtyckie jest stosunkowo nowym kierunkiem dla surferów i kitesurferów. Pływanie na desce po chłodnych morzach ma dość krótką historię ze względu na niską temperaturę wody i powietrza przez większą część roku. Obecnie do dyspozycji surferów są liczne pianki, które chronią przed zimnem i zapewniają komfort termiczny, gdy temperatura wody w Bałtyku wynosi zaledwie kilka stopni Celsjusza.

Pływanie na desce na Bałtyku jest dostępne dla każdego, bez względu na wiek. Chłodne wody zapewniają mnóstwo wrażeń, których nie sposób szukać gdzie indziej. Znakomicie bawią się na nich zarówno mieszkańcy cieplejszych krajów, którzy mają doświadczenie w surfingu, jak i osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z deską surfingową. Szczególnym zainteresowaniem surferów cieszą się wody Zatoki Puckiej. Jest ona uznawana za jedno z najlepszych miejsc do uprawiania kitesurfingu w Europie.

Warunki do surfowania na Bałtyku są odpowiednie przez cały rok. Najwytrwalsi, doświadczeni surferzy decydują się na pływanie na desce nawet w zimie, gdy temperatura wody sięga maksymalnie 2-3 stopni Celsjusza. Surferzy chętnie uprawiają sport również na Półwyspie Helskim, gdzie mieszają się ciepłe i zimne wody. Dzięki temu w tej części wybrzeża panują doskonałe warunki wietrzne, które sprzyjają miłośnikom pływania na wysokich falach.

Szkoła surfingu nad Bałtykiem – jakie są jej zalety?

Nauka surfowania nad Bałtykiem jest polecana większości mieszkańców Starego Kontynentu. Wystarczy nie bać się chłodu, a pozna się zupełnie inny wymiar pływania na desce. W szkole takiej jak Surf People można liczyć na znakomitą zabawę przez cały rok i pełen profesjonalizm. Instruktorzy czerpią doświadczenie z pierwszej szkoły kitesurfingu, którą założono w Polsce już w 1999 roku. Dzięki temu wszystkie szkolenia są efektywne i zapewniają solidną dawkę wiedzy na temat surfingu i kitesurfingu.

Szkolenia kitesurfing i surfingowe są prowadzone nie tylko w języku polskim. Nad Bałtykiem mogą uczyć się pływania na desce Słowacy, Czesi, a także mieszkańcy innych krajów, zarówno z dostępem, jak i bez dostępu do morza. Instruktorzy posługują się językiem czeskim, angielskim i niemieckim. Dodatkowo kadra instruktorska jest stała, co sprawia, że co roku klienci szkoły surfowania wracają do tych samych szkoleniowców. Ułatwia to nawiązywanie relacji z instruktorem oraz dokonywanie dalszych postępów.

W szkole surfowania w Polsce wykorzystuje się nowoczesny system komunikacji pomiędzy kursantem a szkoleniowcem, dzięki czemu uczestnik kursu ma większe poczucie bezpieczeństwa. Komunikacja przez cały czas nauki sprawia, że osoba ucząca się surfowania na desce lub na desce z latawcem szybciej zdobywa nowe umiejętności. Dodatkowo w szkole surfingowej wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, który umożliwia ćwiczenie pływania w każdy dzień. Nowoczesne deski i żagle umożliwiają pływanie przez 100% dni szkoleniowych. Kursant uczy się surfingu zarówno przy wietrze południowym lub zachodnim, jak i w dni, w które wiatr przyjmuje kierunek północny lub wschodni. W przypadku wiatrów od północy lub wschodu kursanci ćwiczą na wyspie Mewia Rewa, gdzie panują lepsze warunki do pływania przy tym kierunku wiatru. Wiatr od południa i zachodu sprzyja uprawianiu sportu w Zatoce Puckiej.

Co ważne, nauka surfowania lub kitesurfingu w Zatoce Puckiej w Polsce jest bezpieczna nawet dla początkujących. Piaszczyste dno z ogromną przestrzenią wydzieloną tylko dla kitesurferów jest przyjazne nawet dla początkujących amatorów sportów wodnych. Dodatkową asekurację na terenie akwenu zapewnia motorówka, która w razie potrzeby podpływa do kursantów potrzebujących pomocy. Dzięki temu do szkoły mogą uczęszczać nawet dzieci, które potrzebują więcej wsparcia niż dorośli. Zatoka Pucka jest również osłonięta przed największymi, niebezpiecznymi falami, które występują na pełnym morzu i stwarzają zagrożenie na surferów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *