Leczenie zębów u kobiet w ciąży – fakty i mity

Wokół leczenia zębów u kobiet w ciąży narosło wiele mitów. Dobrze byłoby zatem rozprawić się z niektórymi z nich i poznać fakty na temat tego, jak wygląda postępowanie stomatologiczne u pań spodziewających się dziecka. Każda przedstawicielka płci pięknej, która jest w ciąży, powinna także wiedzieć, czym kierować się przy wyborze stomatologa.

Unikanie dentysty w ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka – fakt

Przekonanie o tym, że leczenie dentystyczne w ciąży może zaszkodzić dziecku dawno odeszło już do lamusa. I całe szczęście! Badania naukowe jasno bowiem pokazują, że to brak leczenia stomatologicznego może zaszkodzić ciężarnej i rozwijającemu się w jej łonie dziecku. Jeśli przyszła mama nie podda się niezbędnym zabiegom, musi liczyć się z ryzykiem powikłań. Najgroźniejsze z nich mogą obejmować przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową noworodka, a nawet zakażenie wewnątrzmaciczne. Wydaje się zatem, że kontrole stomatologiczne w ciąży powinny być priorytetem. Idealnie byłoby zaś, aby każda kobieta przed planowaną ciążą wyleczyła swoje zęby.

Kobietom spodziewającym się dziecka nie można podać znieczulenia ani wykonać RTG – mit

Dość mocno rozpowszechniony jest mit mówiący o tym, że kobietom w ciąży nie wolno podać znieczulenia stomatologicznego. Tymczasem okazuje się, że należy unikać jedynie niektórych rodzajów znieczuleń, w tym zawierających substancje obkurczające naczynia krwionośne. Za najbezpieczniejsze dla matki i jej dziecka uważa się tak zwane czyste znieczulenie, w którym nie znajdzie się ani noradrenaliny, ani adrenaliny. Aby jednak mogło zostać zastosowane, przyszła matka musi powiedzieć stomatologowi o tym, że spodziewa się dziecka. Kolejnym mitem na temat leczenia dentystycznego w ciąży jest przekonanie o tym, że kobiecie nie wolno wykonać RTG. Oczywiste jest to, że najlepiej byłoby unikać naświetlania, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli jednak ciąża rozwija się zdrowo, a wykonanie zabiegu dentystycznego wymaga zrobienia RTG, należy je wykonać. Nowoczesne metody RTG nie powinny stwarzać większego zagrożenia ani dla matki, ani dla jej dziecka. 

Usuwanie zębów w ciąży jest niewskazane – mit

Przekonanie o tym, że usuwanie zębów w ciąży jest szkodliwe również należy uznać za mit. Idealnie byłoby jednak, gdyby ekstrakcja była możliwa po 12 tygodniu ciąży. Jeżeli jednak sytuacja jest nagła, a zwlekanie z usunięciem zęba mogłoby stwarzać ryzyko zakażenia, należy go wyrwać bez względu na wiek ciąży. Wiele kobiet obawia się tego, że antybiotyki przepisane po ekstrakcji będą stanowić zagrożenie dla płodu. Na szczęście, w większości przypadków ich przyjmowanie nie jest konieczne. Jeśli jednak dojdzie do pojawienia się stanu zapalnego, dentysta dobierze taki rodzaj antybiotyku, który nie będzie szkodził dziecku.

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Aby leczenie dentystyczne w ciąży przebiegało harmonijnie, przyszła mama musi mieć zaufanie do stomatologa. Dlatego też, bardzo ważny jest staranny jego wybór. Dobrym pomysłem wydaje się być skorzystanie z oferty gabinetów oferujących profesjonalną pomoc z zakresu różnych dziedzin stomatologii, takich jak na przykład Niebodent. Dzięki temu, przyszła mama będzie mogła skorzystać z zabiegów dostosowanych do swoich potrzeb. Nie powinna także bać się zadawać pytań lekarzowi dentyście. Wyjaśnienie wszelkich wątpliwości gwarantuje spokojny i komfortowy przebieg ewentualnego leczenia stomatologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *