Każdy w swoim domu posiada podstawowe produkty spożywcze, które można wykorzystać również do… pielęgnacji cery. Wśród nich są choćby płatki owsiane, które ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów doskonale sprawdzają się, jako składnik prostej i przynoszącej niesamowite efekty maseczki. Jakie są właściwości płatków owsianych? Dla kogo maseczka z płatków owsianych? Jakie efekty przynosi jej regularne stosowanie? Jak przygotować maseczkę z płatków owsianych?
Płatki owsiane – jakie mają właściwości?
Płatki owsiane od dawna są znane ze swoich właściwości. Jest ich tak dużo, że płatki warto nie tylko włączyć do diety i regularnie jeść, ale również wykorzystać je w celu pielęgnacji cery. Płatki owsiane zawierają wiele witamin, w szczególności witaminę E oraz B1 i B5, a także PP. Oprócz tego można znaleźć w nich minerały takie jak magnez, selen, cynk, żelazo, siarka, miedź. Maseczka na twarz z płatków ma wiele właściwości, między innymi:
- Odmładzające – płatki owsiane są źródłem cennych flawonoidów, czyli inaczej przeciwutleniaczy. Skutecznie spowalniają one procesy starzenia się skóry i chronią jej strukturę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
- Regenerujące – maseczka zawiera wiele aminokwasów, które jako białko stanowią naturalny budulec skóry, dzięki czemu skutecznie odbudowują i regenerują naskórek.
- Łagodzące – substancje śluzowe, których źródłem są substancje śluzowe, nie tylko skutecznie łagodzą podrażnienia, ale również tworzą warstwę ochronną, wspierając naturalną barierę naskórka. Maseczka działa kojąco i skutecznie łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia.
- Nawilżające – maseczka poprawia kondycję suchej skóry. Dzięki wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz potasu dogłębnie ją nawilża i odżywia. Płatki owsiane tworzą również warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody.
- Przeciwzapalne – płatki owsiane doskonale sprawdzają się w łagodzeniu stanów zapalnych oraz zaczerwienień. Z powodzeniem można stosować je przy objawach egzemy oraz w leczeniu trądziku.
- Oczyszczające – maseczka z płatków owsianych zawiera saponiny, które naturalnie i dogłębnie oczyszczają skórę.
Maseczka z płatków owsianych – kto powinien ją stosować?
Nie ma przeciwwskazań do stosowania maseczki z płatków owsianych. Może być ona używana zarówno przez dorosłych, jak i nadaje się również dla dzieci. Sprawdza się przy każdym typie skóry, nawet dla cery bardzo wrażliwej. Maseczka z płatków owsianych przyniesie ukojenie cerze problematycznej oraz suchej.
Efekty stosowania maseczki z płatków owsianych
Regularne stosowanie maseczki z płatków owsianych niesie wiele korzyści. Pozwala ona dogłębnie oczyścić skórę z wszelkich zanieczyszczeń. Oprócz tego nawilża cerę oraz tworzy specjalną warstwę, która zapobiega utracie wody. Płatki owsiane słyną ze swoich właściwości przeciwzapalnych, działają na skórę kojąco, łagodzą podrażnienia i niwelują stany zapalne. Maseczka przyśpiesza procesy regenerujące oraz działa przeciwstarzeniowo, dzięki czemu cera wygląda młodej, jest rozświetlona i gładka. Regularnie stosowane płatki owsiane ograniczają wydzielanie sebum, a co za tym idzie, mają właściwości matujące, co jest szczególnie korzystne w przypadku cery tłustej i mieszanej.
Przykładowe przepisy na maseczki z płatków owsianych
Podstawowy przepis na maseczkę z płatków owsianych wcale nie jest skomplikowany. Samo przygotowanie maseczki zajmie co najwyżej kilka chwil, dzięki temu jej stosowanie jest banalnie proste i szybkie. W tym celu wystarczy przygotować 5 łyżek płatków owsianych oraz 5 łyżek przegotowanej, jeszcze ciepłej wody. Płatki należy zalać, a następnie odczekać parę minut. Gdy mieszanka zgęstnieje, można nałożyć ją na cerę. Maseczka może być jeszcze ciepła, ale nigdy nie powinna być gorąca.
Co warto dodać do maseczki z płatków owsianych?
Klasyczną maseczkę z płatków owsianych można przygotować na wiele różnych sposobów. Poszczególne dodatki maksymalnie zwiększają jej właściwości i przynoszą jeszcze lepsze dla skóry efekty. Jakie składniki dodać do maseczki z płatków owsianych?
- Miód – podobnie, jak płatki owsiane ma on właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz nawilżające, co tylko dodatkowo wzmocni działanie maseczki. Skóra będzie nawilżona, a wszelkie podrażnienia złagodzone. Maseczka doskonale sprawdzi się w celu zniwelowania przebarwień, rozświetli cerę i doda jej blasku.
- Jogurt – pomaga w usuwaniu martwego naskórka oraz przyśpiesza procesy regeneracyjne cery. Maseczka z płatków owsianych z jogurtem ujednolica koloryt skóry.
- Białko jajka – skutecznie oczyszcza skórę oraz działa złuszczająco. Maseczka delikatnie wygładza zmarszczki oraz odmładza cerę.
- Mleko – silnie regeneruje i odbudowuje naskórek. Maseczka pomoże zmniejszyć pory skórne i działa przeciwbakteryjnie, dlatego sprawdza się przy cerze trądzikowej.
- Jabłko – dodatek jabłka w maseczce z płatków owsianych działa odświeżająco i odmładzająco, a także zmiękcza i wygładza skórę, dzięki czemu cera wygląda świeżo i młodo.