Mikronakłuwanie w terapii blizn i przebarwień: Mechanizmy działania i najnowsze badania kliniczne

Mikronakłuwanie to ceniona metoda redukcji różnych niedoskonałości skórnych, takich jak chociażby blizny i przebarwienia. Zabieg ten polega na pobudzaniu naturalnych procesów naprawczych skóry, co odbywa się poprzez kontrolowane wywoływanie mikrouszkodzeń jej powierzchni przy użyciu specjalistycznej aparatury. Na wyposażeniu urządzeń tego typu znajdują się odpowiednie igły, które nakłuwają skórę z bardzo dużą precyzją.

Rozwiązania technologiczne

Jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń do frakcyjnego nakłuwania mikorigłowego jest Dermapen. System ten gwarantuje bardzo wysoką intensywność stymulacji fibroblastów, przez co już po pierwszym zabiegu efektywnie ujędrnia i napina skórę. Mezoterapia wykonana za jego pomocą inicjuje kontrolowany stan zapalny za pomocą pulsujących igieł, które są wykonane z molibdenu. Taki przebieg procedury znacząco ułatwia dostarczanie aktywnych substancji do naskórka oraz skóry właściwej, a zarazem pobudza fibroblasty do wytwarzania kolagenu i elastyny. Mikrourazy wytworzone w ten sposób zmuszają skórę do regeneracji i odnowy, a w konsekwencji redukują przebarwienia poprzez ujednolicenie kolorytu oraz zmniejszają widoczność blizn wskutek poprawy naprężenia i zagęszczenia.

Zastosowanie mikronakłuwania

Mikronakłuwanie frakcyjne doskonale sprawdza się w redukcji blizn pooperacyjnych, pooparzeniowych czy potrądzikowych. Zabieg stymuluje procesy regeneracyjne, dzięki czemu pobudza organizm do wytwarzania kolagenu w jego pierwotnej formie. W syntezie tego białka istotną funkcję spełniają składniki zawarte w preparacie, które gwarantują optymalną trwałość włókien. Nie bez znaczenia pozostaje poprawa kondycji naczyń krwionośnych i usprawnione gojenie się ran. Procedura pozwala na zwiększenie plastyczności blizny, a w konsekwencji także zmniejszenie jej widoczności. Podobny mechanizm występuje w przypadku redukcji przebarwień. Zabieg mikronakłuwania stymuluje proces melanogenezy, a także mechanicznie rozbija skupiska melaniny w melanosomach oraz skórze. Procedura sprawdza się chociażby w przypadku przebarwień posłonecznych. Dobre rezultaty zapewnia zwłaszcza połączenie terapii z innymi zabiegami, a także korzystanie z fotoprotekcji oraz domowej pielęgnacji z wykorzystaniem substancji rozjaśniających. W przeciwieństwie do lasera, system mikroigłowy nie wywołuje przegrzania skóry.

Możliwości terapeutyczne

Zabieg mikronakłuwania jest w pełni kontrolowany i bezpieczny, a wykonywany przez doświadczonego specjalistę trwa średnio 30 minut. Aby podnieść komfort pacjenta, przed procedurą można zastosować krem znieczulający. Zależnie od specyfiki problemów skórnych, po naniesieniu preparatu wykonuje się mikronakłuwania na głębokość 0,2 – 3,0 mm. Obszar zabiegowy pozostaje zaczerwieniony równomiernie i może obejmować krwawienia punktowe, a sam pacjent odczuwa ocieplenie i ściągnięcie skóry. Sama stymulacja pobudza w pełni naturalną odnowę i regenerację. Mikroknaliki wykonane w skórze pozwalają na efektywne wchłonięcie substancji czynnych z preparatów, co dodatkowo pogłębia rezultaty terapii. Systemy stosowane do realizacji zabiegu mogą być poddane regulacji, a tym samym dopasowane do specyfiki różnych problemów i niedoskonałości. Zabieg mikronakłuwania oferuje chociażby Anlaya, czyli klinika medycyny estetycznej w Józefowie.

Wyniki badań klinicznych

Wyniki przeprowadzanych przez specjalistów badań potwierdzają, że mikronakłuwanie przynosi dobre efekty w walce z bliznami i przebarwieniami o różnym pochodzeniu. Terapia tego typu może być wykonana zarówno w przypadku starszych niedoskonałości, jak i tych stosunkowo nowych. Zabieg polecany jest zwłaszcza pacjentom z bliznami po trądziku, ospach czy przebytych operacjach, a także osobom zmagającym się z przebarwieniami spowodowanymi nadmierną ekspozycją słoneczną. Badania kliniczne dowodzą również, że rezultaty mikronakłuwania stają się widoczne średnio po kilku tygodniach od rozpoczęcia serii zabiegów. Niedoskonałości stają się mniej widoczne, a skóra bardziej promienna, jędrna i elastyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *