Mydło Aleppo – jego pochodzenie i właściwości

Mydło z Aleppo to kosmetyk uniwersalny, łączący w sobie starożytną blisko wschodnią wiedzę z dziedziny kosmetologii z tradycją jego ręcznego wyrabiania, zgodnie z recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu jego skład od samego początku pozostaje praktycznie niezmienny.

Głównymi składnikami mydła są olej laurowy i oliwa z oliwek, a także substancja spieniająca, której obecnie funkcję spełnia wodorotlenek sodu. Ciekawą własnością tego mydła jest jego niski wskaźnik gęstości, który pozwala mu unosić się na wodzie.

Historia i pochodzenie mydła z Aleppo

Jego historia sięga czasów Fenicjan, kiedy to ponad 2000 lat temu było ręcznie wyrabiane przez ówczesnych rzemieślników. Pochodzi ono z miasta Aleppo, stąd jego nazwa mydło z Aleppo lub mydło z Alep. Ten oliwkowo- laurowy kosmetyk był jednym z pierwszych mydeł w historii i uważany jest za pierwowzór wszystkich środków myjących. Ponadto Fenicjanie używali go jako środek oczyszczający, myjący i piorący. W Europie pojawiło się ok. 1000 lat temu. Natomiast w Polsce zyskało popularność dopiero w XX wieku, jako środek o doskonałym antybakteryjnym działaniu.

Właściwości mydła z Aleppo

Mydło z Aleppo przede wszystkim cenione jest za swoje wyjątkowo proste połączenie dwóch składników, które dają tak wiele dobroczynnych właściwości. Jego główną zaletą jest leczniczy wpływ na skórę. Wspomaga leczenie wielu alergii skórnych, takich jak łuszczyca, egzema, grzybica, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik młodzieńczy. Ponadto ma właściwości silnie oczyszczające skórę. Dogłębnie oczyszcza pory, ogranicza pojawianie się wągrów i zaskórniaków, a także przyśpiesza gojenie się ran po zaskórniakach.

Doskonale sprawdza się przy cerze tłustej i mieszanej, ponieważ eliminuje błyszczenie się skóry twarzy, szczególnie w miejscach takich jak nos, broda i czoło. Jednocześnie ściąga skórę, zwężając wcześniej oczyszczone pory. Poza tym poprawia koloryt skóry, wygładza i opóźnia procesy starzenia się skóry. Mydło zawiera również witaminy z A i E, fitosterole oraz substancje odżywcze. Do jego właściwości należy zaliczyć działanie antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwutleniające, przeciwtrądzikowe i przeciwzapalne.

Dzięki naturalnemu składowi nie wywołuje żadnych alergii i podrażnień oraz dostosowuje się do każdego typu skóry. Doskonale sprawdza się przy cerze suchej, wrażliwej, tłustej i mieszanej. Wystarczy jedynie wybrać mydło o odpowiednim stężeniu oleju laurowego. W sprzedaży mamy mydła z Aleppo o stężeniu oleju laurowego 4%, 6%, 12%, 25%, 30% i 55%.

W zależności od stężenia oleju laurowego mydło przeznaczone jest do innego typu skóry, i tak:
– 5%-10%- cera delikatna i sucha
– 10%-20%- cera mieszana i normalna
– 20%- 40%- cera tłusta
– powyżej 40% cera trądzikowa

W przypadku leczenia stanów alergicznych i bakteryjnych, mydło wykazuje najlepsze działanie przy dużym stężeniu oleju laurowego.

Zastosowanie mydła z Aleppo

Mydło Aleppo jest uniwersalnym środkiem oczyszczająco- myjącym. Można go stosować jako:
– maseczkę oczyszczającą na twarz;
– szampon do włosów, przy okazji likwiduje łupież i łuszczycę skóry głowy;
– piankę do golenia;
– środek do prania ubranek niemowlęcych oraz innych delikatnych tkanin;
– środek do mycia twarzy;
Naturalne mydło z Aleppo to kosmetyk, który dostarcza składników odżywczych, leczy, chroni, tonizuje i wygładza skórę, a tym samym przywraca jej naturalny piękny wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *