Na co zwracać uwagę przy zakupie świec ozdobnych?

Świece ozdobne mogą przyjmować w domu wiele różnych funkcji. Wiele osób ceni je za zapachy, które wydają po zapaleniu. Nie tylko ozdabiają dany pokój, ale pozwalają oddziaływać innym zmysłom. Wydzielający się aromat świec działa uspokajająco co pozwala stworzyć unikalną atmosferę. Są nieocenione przy romantycznej kolacji czy podczas kąpieli. Na co należy zwracać uwagę przy ich zakupie? 

Wygląd świec

Wiele osób kupuje świece ozdobne jedynie do wzbogacenia wystroju. Nie może to dziwić z uwagi na ilość wariantów, w jakich można je kupić. Różnią się m.in. rodzajami słojów, gdzie znaleźć można wersje szklane, gipsowe, drewniane lub metalowe. Świecia może też znajdować się na podstawce lub nawet w lampionie. Można ją dopasować do konkretnego wnętrza, gdzie zwraca się uwagę na kolor. W przypadku prezentu warto też zwracać uwagę na opakowanie.

Wiele świec występuje w wersjach świątecznych, gdzie można znaleźć wzory choinek czy mikołajków. Często wpływa ona nawet na kształt, który przyjmuje postać dużej zapachowej choinki. Wiele świec ozdobnych posiada dodatki w rodzaju brokatu, wstążek czy ażurowych zdobień.

Rodzaje świec

Ozdobne świecie powinny też odznaczać się ładnym zapachem. Należy jednak uważać na dodatek parafiny czy innych aromatów nieznanego pochodzenia. Mogą one być niekorzystne dla zdrowia. Świece ozdobne najczęściej dzielą się na stearynowe, parafinowe, z wosku pszczelnego albo sojowego. Pierwsze dwa rodzaje co prawda mają ładny zapach, ale często są niekorzystne dla zdrowia. Wersje parafinowe są pochodnymi węgla brunatnego i ropy naftowej. Świecie stearynowe często są mieszanką tłuszczów (m.in. wołowych) nienasyconych oraz nasyconych. Lepiej postawić na naturalne składniki w rodzaju wosku pszczelego i sojowego.

Zapach świecy

Kluczową cechą świec ozdobnych jest oddziałujący na zmysły zapach. Jest on nieoceniony w przypadku różnych uroczystości, gdzie może poprawić humor gości i uspokoić nerwową atmosferę. Wariantów zapachów jest naprawdę sporo. W okresie letnim warto postawić na energetyzujące owoce w rodzaju truskawki, wiśni, jagód, pieczonego jabłka lub pomarańczy. Dzięki temu w domu zapanuje klimat sadu.

Mniej intensywny zapach dają lawenda, wanilia lub piżmo. Idealnie nadają się w przypadku romantycznej kolacji lub w trakcie kąpieli. Zapach jest tu jedynie dodatkiem, który nie jest tak zauważalny przez gości. W trakcie świąt można postawić na świece o aromacie drzew, gdzie sprawdzają się sosna lub świerk. Świece ozdobne mogą przyjąć nawet postać pierników czy innych świątecznych specjałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *