Wiele osób zastanawia się, czy look w pracy ma znaczenie i czy warto przykładać do niego tak wielką wagę.
Elegancja świadczy o stosunku do otoczenia
Nie od dziś mówi się, że elegancki ubiór świadczy o naszym stosunku do drugiego człowieka. Jeśli ubieramy się w sposób, który świadczy o tym, że nie było nam obojętne co mamy na sobie – okazujemy w ten sposób szacunek otoczeniu i konwenansom. O ile nasi przyjaciele nie będą się prawdopodobnie czuli urażeni, jeśli zobaczą nas w dresie podczas domowego maratonu filmowego, o tyle nasz szef może nie być już tak wyrozumiały.
Profesjonalny, biznesowy look
W pracowniczym dress codzie istnieją pojęcia takie jak business casual i smart casual odnoszące się do tego jak powinniśmy wyglądać w pracy. Business casual ma bardziej oficjalny, konferencyjny charakter – można powiedzieć – reprezentacyjny. Idealnie w tym stylu sprawdzą się na przykład eleganckie sukienki, jakich wiele znajdziemy na stronie Long Fashion. Niebagatelne znaczenie ma tu obuwie – trampki nie wchodzą w grę. Jeśli nie chcemy cały dzień chodzić w szpilkach, wybierzmy eleganckie półbuty lub baleriny. Warto wiedzieć, że kolory nie muszą być wyłącznie w stonowanej gamie. Na przykład elegancka, szafirowa sukienka zestawiona z żakietem sprawdzą się bardzo dobrze.
Smart casual pozwala nam na więcej. To taki styl, w którym możemy ubierać się na co dzień, idąc do biura. Wybrać możemy na przykład elegancką bluzkę, marynarkę, ale zestawić je z jeansami. Drugą opcją jest na przykład mniej formalna sukienka, ale z eleganckim obuwiem.
Nasz strój pokazuje przede wszystkim nasz profesjonalny stosunek do pracy. Jest kilka ogólnych zasad, które stosuje się niezależnie od stopnia sformalizowania stylizacji. Przede wszystkim nieodpowiednie są zbyt krótkie sukienki, szorty. Z drugiej strony, źle będzie odebrany zbyt głęboki dekolt. Krzykliwe, neonowe kolory mogą stanowić interesujący dodatek, ale nigdy bazę looku. Nieprofesjonalnie będzie też prezentować się wyzywający makijaż lub zbyt duża ilość biżuterii. W biznesowych stylizacjach zachowajmy przede wszystkim umiar.
Elegancja na videocallach
W obecnych czasach wiele biur przeniosło swoją pracę do domów. W związku z tym nasz biznesowy styl bardzo się rozluźnił. Warto jednak pamiętać, że o ile nie jest grzechem praca z domu w dresie, kiedy nikt nas nie widzi, warto przygotować się do videocalla i nie wyglądać podczas niego jakbyśmy dopiero wstali z łóżka.Jeśli rozmówca będzie widział nas tylko od klatki piersiowej w górę, jasne jest, że nie musimy wkładać eleganckich spodni i szpilek. Warto jednak do eleganckiej koszuli włożyć chociaż jeansy – dres rozleniwia postawę, sprawia, że siedzimy bardziej swobodnie, a to może być widać na callu. Zadbajmy też o fryzurę – nieuczesane włosy jako pierwsze zwrócą uwagę.Look w pracy ma znaczenie. Niebagatelne znaczenie będzie mieć przede wszystkim na rozmowie kwalifikacyjnej, o której wyniki w dużej mierze zdecydować może pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na rekruterze. Miejmy to na uwadze i poświęćmy swojej stylizacji chwilę, pamiętając jednak przy tym, że nie chodzi wcale o uzyskanie wyglądu „spędzam pół dnia przed lustrem”. Ostatecznie to nasza wiedza i umiejętności mają decydujące znaczenie.