Postanowienia noworoczne – jakie wybrać? 10 naszych propozycji

Jak co roku, styczeń to okres, w których robimy plany na nadchodzące miesiące, wyznaczamy sobie cele, zamykamy pewien etap, a zaczynamy całkiem nowy. Na jakie postanowienia noworoczne się zdecydować? Różne pomysły pojawiają się w naszej głowie. Mamy dla Was 10 propozycji, dzięki którym najbliższy rok stanie się dobrze wykorzystanym czasem. 

  1. Ćwiczenia

Ruch to zdrowie. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Regularne ćwiczenia, nawet 3 razy w tygodniu, sprawią, że będziesz zdrowsza i polepszy się Twoja kondycja. Na pewno wpłynie to także pozytywnie na Twoją sylwetkę. To zdecydowanie jedno z najczęstszych postanowień noworocznych, które większość powiela co roku. Niepowodzenie w jego dotrzymaniu, często wynika z tego, że na początek wymagamy od siebie zbyt dużo. Jeśli w ogóle nie uprawiamy sportu, nie postanawiajmy sobie, że będziemy ćwiczyć codziennie. Podejdźmy do tego racjonalnie. Na początek 3 razy w tygodniu to całkiem niezły wynik.

  1. Zdrowe odżywianie

Zwróćmy większą uwagę na to co i jak jemy. Regularne posiłki, co najmniej półtora litra wody dziennie, ograniczenie cukru, dieta bogata w warzywa i owoce. Brzmi świetnie i warto do tego dążyć! Jeśli jednak nie masz tego w nawyku totalna zmiana diety będzie nielada wyzwaniem. Małymi kroczkami dojdziesz do celu. Na początek staraj się jeść o w miarę ustalonych porach, pić więcej wody, a do herbaty zamiast dwóch łyżeczek cukru, wsypać jedną.

  1. Odpowiednia ilość snu

Do pakietu regularnych ćwiczeń i zdrowego odżywiania, warto dorzucić punkt o odpowiedniej ilości snu. 7, 8 godzin snu pozwoli naszemu organizmowi zregenerować się i wypocząć. Tylko dzięki takiemu połączeniu nasz organizm będzie zdrowy, a Ty będziesz mieć więcej siły i energii.

  1. Zadbanie o równowagę psychiczną 

W zdrowym ciele zdrowy duch… ale i o ducha warto zadbać! Znajdź w ciągu dnia chociaż chwilę dla siebie. 45 minut, czy godzina, podczas której weźmiesz gorącą kąpiel, poczytasz książkę lub po prostu posiedzisz w ciszy. Zrób w tym czasie to, co Cię najbardziej relaksuje. Odłóż telefon, wyłącz laptop, zapomnij o social mediach, i innych sprawach. Na chwilę skup się na sobie.

  1. Nauka nowego języka

Zawsze marzyłaś o tym, aby nauczyć się języka hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego, czy jakiegokolwiek innego? Nie odkładaj tego w nieskończoność. Zacznij właśnie teraz. Zapisz się na kurs języka, a jeśli nie znajdziesz na to wystarczająco czasu albo pieniędzy, spróbuj od nauki na własną rękę. Dostępnych jest mnóstwo materiałów do samodzielnej nauki, więc bez problemu poznasz podstawowe zwroty, czy słówka w nowym języku. Książki, filmiki w internecie, rozmowy z native speakerami. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

  1. Rozwój pasji, zainteresowań

Uwielbiasz fotografować, tańczyć, śpiewać…? Zapisz się na warsztaty fotograficzne, kurs tańca, czy śpiewu. Zrób krok w kierunku rozwoju Twoich zainteresowań. A może odkryjesz w sobie nową pasję?

  1. Oszczędzanie

Zacznij planować swój domowy budżet, rób podsumowania i zwracaj uwagę na co wydajesz pieniądze. Utrzymanie budżetu pod kontrolą sprawia, że pieniądze będziesz wydawać z głową i rozsądniej. Łatwiej wtedy zaoszczędzisz pieniądze. Możesz także pomyśleć nad tym, aby co miesiąc odkładać sobie ustaloną kwotę. Wykształcisz w sobie niezwykle cenny nawyk oszczędzania. 

  1. Każdego dnia zrób coś dobrego dla innych 

Możliwości pomocy innym nie sposób zliczyć. Zaangażowanie w wolontariat, wpłacenie określonej kwoty na hospicjum, wizyta w schronisku dla zwierząt itd. Jednak to nie muszą być wielkie czyny, często mały gest, znaczy dla innych bardzo wiele. 

  1. Żyj bardziej eko

Pomyśl o naszej planecie. Możesz zamienić plastikowe reklamówki na materiałowe torby, czy małe woreczki na warzywa, na te wielorazowego użytku. Podczas mycia naczyń zakręć wodę, tak aby nie lała się cały czas, a żarówki zmień na energooszczędne. Takie drobne działania, ale to już krok naprzód. 

  1. Zrób coś dla siebie

Pamiętaj o sobie! Pozwól sobie od czasu do czasu na jakąś przyjemność. Wybierz się do kosmetyczki, kina, teatru, na spotkanie z przyjaciółmi. 

Istotne jest to, aby podchodzić do swoich postanowień noworocznych z głową. Nie musicie od razu szykować długiej listy. Wystarczy kilka realnych i możliwych do wypełnienia przez Ciebie pozycji. Dzięki temu nie stracisz motywacji do ich wypełniania. Po kilku miesiącach, staną się one Twoim nawykiem, a pod koniec roku będziesz dumna z siebie, że udało Ci się wytrwać w postanowieniach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *