Suplementy na żylaki – wszystko, co warto na ten temat wiedzieć

Niestety żylaki są bardzo często spotykanym problemem, który może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Żylaki mogą mieć mnóstwo przyczyn, jednak aby uniknąć powikłań, powinno się każdorazowo jak najszybciej podjąć działania. Istnieją różne metody leczenia i zapobiegania żylakom – jedną z chętniej wybieranych są na przykład suplementy, które pozwalają wzmocnić organizm w walce z żylakami oraz wzmocnić naczynia krwionośne. Wciąż jednak istnieje wiele osób, które nie są do końca przekonane co do ich skuteczności. Jak działają suplementy na żylaki? Czy są skuteczne? Jaki suplement na żylaki wybrać?

Żylaki – podstawowe informacje

Czym są żylaki? Żylaki z medycznego punktu widzenia są niewydolnością żylną, która zazwyczaj dotyka żył powierzchniowych – zdecydowanie rzadziej żył głębokich. Żylaki w niektórych przypadkach mogą być także objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

Jak powstają żylaki? Za pojawieniem się żylaków prawie zawsze stoją przeciążone żyły. Do pojawienia się problemu prowadzi cofanie krwi do naczyń powierzchownych – niestety, jako że nie są one przystosowane do transportowania dużych ilości krwi, dlatego też stopniowo ulegają rozciągnięciu i może dochodzić do zastoju krwi. Tego rodzaju procesy prowadzą do osłabienia i naporu na ściany żylne oraz uszkadzają i osłabiają zastawki, pojawienia się do powstawania coraz większych zmian chorobowych i nasilenia żylaków.

Jakie są objawy żylaków? Objawy żylaków to nie tylko pofalowane, widoczne i ciemniejsze, wypukłe żyły. Niestety schorzeniu bardzo często towarzyszy uciążliwy obrzęk i ból łydek oraz stóp, który znacznie nasila się do długotrwałym staniu. Do nieprzyjemnych objawów należy również tępy, intensywny ból, mrowienie, pieczenie, a nawet skurcze mięśni. 

Jakie mogą być przyczyny powstawania żylaków?

Żylaki mogą mieć wiele przyczyn. Jedną z głównych przyczyn są predyspozycje genetyczne – jeżeli schorzenie jest częstym problemem w rodzinie, istnieje szansa, że będzie dziedziczone. W wielu przypadkach żylaki pojawiają się dopiero wraz z wiekiem. Do powstawania żylaków prowadzą też wszelkie okoliczności przyczyniające się do cofania krwi – należy do nich między innymi osłabione mięśnie czy zniszczone zastawki (na przykład na skutek zakrzepowego zapalenia żył). Przyczyną pojawienia się żylaków może być również nadwaga czy otyłość. Również niezdrowy styl życia ma znaczenie – na żylaki może wpływać palenie papierosów oraz niewłaściwa dieta, szczególnie taka, która prowadzi do zaparć. U niektórych pacjentów przyczyną żylaków jest brak lub niedostateczna ilość aktywności fizycznej, a także długotrwałe spędzanie czasu w pozycji stojącej lub siedzącej, wymuszane na przykład rodzajem wykonywanej pracy.

Czy suplementy na żylaki są skuteczne?

Istnieje wiele różnych sposobów, które pomagają nie tylko pozbyć się żylaków, ale również zmniejszyć uciążliwe objawy. Coraz popularniejsze stają się suplementy diety, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane również w profilaktyce żylaków. Skutecznie dobrane suplementy pozwalają odciążyć żyły i naczynia krwionośne, nie tylko przynosząc ulgę, ale również zmniejszając objawy żylaków. Warto wybierać jedynie przebadane i sprawdzone preparaty opierające się na naturalnych składnikach, ponieważ to właśnie one są najskuteczniejsze. Choć suplementy nie są w stanie naprawić ciężkich uszkodzeń żył czy zaawansowanej choroby, warto skonsultować ich użycie ze specjalistą i wprowadzić je już od pojawienia się pierwszych objawów, aby wesprzeć organizm w walce z żylakami.

Co powinny zawierać najlepsze suplementy na żylaki?

Najlepszy suplement na żylaki posiada bogaty w witaminy i minerały skład, który ma za zadanie przede wszystkim zminimalizować uciążliwe dolegliwości – jak na przykład ból czy obrzęki oraz stosowany jest w profilaktyce dalszych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Bardzo skutecznym składnikiem preparatów na żylaki jest między innymi:

  • witamina C – jest stosowana w profilaktyce oraz wykazuje działanie wzmacniające naczynia krwionośne, skutecznie niweluje również uczucie ciężkich nóg, obrzęki oraz siniaki;
  • wyciąg z winorośli – jego regularne stosowanie jest w stanie przynieść ulgę pacjentom z żylakami – działa wzmacniająco i rozszerzająco na naczynia krwionośne;
  • wyciąg z nasion kasztanowca – jest on źródłem przede wszystkim escyny, która łagodzi stany zapalne i zapobiega uszkodzeniu oraz rozciąganiu się naczyń krwionośnych;
  • hesperydyna – to inaczej żółty barwnik pochodzenia roślinnego – znajduje zastosowanie w profilaktyce i łagodzeniu żylaków ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe;
  • oczar – jest znany od dawna w niwelowaniu dolegliwości związanych z żylakami – działa silnie przeciwutleniająco, znacznie przyśpiesza gojenie ran, wykazuje działanie przeciwzapalne i zwężające naczynia krwionośne.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor blogkobiet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *