Szacunek w związku – dlaczego jest taki ważny?

0 661

W każdym związku niezwykle ważnych jest wiele aspektów, które sprawiają, że każda ze stron czuje się kochana i doceniona. Bardzo ważny jest choćby szacunek – jest on obowiązkowym punktem każdej relacji czy kontaktu z drugą osobą. Szacunek w związku można pielęgnować i zadbać by był jego podstawą. Trzeba być również wyczulonym szczególnie na sytuacje, gdy partner nie okazuje należytego szacunku oraz podjąć odpowiednie działania. Czym jest szacunek w związku? W jaki sposób jest okazywany? Po czym poznać, że w relacji brakuje szacunku?

Czym jest szacunek w związku?

Szacunek w związku polega na respektowaniu i akceptowaniu godności partnera. Godność jest bardzo delikatną częścią każdego człowieka, która nie powinna być naruszana – zalicza się do niej przede wszystkim poczucie własnej wartości, a także aspekty duchowe, moralne czy społeczne. Każdy z nas chce być traktowany z poszanowaniem dla wyznawanych wartości oraz zasad moralnych. Niezwykle ważny jest szacunek zarówno do samego siebie, jak i znajdowanie szacunku okazywanego przez partnera w związku.

Jak objawia się szacunek w relacji z drugim człowiekiem?

Szacunek w związku objawia się przede wszystkim wyrażaniem miłości, z którą jest ściśle związany. Polega on również na okazywaniu troski przy jednoczesnych respektowaniu i przestrzeganiu zasad oraz granic stawianych przez drugą osobę. Szacunek objawia się też dbałością o uczucia i emocje partnera. Osoby będące w pełnym szacunku związku będą przede wszystkim otwarte i delikatne wobec swojej odmienności, będą o siebie dbały, podziwiały i doceniały. Szacunek manifestowany jest przez kulturalny, właściwy ton i barwę głosu. W związku będzie to również pytanie o zgodę i liczenie się ze zdaniem partnera. Szacunek to pomoc drugiej osobie, mówienie o niej w superlatywach i powstrzymywanie się od zbędnej krytyki (szczególnie do osób trzecich).

Brak szacunku – jak rozpoznać, że w związku brakuje szacunku?

Brak szacunku w związku można zaobserwować pod postacią wielu sytuacji, jednak każdorazowo powinna zapalić się tak zwana czerwona lampka. Szacunek jest niezwykle ważną częścią w każdym związku i bez niego relacja może być niekompletna lub nawet krzywdząca. Naszą czujność powinno wzbudzić nadmierne kontrolowanie, na przykład przeglądanie prywatnej korespondencji – partner najczęściej może mieć problem z zaufaniem oraz naruszać naszą godność, poprzez spekulowanie zdrad bądź kłamstw. Warto pamiętać, że kontrola ogranicza autonomiczność oraz wolną wolę drugiej osoby. Równie niepokojący jest niewłaściwy język, który może objawiać się poprzez krzywdzącą krytykę, wulgarne określenia względem drugiej osoby, obmawianie jej i krytykowanie w miejscach publicznych oraz przerywanie wypowiedzi. Do braku szacunku można zaliczyć też lekceważenie potrzeb i emocji partnera. Problemy z szacunkiem widoczne są szczególnie podczas kłótni, które zaczynają przypominać zawody w tym, kto ma rację, zamiast szukanie najlepszego dla obydwu stron rozwiązania poprzez przytaczanie argumentów przy jednoczesnym wysłuchaniu zdania drugiej osoby.

Co zrobić, gdy partner nie okazuje szacunku?

Pierwszym krokiem powinna być szczera rozmowa – należy wytłumaczyć partnerowi, w jakiej sytuacji nas stawia i jak się z tego powodu czujemy. Niestety jednak nie w każdej sytuacji to wystarczy. Zdarza się, że problemy z szacunkiem są znacznie głębiej zakorzenione i być może obydwoje macie z tym problem – wtedy warto udać się do specjalisty, na przykład psychologa, który pomoże przepracować najważniejsze zagadnienia oraz przywrócić radość z obcowania ze sobą i wspólnym życiem. Jeśli partner w dalszym ciągu nie okazuje szacunku mimo szczerej rozmowy, a nawet wizyty u lekarza, można rozważyć zakończenie relacji. Związek powinien być pełen miłości i wsparcia, jeżeli tylko jedna osoba je daje, a dodatkowo jest raniona brakiem szacunku, relacja może być krzywdząca i znacznie obniżać poczucie własnej wartości. Działać należy szczególnie wtedy, gdy brak szacunku przybiera formę przemocy – fizycznej lub emocjonalnej – taką relację powinno się jak najszybciej zakończyć, a w razie potrzeby poszukać po niej pomocy u psychologa.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor BlogKobiet.pl

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.