Trądzik – problem dotyczący nie tylko młodzieży

Trądzik to bardzo powszechna choroba skóry, znana już od czasów starożytnych. Jest to przewlekły stan zapalny gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych, który charakteryzuje się występowaniem wykwitów, grudek i krost. Wiele osób sądzi, że trądzik to choroba osób młodych – otóż coraz częściej diagnozuje się ją również u dorosłych. Na szczęście współczesna medycyna zna wiele skutecznych metod na leczenie trądziku.

Z tekstu dowiesz się:

● co to jest trądzik,

● jakie są jego odmiany,

● jakie są skuteczne metody leczenia trądziku.

Trądzik jest schorzeniem, które dotyczy głównie okolic łojotokowych ciała – w 99% występuje na twarzy, ale czasami atakuje również ramiona, dekolt i plecy. Szacuje się, że trądzik w mniej lub bardziej zaawansowanych stadiach może dotyczyć nawet 80% młodzieży. W tym przypadku przyczyną choroby są zazwyczaj zmiany hormonalne zachodzące w okresie dojrzewania, nadprodukcja sebum, ale również predyspozycje genetyczne. Coraz częściej trądzik diagnozuje się także u osób dorosłych. Mogą go wywoływać zaburzenia hormonalne (u kobiet są one często spotykane np. przed miesiączką), nadmierny stres i przemęczenie, nieprawidłowa pielęgnacja skóry (tzw. trądzik kosmetyczny) czy narażenie skóry na kontakt ze szkodliwymi substancjami w trakcie pracy (tzw. trądzik zawodowy). Trądzik może przyjmować postać:

● zaskórników,

● bolesnych podskórnych grudek,

● wypełnionych ropą krost,

● zmian bliznowatych.

Na początek konsultacja dermatologiczna

Choć współczesna medycyna oferuje liczne zabiegi kosmetyczne na trądzik, to jednak pierwszym krokiem za każdym razem powinna być konsultacja dermatologiczna. Należy pamiętać, że trądzik jest chorobą, a nie tylko problemem estetycznym. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i zbadaniu pacjenta będzie mógł dobrać odpowiednie metody leczenia. Terapia może obejmować np. miejscowe stosowanie środków antybakteryjnych, ściągających i wysuszających, przyjmowanie antybiotyków, retinoidów lub środków hormonalnych. Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry – specjalistyczne porady w tym zakresie również można uzyskać od dermatologa.

Zabiegi na trądzik – peelingi chemiczne

Jednym z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych na trądzik jest peeling chemiczny. Polega on na nałożeniu na skórę odpowiednich środków zawierających w sobie różne substancje, zazwyczaj kwasy o określonym stężeniu. Kwasy złuszczają warstwy naskórka na różnych głębokościach, co daje doskonałe efekty lecznicze i estetyczne.

Wśród pacjentów kliniki Estell w Warszawie sporą popularnością cieszy się peeling chemiczny Sesderma, w którym wykorzystuje się kwas salicylowy oraz kwas pirogronowy. Kwas salicylowy posiada właściwości przeciwzapalne i bardzo dogłębnie oczyszcza skórę. Z kolei kwas pirogronowy zmniejsza wydzielanie sebum, ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzaskórnikowe. Dzięki temu peeling chemiczny Sesderma zmniejsza rozszerzone pory, normalizuje pracę gruczołów łojowych, wygładza skórę, spłyca blizny potrądzikowe i rozjaśnia przebarwienia. W zależności od potrzeb, zabieg wykonywany jest w seriach – najlepiej przeprowadzać go wiosną i jesienią, jako że tuż po peelingu należy unikać silnego nasłonecznienia.

Laserowe leczenie trądziku

Laserowe leczenie trądziku może obejmować również zabiegi z wykorzystaniem lasera Alma-Harmony. Ten laser neodymowo-yagowy sprawdza się przede wszystkim w terapii trądziku różowatego, a także przy redukcji zaskórników oraz blizn potrądzikowych. Światło lasera emitowane przez głowicę jest kierowane na ściśle określone partie skóry, wnika w jej głąb, jest absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach i zamieniane na energię. Pozwala to na szybkie gojenie się skóry, powoduje dogłębną przebudowę kolagenu, a także przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne skóry.

Co ważne, głowica lasera wyposażona jest w system chłodzenia naskórka, co niweluje dolegliwości bólowe i zwiększa komfort pacjenta. W większości przypadków dobre efekty daje już jeden zabieg, ale czasami wykonuje się trzy zabiegi w ciągu kilku miesięcy.

Trądzik, choć powszechny i nieestetyczny, może być skutecznie leczony! Konsultacja dermatologiczna, odpowiednia terapia, zabiegi na trądzik, prawidłowa pielęgnacja skóry i zdrowa dieta z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty!

Źródło:

https://www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0017/80162/60-02_013-018.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *