Zabawki wspierające rozwój dziecka – układanki drewniane

Rodzice poszukujący akcesoriów dla swoich pociech często zastanawiają się nad tym, które zabawki będą wspierały ich rozwój. Jednymi z najbardziej korzystnych i uniwersalnych gadżetów są układanki drewniane. Przedmioty z tej kategorii mogą być świetną propozycją już dla dzieci poniżej 2. roku życia. Dzięki zróżnicowanej ofercie bez problemu odnaleźć można również ciekawe modele dla przedszkolaków i uczniów. Co warto o nich wiedzieć?

Rozwijające zabawki dla najmłodszych

Planując zakup zabawek, które będą stymulowały rozwój dziecka, warto dopasować je do wieku pociechy i wyzwań, przed jakimi stoi. Maluchom ok. drugiego roku życia zaleca się proponować najprostsze układanki drewniane. Pierwsze zabawki z tej kategorii to zwykle obrazki złożone z kilku elementów. Mogą przedstawiać zwierzątka lub postaci. Zazwyczaj układane są na drewnianej podstawce z wydrążonymi miejscami na poszczególne fragmenty. Wiele przedmiotów z tej kategorii wyposażone jest też w przymocowane uchwyty, które ułatwiają ich przenoszenie małym, dziecięcym dłoniom. W jaki sposób drewniane puzzle wspomagają rozwój dziecka? Przede wszystkim umożliwiają doskonalenie motoryki i funkcji manualnych. Tworzenie obrazów poprzez łączenie poszczególnych elementów jest też doskonałym ćwiczeniem dla mózgu. Przyjazne ilustracje i opowiadane przez rodziców historyjki z pewnością uprzyjemnią zabawę.

Jakie układanki dla przedszkolaków?

Wśród drewnianych układanek, takich jak np. https://www.zielonezabawki.pl/zun_m_Zabawki_Puzzle-i-ukladanki-dla-dzieci-1922.html odnaleźć można również wiele ciekawych propozycji dla nieco starszych dzieci. W przypadku kilkulatków, ćwiczenie zdolności manualnych nadal jest bardzo ważne. Warto jednak proponować im bardziej złożone i skomplikowane ilustracje. Dobrym pomysłem będą zestawy edukacyjne. Układanki drewniane dla starszych dzieci mogą pomóc im w poznawaniu cyfr lub liter. Możliwe jest też odnalezienie ciekawych kompletów przedstawiających stadia rozwoju zwierząt lub umożliwiających naukę wyrazów w języku obcym. Warto pamiętać, że drewno jest bezpiecznym i przyjaznym materiałem, a układanki drewniane sprawdzonych firm powstają z wykorzystaniem nietoksycznych farb i lakierów. Wśród ciekawych zestawów puzzli można odnaleźć również akcesoria z uwielbianymi przez pociechy zwierzątkami i postaciami z bajek. Taka propozycja z pewnością zachwyci maluchy i sprawi, że chętnie będą uczyły się poprzez zabawę.

Drewniane układanki trójwymiarowe

Oprócz zadań polegających na dopasowywaniu do siebie elementów obrazka, możliwe jest odnalezienie układanek i klocków trójwymiarowych. Pierwsze z nich będą doskonałą propozycją dla maluchów ok. 2 – 4 roku życia. Tego typu przedmioty zwykle przybierają postać piramid lub wież, które buduje się z kolorowych fragmentów o różnych kształtach. To wspaniałe ćwiczenie dla małych dzieci. Drewniane klocki z grafikami, z których stworzyć można zamki i inne budowle, warto zaproponować już dwulatkom. Takimi gadżetami dzieci mogą bawić się nawet przez cały okres przedszkolny. Drewniane układanki trójwymiarowe stymulują rozwój wyobraźni przestrzennej i pomagają ćwiczyć kreatywność.

Zabawki dla starszych dzieci

Poszukując zabawek logicznych dla starszych przedszkolaków i uczniów, również odnaleźć można ciekawe układanki drewniane. Pojawiają się tutaj zestawy umożliwiające konstruowanie przedmiotów i pojazdów z elementów o różnych kształtach. Często konieczne jest stosowanie specjalnych fragmentów spajających klocki. Dla pociech w tym wieku dobrą propozycją będą też skomplikowane puzzle i mozaiki. Zabawki logiczne dostosowane do wieku z pewnością będą korzystnym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *