Zakwaszanie włosów – wszystko, co powinno się o tym wiedzieć

Piękne i zdrowe włosy pozwalają poczuć się dobrze. Aby jednak takie były, należy odpowiednio o nie zadbać. W tym celu nie wystarczy dobrać odpowiednie kosmetyki, warto również skorzystać z dostępnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z coraz chętniej wybieranych jest na przykład zakwaszanie włosów, które pomaga wydobyć i podkreślić ich naturalny blask, a także domknąć łuski włosa. Aby jednak zakwaszanie przyniosło oczekiwane efekty, powinno być odpowiednio przeprowadzone. Czym jest zakwaszanie? Jakie są jego najważniejsze zalety? Jak samodzielnie przeprowadzić je w domu?

Czym tak właściwie jest zakwaszanie włosów?

Zakwaszanie włosów to nic innego, jak zabieg znacznego obniżenia ich pH. Aby lepiej zrozumieć, jak działa zakwaszanie, warto wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda struktura włosa. Otóż powierzchnia włosów nie jest gładka, tylko składa się z łusek, które na skutek różnych czynności mogą być bardziej lub mniej rozchylone. Podczas zakwaszania łuski się domykają, z czego wynika korzystne na kondycję i zdrowie włosów działanie. Z technicznego punktu widzenia zakwaszanie jest podobne do olejowania oraz przynosi podobne rezultaty.

Jakie są najważniejsze zalety zakwaszania włosów?

Zakwaszanie włosów pomaga domknąć łuski włosa, dzięki czemu stają się one znacznie bardziej wygładzone. Po zabiegu nabierają również naturalnego blasku oraz zdecydowanie mniej się elektryzują. Warto pamiętać, że od stosowania szamponów czy niektórych kosmetyków naturalne, lekko kwaśne pH włosów i skóry głowy może zmieniać się w zasadowe, ponieważ dzięki temu zawarte w produktach do pielęgnacji składniki mogą skuteczniej wnikać w strukturę włosa. Jednak powinno się od czasu do czasu to skorygować właśnie za pomocą zakwaszania. Po zabiegu zakwaszania włosy znacznie łatwiej się rozczesują i są podatniejsze na stylizację. Domknięte łuski włosa pozwalają zatrzymać w wewnątrz niego substancje odżywcze.

Co ile można wykonywać zabieg zakwaszania włosów?

Włosy warto zakwaszać regularnie, jednak z zachowaniem odpowiedniego odstępu pomiędzy zabiegami. Najlepszym wyborem będzie zakwaszanie maksymalnie raz w tygodniu. Nawet z zabiegiem zakwaszania nie można przesadzić. Włosy o zbyt kwasowym odczynie pH stają się suche i poplątane. Łuski są bardzo mocno domknięte, przez co odżywka nie może wniknąć w strukturę włosa. Każda fryzura będzie spuszona oraz mycie włosów może być utrudnione – woda dosłownie po nich spływa. Aby naprawić przekwaszone włosy, potrzebny będzie mocny szampon oraz nawilżające maski – najlepiej emolientowa oraz proteinowa.

Czym wykonać zabieg zakwaszania?

Zabieg zakwaszania można przeprowadzić przy użyciu dedykowanego produktu zakwaszającego lub własnoręcznie wykonanej płukanki do włosów. W sklepach można znaleźć zarówno szampony, jak i odżywki zakwaszające – nie powinno się jednak używać produktów zakwaszających na każdym kroku pielęgnacji. W składzie kosmetyków zakwaszających najlepiej jest szukać ekstraktów owocowych oraz kwasów – Citric Acid, Malic Acid, Glicolic Acid czy Lactic Acid.

Doskonałym rozwiązaniem są również płukanki zakwaszające, które można łatwo przygotować z dostępnych w domu produktów. Można je podzielić w zależności od stopnia zakwaszania na słabe i bardzo mocne. Wśród najpopularniejszych przepisów wyróżnia się:

  • płukanka z herbaty – do sporządzenia płukanki wystarczy mocna, przygotowana z 2-3 torebek czarna herbata rozpuszczona w około litrze wody, jest ona stosunkowo słaba i sprawdzi się w przypadku większości włosów – trzeba jednak uważać, ponieważ może je lekko przyciemniać;
  • płukanka z piwa – do przygotowania płukanki będzie potrzebne jedynie ciepłe, wygazowane piwo oraz woda, które należy połączyć w proporcjach 1:3;
  • płukanka z octu – płukankę można zrobić z octu jabłkowego – spokojnie wystarczy jedna łyżka octu na około pół litra wody, należy jednak uważać, ponieważ ocet może wysuszać włosy;
  • płukanka z cytryny – jest to najmocniejsza płukanka, przygotowuje się ją zazwyczaj z około trzech łyżek soku oraz litra wody.

Jak krok po kroku przeprowadzić zakwaszanie włosów?

Zakwaszenie włosów nie jest trudne, ani nie zajmuje wiele czasu. Płukanka przygotowana według wybranego przepisu, powinna być ostatnim krokiem pielęgnacji – domykać ją. Włosy można opłukać przygotowanym roztworem lub zanurzyć je w naczyniu z płukanką. Nie ma również konieczności spłukiwania płukanki – można od razu przejść do stylizacji.

Autor: Małgorzata Warmuz / redaktor BlogKobiet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *