Zanim kupisz projekt domu

Zanim zaczynamy szukać projektu domu, mamy już swoje wyobrażenia o tym, jak ten dom ma wyglądać. Na rynku mamy bardzo wiele gotowych projektów domów, które na pierwszy rzut oka wyglądają na idealne dla nas i możliwe do zrealizowania.

Kobiety doskonale potrafią sformułować swoje potrzeby odnośnie do przyszłego domu, natomiast projektant musi zaadaptować je do warunków zabudowy na danym terenie oraz wybranej działki budowlanej. Piękna aranżacja zewnętrzna, kolory elewacji przyciągają szczególnie uwagę kobiet, które patrzą bardziej zmysłami estetycznymi niż realistycznymi. Dlatego często idziemy na pewne kompromisy. Zanim ten śliczny domek położony wśród krzewów róż i cyklamen będzie mógł się zmaterializować na naszej działce potrzeba sprawdzić, czy taki projekt jest przez nas możliwy do zrealizowania. Dlatego przed wyborem projektu domu, należy zwróć uwagę na następujące kwestie.

1. Warunki zabudowy na danym terenie

Pierwsze kroki kierujemy do właściwego Urzędu Gminy. Niezależnie czy masz już zakupioną działkę budowlaną, czy dopiero masz zamiar kupić, tam otrzymasz informację o charakterze zabudowy rejonu, w którym masz zamiar się budować. Z planów zagospodarowania przestrzennego dowiesz się, jakie typu kompleks zabudowy jest przewidziany w danym rejonie, czy grunty przeznaczone są tylko pod budownictwo mieszkaniowe, czy mieszkaniowo- usługowe. To bardzo ważna informacja, ponieważ wiesz, czego możesz się spodziewać w twoim środowisku mieszkalnym. Może w przyszłości obok twojej działki powstać jakiś warsztat usługowo- handlowy, który stanie się z czasem dokuczliwy dla mieszkańców sąsiadujących z warsztatem lub ty sam planujesz prowadzić jakąś działalność. Tego typu cel będziesz mógł zrealizować jedynie na terenie przeznaczonym do zabudowy mieszkaniowo- usługowej.

Drugą sprawą jest co w twoim sąsiedztwie w przyszłości, gmina ma zamiar budować. Czy tylko domki mieszkaniowe, czy może tam z czasem powstać droga szybkiego ruchu. Zwracam szczególnie uwagę na działki budowlane po szczególnie atrakcyjnych cenach. Z mojego doświadczenia wiem, że coś tutaj w trawie piszczy. Kiedyś z mężem chcieliśmy zakupić działkę w bardzo malowniczej okolicy pod lasem. Działka była bardzo tania i już gotowi byliśmy ją kupić. Przeszliśmy się do Urzędu Gminy i zerknęliśmy na plan zagospodarowania przestrzennego. Okazało się, że w niedalekiej przyszłości planowana jest budowa oczyszczalni ścieków w sąsiedztwie naszej przyszłej działki. Stąd cena działki miała zachęcić do zakupu niefrasobliwych nabywców.

2. Charakter zabudowy

Kiedy już mamy działkę, warto zwrócić uwagę na charakter zabudowy w danym rejonie. W planie zagospodarowania przestrzennego dokładnie określone są warunki zabudowy, typu zabudowa parterowa czy dopuszczalna jest piętrowa. Charakter dachu, czy ma to być dach spadzisty pod kątem, czy może być dach płaski. Plany zabudowy określają również paletę kolorów dachówki oraz elewacji. Poza tym rodzaj ogrodzenia również określa plan zagospodarowania przestrzennego, wymiary płotu i rodzaj płotu między sąsiadami oraz drogą główną. Ponadto dopuszczalne wymiary do zabudowy działki oraz wymiary budynku. Ważne jest również zapoznanie się z odległością od drogi głównej, od płotu sąsiada, w jakiej musi być usadowiony budynek. Ta informacja jest szczególnie istotna, gdy w przyszłości planujemy postawić jeszcze inne budynki na naszej działce, jak np. garaż. Tego typu informacje są potrzebne projektantowi na etapie tworzenia projektu domu.

3. Układ funkcjonalno- przestrzenny

Kolejną ważną sprawą jest układ funkcjonalno- przestrzenny. Od ilości pomieszczeń, ich rozmieszczenia i proporcji będzie zależał komfort użytkowania domu. Oprócz samych wizualizacji należy przyjrzeć się również rzutom budynku. Wielkość domu należy dobrać proporcjonalnie do liczby użytkowników, biorąc pod uwagę również przyszłe zmiany. Dom powinien tak być zaprojektowany, aby każdy miała własną przestrzeń do własnej indywidualnej aktywności oraz odpowiednią ilość miejsca na własne rzeczy.

Na etapie projektu domu należy tez uwzględnić podpiwniczenie. W tym wypadku bardzo ważną informacją będzie rodzaj terenu. Jeżeli teren jest nisko usadowiony, podmokły lub woda stoi niecały metr pod gruntem  to budowa piwnicy raczej nie będzie możliwa. Wtedy na etapie projektu domu, należy uwzględnić dodatkowe pomieszczenia gospodarcze.

4. Rodzaj materiałów do budowy

Z czego nasz dom zbudujemy, taki będziemy mieli komfort jego użytkowania. Każdy stawia na materiały ekologiczne i energooszczędne. Liczy się również trwałość. Technologia murowana gwarantuje trwałość budynku na kilkadziesiąt lub kilkaset lat. Natomiast ekologiczna i ciepła zabudowa typu np. drewniana przyspieszy budowę i znacznie obniżą koszty. Niemniej jednak ten dom może nie przetrwać kilku pokoleń. Dlatego warto połączyć materiały bardziej trwałe, ekologiczne i energooszczędne, które dadzą nam projekt taniego domu o niskich kosztach eksploatacyjnych,  który przetrwa lata.

5. Przyłącza

Zazwyczaj działka budowlana ma już podłączone skrzynki z prądem, wodą i lub gazem. Należy je tylko przyłączyć to budowanego domu. Kwestia jeszcze jest kanalizacji. W niektórych regionach kanalizacja jest udostępniona i można przyłączyć się do już istniejącej linii. Natomiast są miejsca, w których jeszcze nie ma kanalizacji, ale w niedługim czasie planowana jest jej budowa. Te informacje znajdziecie Państwo również w planie zagospodarowania przestrzennego.

Gdy planowana jest budowa kanalizacji, to będzie można się do niej podłączyć, uwzględniając tylko koszty przyłączy. Na początek będziemy musieli korzystać w tym wypadku z szamba. Natomiast gdy kanalizacja już istnieje w drodze, należy przyłącza pociągnąć od drogi, gdzie już jest kanalizacja. W tym wypadku koszty przyłączenia do istniejącej kanalizacji ponosi inwestor. Dlatego warto skalkulować, jak daleko działka jest od drogi głównej.

Na etapie wyboru projektu należy też uwzględnić sposób ogrzewania domu, czyli np. przyłącza CO lub gazowe. Należy sprawdzić, czy w danym rejonie jest podłączone CO, czy może istnieje sieć gazowa. To będzie determinowało sposób ogrzewania domu. Jeżeli mamy zamiar zastosować swój indywidualny system ogrzewania, projekt musi to uwzględniać.

6. Koszty

Kiedy znamy już warunki zabudowy, wielkość budynku i rozmieszczenia przestrzennego oraz rodzaj przyłączy, przychodzi czas na określenie kosztów budowy naszego wymarzonego domu. Na podstawie danych z planu zagospodarowania przestrzennego, rozmieszczenia budynku na działce będziemy mogli określić parametry domu i zaadaptować projekt naszego domu do warunków zabudowy i naszych indywidualnych potrzeb, a tym samym oszacować koszt realnej budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *