Zaproszenia ślubne – od tego wszystko się zaczyna..

Mało kto zdaje sobie sprawę, iż nasz najważniejszy dzień w życiu zaczyna się od…. zaproszenia. Dlatego w związku z tym tak mało wagi przywiązujemy do tego elementu naszego ślubu? Dlaczego o zaproszeniach myślimy zwykle dopiero pod koniec planowania naszej uroczystości?

Dlaczego większość z nas ostatecznie wybiera szablonowe ,,gotowce” lub zwykle kartki?

Dopiero uświadamiając sobie poniższe stwierdzenia i pytania dochodzimy do wniosku w stylu ,,rzeczywiście, coś w tym jest”. Właśnie dlatego drodzy czytelnicy w poniższy artykule pragniemy przedstawić kilka pomysłów na zaproszenia ślubne oraz dobitnie jeszcze raz powtórzymy naszą maksymę: od tego wszystko się zaczyna!.

W jaki sposób planujemy wesele / ślub?

Wtórz najpierw w głowi pojawia się nam zwykle miejsce, kościół, restauracja, piękna biała suknia, eleganckie garnitur, kwiaty i dużo dekoracji. Ale czy aby na pewno od tego warto zacząć?
Aby zadbać o prawdziwie wspaniałą oprawę zaczynami od zaproszenia. Zaproszenie pełni też ogromnie ważną rolę czysto informacyjną i poza swoim podstawowym zadaniem ma również przekazać najważniejsze a wręcz kluczowe informacje dla zaproszonych gości. Jest swojego rodzaju mapą i wprowadzeniem do całej ceremonii i wyznacza jej charakter.

Estetyka i prostota

W tym artykule celowo pomijamy aspekty estetyczne które jak wiadomo są kwestią indywidualnej estetyki i gustu. Jednak naszą radą jest postawienie na prostotę i minimalizm.
Przesadne ozdobniki, wzniosłe teksty, wierszyki czy brokatowe zdobienia były modne ale w latach „90 i na szczęście już stając w opozycji do prostej eleganckiej formy są w mniejszości. Projektując zaproszenia pamiętajmy, iż ma się ono podobać nie tylko nam osobiście al przede wszystkim zaproszonym. Zaproszenie powinno być zgodne z estetyka naszego wydarzenia oraz być przede wszystkim czytelne. Unikajmy wierszyków, okólnych i gotowych tekstów szczególnie ściągniętych z internetu. Lepiej napisać mniej ale słanymi słowami.
Zaproszenie trafi zapewne od osób w różnym wieku więc nie zapominajmy o fakcie, iż osoby w nieco bardziej podeszłym wieku mogą mieć problemu z rozczytaniem zbyt małej lub za bardzo ozdobnej czcionki. Zbyt nachalna estetyka sprawi również, iż nie każdy może poczuć się usatysfakcjonowany widząc kiczowate lub pełne przepychu zaproszenie.
Wiadomo, że nie dogodzimy wszystkim gustom ale statystycznie te eleganckie, minimalistyczne i proste trafi w najwięcej gustów. Wszak trudno jest krytykować coś prostego i czytelnego. Naszym obdarowanym zwyczajnie zabraknie na to argumentów.

Po pierwsze jakość

Kluczową kwestią poza prostota i czytelnością jest jakość wykonania. Skoro na swoje wesele przeznaczamy zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych to zadbajmy również aby zaproszenie miało odpowiednią jakość. Wybierając papier wybierajmy taki który jest gruby, posiada jakąś fakturę a całość wycięta jest w profesjonalny sposób. Niespuszczalny jest cienki, zwykły papier docięty nożyczkami i wydrukowany
na domowej drukarce. To wszystko zostanie zauważone. Pamiętajmy, iż zaproszenia zazwyczaj zostają z nami na dłużej stanowiąc dodatkową pamiątkę. Obdarowani mogą poczuć się lekceważeni gdy otrzymają niechlujne i ,,tanie” zaproszenie. Oczywiście jakość tyczy się wszystkiego rodzaju dostatków jak koperta – musi również być wysokiej jakość, koniecznie w papierze nawiązującym kolorystycznie do zaproszenia, nie może
być to zwykła koperta pocztowa. Odpowiednia papeteria jest stanowi całość. Musi być estetyczna, spójna, czysta i nie pognieciona.
Jeżeli używamy wstążeczek, dodatkowych ozdobników – z którymi jednak warto uważać. Również zadbajmy o ich jakość pod względem jakości jak i wykonania naszego projektu. Karygodne są ślady kleju, zagniecenia czy niepoprawny odcień wydruku. Zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z ozdobników jeśli miały by być niedokładnie przygotowane.

Stworzyć samemu czy zlecić firmie?

Nie wszyscy muszą mieć predyspozycje manualne i samemu tworzyć dzieła sztuki. Nikt nie będzie miał do Was pretensji jeżeli Wasze zaproszenie będzie ,,gotowcem”. Oczywiście, najlepiej jest je stworzyć samodzielnie ponieważ da to wrażeniem zaangażowania, staranności, dbałości o szczegóły oraz nadal naszej imprezie dodatkowych unikalnych cech. Poza tym zaproszenie będzie idealnie takie jakie chcemy aby było.
Przy odrobinie samozaparcia można stworzyć piękne, minimalistyczne zaproszenia przy użyciu kartki papieru ze sklepu dla plastyków i mazaka. Nie musimy na zaproszeniu mieć złotych aniołków i brokatu aby było ona ładne i atrakcyjne. Takie rozwiązanie jest lepsze niż gotowce z internetu lub zakup jednakowych zaproszeń w sklepie papierniczym.
Jeśli jednak brakuje nam czasu, zdolności lub pomysłów warto sprawdzić te ostatnie w internecie, zlecić projekt grafikowi lub skorzystać z gotowych ( ale trafionych i unikalnych ) rozwiązań..

Niezależnie jakie zaproszenie wybierzemy pamiętajmy, aby w sposób elegancki przekazać je osobom zaproszonym. Jeżeli osoby te mieszkają w naszym pobliżu lub w obrębie godziny jazdy samochodem. Zaproszenia koniecznie powinniśmy przekazać w dwójkę osobiście. Jeżeli natomiast nasi goście mieszkają dale i nie mamy możliwości aby zaprosić ich osobiście za każdym razem przed wysłaniem zaproszenia naszym obowiązkiem jest zadzwonienie do tych osób i uprzedzenie o wysłaniu takiego zaproszenia.

Zachowują te zasady bezboleśnie i odpowiednio przejdziemy przez pierwszy jak nie najważniejszy element planowania naszego najważniejszego dnia w życiu! Pamiętajmy również, iż wybór zaproszenia i przekazywanie go naszym najbliższym może być doskonałą zabawą.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą ZAPI.PL – najlepsze zaproszenia w internecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *