Zasady skutecznej antykoncepcji

Obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnych środków antykoncepcyjnych, które różnią się pod względem formy, sposobu stosowania czy ogólnej efektywności. Do szczególnie popularnych i skutecznych należą tabletki hormonalne, zawierające określoną dawkę hormonów. Za działanie antykoncepcyjne odpowiadają w nich przede wszystkim gestageny, które mogą mieć różny profil i powinny być indywidualnie dobierane do potrzeb pacjentki. W tabletkach takich znajdują się też estrogeny, pozwalające na kontrolowanie krwawień z macicy oraz wpływające korzystnie na organizm kobiety. Warunkiem utrzymania ich skuteczności jest zastosowanie się do kilku podstawowych zasad.

Właściwy dobór środków antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne mogą być jednofazowe, dwufazowe oraz trójfazowe. Z reguły przyjmowane są codziennie przez okres 21 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa z pojawieniem się charakterystycznego krwawienia z dostawienia. Niektóre z nich zawierają tabletki placebo, które zażywa się w okresie przerwy. W jednym opakowaniu znajduje się łącznie 28 tabletek, stosowanych w systemie ciągłym. Po ich przyjęciu należy więc rozpocząć zażywanie pigułek z kolejnego zestawu. Specyficzną odmianą tabletek hormonalnych jest antykoncepcja awaryjna, która powinna być stosowana wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Takie środki zalecane są wówczas, gdy inna wybrana metoda zawiodła lub podczas stosunku nie wykorzystano żadnego zabezpieczenia przed ciążą.

Prawidłowe przyjmowanie antykoncepcji

Środki antykoncepcyjne powinny być nie tylko trafnie dobrane, ale też prawidłowo stosowane. W przypadku tabletek hormonalnych, działanie gestagenu i estrogenu opiera się na kilku mechanizmach. Ich przyjmowanie pozwala przede wszystkim na zahamowanie owulacji, a w przypadku uwolnienia komórki jajowej – zapobieganiu przed jej zagnieżdżeniem się. Tabletki zwiększają też zagęszczenie śluzu, dzięki czemu utrudniają plemnikom możliwość poruszania się i dotarcia do komórki jajowej celem jej zapłodnienia. Warunkiem ich skuteczności jest niepominięcie żadnej dawki. Warto pamiętać, że takie środki musi zapisać lekarz. W przypadku potrzeby wykupienia kolejnego opakowania, wystarczająca będzie recepta online od ginekologa, udzielona w ramach zdalnej konsultacji.

miejsce na photo1

Unikanie ryzyka skutków ubocznych i stosowanie się do przeciwwskazań

Prawidłowy dobór tabletek antykoncepcyjnych i stosowanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza pozwala na uniknięcie różnych skutków ubocznych, które mogą wywoływać takie środki. Nie wszystkie z nich pojawiają się u każdej kobiety, a sam stopień ich nasilenia jest bardzo zróżnicowany u poszczególnych pacjentek. Do najczęściej spotykanych należą wymioty i nudności, bóle głowy, uczucie zmęczenia, tkliwość i bolesność piersi, zmiany nastroju i nerwowość, spadek libido, trądzik czy upławy. Wystąpić mogą też plamienia pomiędzy miesiączkami oraz przerwy w krwawieniu. Jeżeli objawy są mocno nasilone, zalecana jest szybka konsultacja ginekologiczna online. Lekarz może w ramach zdalnej e-wizyty określić również przeciwwskazania, które wykluczają możliwość korzystania z tej metody zapobiegania zapłodnieniu. Dotyczy to zwłaszcza faktu występowania ciąży, przebytej lub czynnej zakrzepicy, ciężkich zaburzeń czynności wątroby, cukrzycy ze zmianami naczyniowymi, nowotworu piersi czy bardzo wysokiego nadciśnienia tętniczego.

Postępowanie w przypadku ciąży

Mimo wysokiej efektywności antykoncepcji hormonalnej, nie jest ona w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony przed ciążą. Do zapłodnienia może dojść nawet w przypadku regularnego przyjmowania tabletek, a ryzyko wzrasta w przypadku pomięcia dawki lub jej przypadkowego wydalenia. W takiej sytuacji zalecanym rozwiązaniem jest zwykle sięgnięcie po pigułkę dzień po. Recepta online na antykoncepcję awaryjną może zrealizowana w każdej aptece. Jeżeli mimo stosowania środków hormonalnych dojdzie do zajścia w ciążę, należy zaprzestać terapii. W przypadku wkładki domacicznej, lekarz może zadecydować o jej usunięciu lub pozostawieniu. W każdej sytuacji bardzo ważne jest dokładne ustalenie z pacjentką dalszego postępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *