Czy poród można przyśpieszyć?

Każda przyszła mama, której termin porodu minął zaczyna się niecierpliwić i zadawać sobie pytanie, kiedy wreszcie urodzi. W większości przypadków nie ma powodów do obaw – w dokładnie wyliczonym terminie przychodzi na świat niewielki odsetek niemowląt. Niekiedy jednak istnieje konieczność sztucznego wywołania akcji porodowej, co bywa trudne do zaakceptowania przez kobiety, które były przygotowane na naturalny przebieg porodu.


Oksytocyna – charakterystyka i działanie

Najpopularniejszym sposobem przyśpieszenia porodu, na jaki decydują się lekarze jest podanie oksytocyny, która ma na celu wzmocnienie lub przyspieszenie skurczy. Oksytocyna jest wydzielana pulsacyjnie przez część mózgu zwaną podwzgórzem. Ma wpływ na sprawny przebieg porodu – jest odpowiedzialna za rytmiczne skurcze macicy, odruch wypchnięcia płodu w momencie parcia oraz wyrzutu łożyska, a także produkcji pokarmu w piersiach matki.

 

Indukcja porodu  – wskazania

Indukcja porodu, czyli sztuczne wywoływanie skurczów macicy jest wskazane w momencie, kiedy istnieje przypuszczenie, że wywołanie porodu będzie korzystniejsze, zarówno dla matki i dziecka, niż czekanie na jego samoistne rozpoczęcie. Każdy przypadek lekarze rozpatrują indywidualnie, jednak istnieją pewne sytuacje, które są bezpośrednim wskazaniem do wykonania indukcji porodu. Zalicza się do nich:

– niewydolność łożyska;

– pęknięcie błon płodowych;

– infekcja płodu;

– tzw. rzucawka;

– choroby nerek;

– cukrzyca;

– choroby układu oddechowego.

– ciążę przenoszoną.

Niekiedy indukcję porodu wykonuje się z przyczyn logistycznych, jak chociażby duża odległość od szpitala, ryzyko szybkiego porodu czy wskazania psychospołeczne. W którymkolwiek z wyżej wymienionych przypadków konieczne jest potwierdzenie, że ciąża jest donoszona (badaniem USG wykonanym przed 20 tygodniem ciąży, które potwierdza, że wiek ciążowy to 39 tygodni lub więcej).

 

Metody indukcji porodu

Indukcja może być wywołana przy pomocy kilku metod:

– podania oksytocyny w postaci kroplówki – skutkiem ubocznym są silniejsze i boleśniejsze skurcze od tych, które są wywoływane przez oksytocynę naturalnie wydzielaną w trakcie porodu naturalnego. Czynnikami predykcyjnymi odpowiedzi na oksytocynę w trakcie indukcji porodu są mniejsza wartość wskaźnika masy ciała, większe rozwarcie szyjki macicy, liczba porodów oraz wiek ciążowy.

– podania żelu prostaglandynowego (dopochwowo) – prostaglandyna to hormon, który pobudza skurcze mięśni macicy. Podaje się go w momencie, kiedy nie działa tradycyjna kroplówka z oksytocyną;

– odklejenia dolnego bieguna pęcherza płodowego – zwiększa prawdopodobieństwo samoistnego rozpoczęcia się akcji porodowej w ciągu 48 h. Lekarz wykonuje zabieg manualnie. Warunkiem jest odpowiednie rozwarcie szyjki macicy (przynajmniej na szerokość jednego palca).

 

Powikłania

Niestety, indukcja porodu niesie ryzyko potencjalnych powikłań. Działania niepożądane, które są związane z podaniem oksytocyny zależą w głównej mierze od podanej dawki. Do najczęstszych zalicza się tachysystole macicy i zapisy czynności serca płodu kategorii II i III.

 

Naturalne metody przyśpieszania porodu

Są też dobre wieści dla kobiet, które są zwolenniczkami naturalnych metod przyśpieszania porodu. Wydzielanie oksytocyny może być skutkiem stymulacji brodawek sutkowych lub pojawienia się orgazmu. Ponadto, pojawienie się skurczy może wywołać wchodzenie po schodach oraz kąpiel w olejku szałwiowym. Pośród alternatywnych metod wyróżnia się także spożywanie świeżych ananasów, zawierających w składzie bromelainę, która wspomaga skurcze mięśni macicy. Należy jednak zaznaczyć, że bromelaniny nie znajdzie się w wyciśniętym soku ani w ananasie z puszki.

 

Bądź cierpliwa

Najważniejsze jest, żeby przyszła mama niepotrzebnie się nie stresowała. W tym trudnym dla kobiety okresie niezwykle ważne jest mentalne wsparcie bliskich. Aby kobieta mogła się w pełni rozluźnić, warto poprosić partnera o delikatny masaż czy też relaksującą kąpiel. Nie bez powodu przyjęło mówić się, że dziecko jest jak jabłko – kiedy dojrzeje, samo spadnie. Dlatego czekaj cierpliwie na szczęśliwe rozwiązanie i pozwól zadecydować naturze, kiedy twoje dziecko przyjdzie na świat.

 

 

Termin twojego porodu minął i nadal spodziewasz się przyjścia na świat swojego maluszka? Więcej informacji na temat najbardziej skutecznych i popieranych przez lekarzy metod przyśpieszania porodu znajdziesz poniżej:

http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/porod/jak-przyspieszyc-porod.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *