Herbata jako przyprawa w kuchni

herbata2Pewnie nie każdy wie, że odkrycie herbaty miało charakter zupełnie przypadkowy. Stało się to w 2737 r. p.n.e., kiedy to chińskiemu cesarzowi Shennong do filiżanki przegotowanej wody wpadło kilka liści herbaty. Od tamtej pory zapoczątkowano jej regularne spożywanie. I choć współcześnie napar herbaciany kojarzony jest wyłącznie z napojem, który gasi pragnienie, pobudza lub uspakaja – w zależności od wybranego gatunku liści i długości ich zaparzania, w kuchni azjatyckiej cieszy się wielką popularnością w przygotowywaniu różnych potraw. W Tybecie listki dodaje się do zupy, które stanowią alternatywne rozwiązanie dla warzyw. Z kolei w Birmie świeże liście znajdują bogate zastosowanie jako sałatka. Również Chińczycy od dawna stosują herbatę w swojej kuchni, ponieważ wychodzą z założenia, że nie tylko dodaje ona potrawom doskonałego smaku, ale również wykazuje się właściwościami barwiącymi je na różne kolory. Z uwagi na jej uniwersalne zastosowanie, doskonale komponuje się z potrawami słodkimi, jak i słonymi.

Szerokie zastosowanie zielonej herbaty

Choć wiele jest gatunków herbat, które świetnie sprawdzają się w roli przyprawiania potraw, to jednak najszerszym zastosowaniem w sztuce kulinarnej społeczności azjatyckich cieszy się zielona herbata. Najczęściej wykorzystywana podczas przyrządzania deserów, głównie lodów i ciast. Z powodzeniem można sięgnąć po nią w trakcie pieczenia tortu czy przygotowywania makaroników, określanych jako słodkich ciasteczek wypiekanych z białek jaj, cukru pudru oraz mielonych migdałów. Zielona herbata posiada wyjątkowe właściwości podkreślania smaku wszystkich sosów. W szczególności dobrze komponuje się w towarzystwie czosnku, dając pikantny aromat, jednocześnie absorbując jej nieprzyjemny zapach, który staje się wręcz niewyczuwalny.

herbataWysokie walory smakowe czarnej herbaty

Nie tylko zielona herbata jest chętnie wykorzystywanym gatunkiem podczas przyrządzania różnych potraw. Na uwagę zasługują również czarne jej liście, w których można ugotować ryż albo makaron, zyskując w ten prosty sposób unikatowy aromat. W podobny sposób można przyrządzić również owoce. Czarna herbata stanowi ciekawą propozycję podczas przyrządzania mięsa. Pełni bowiem rolę marynaty. Jak zostało to już wcześniej wspomniane w przypadku zielonej herbaty, również czarne jej liście wykazują się doskonałymi właściwościami neutralizującymi nieprzyjemne zapachy. Mowa w tym przypadku nie tylko o czosnku, ale również rybach czy mięczakach. Z jednej strony absorbuje ich specyficzny zapach, z drugiej zaś podnosi ich walory smakowe. Czarną herbatę oraz wszystkie jej odmiany znajdziesz w sklepie herbatkowo.pl , który specjalizuje się sprzedażą internetową herbat, ziół oraz yerba mate.

Czas na kiszenie

Ciekawostką jest fakt, że herbata może być stosowana nie tylko w postaci surowej, ale również ukiszonej! Wspomniana praktyka cieszy się największym zainteresowaniem w południowo-wschodniej Azji, gdzie liście w ukiszonej formie spożywa się samodzielnie lub w roli dodatku do dań mięsnych czy rybnych. Aby wydobyć z niej charakterystyczny smak, konieczne jest kiszenie przez okres od 10 dni do 6 miesięcy. W tym celu świeżo zebrane liście umieszcza się do drewnianych skrzynek wyłożonych bambusowymi sitkami, aby potem zanurzyć je na max. 10 minut we wrzącej wodzie. Następnie liście wyjmuje się, układa na bambusowych matach, ubija i obciąża kamieniami. Potem całość szczelnie zamyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *