Leczenie odcisków i pękających pięt

Odciski oraz pękające pięty to jedne z najczęstszych zmian jakie dotykają ludzkie stopy. Na pewno większość z Was wie o czym mowa. Zarówno odciski, jak i pękające pięty powodują ból, utrudniają poruszanie się i chodzenie w ulubionych butach. Niestety często właśnie obuwie jest przyczyną powstawania różnego rodzaju odcisków – nagniotków lub modzeli. Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby leczenie tych zmian na stopach i do kogo się zwrócić po pomoc, gdy już wszelkie domowe sposoby zawiodą.

 

Odciski na stopach – przyczyny

Odciski na stopach są czymś generalnie naturalnym. Doświadczył ich praktycznie każdy, przynajmniej raz w życiu. Wynikają przeważnie z chodzenia w nieprawidłowo dobranym obuwiu. Często jest tak, że to właśnie nowe buty powodują powstawanie odcisków, jednakże po okresie „rozchodzenia” obuwia problem powinien zniknąć. Problem pojawia się wtedy, gdy odciski, modzele lub nagniotki nawracają, mimo że obuwie już dawno jest „rozchodzone”. Wówczas należy się zastanowić nad innymi czynnikami odpowiedzialnymi za tworzenie się omawianych zmian na stopach. Przyczyną odcisków na stopach mogą być więc nie tylko buty, ale też deformacje stopy, takie jak płaskostopie poprzeczne, płaskostopie podłużne, czy też haluksy. Jest to związane z nieprawidłową biomechaniką stopy, która pracuje nieprawidłowo w trakcie ruchu. Co więc trzeba zrobić? Należy wykonać komputerowe badanie stóp, na podstawie którego specjalistyczna pracownia wykona dla nas indywidulane wkładki ortopedyczne. Najlepsze są wkładki termoplastyczne, które dopasowują się do kształtu stopy, wydatnie poprawiając komfort poruszania się. W dobrych pracowniach takie wkładki ortopedyczne można wykonać wraz z badaniem komputerowym stóp „na poczekaniu” – cały proces nie zajmuje więcej niż pół godziny. Poprawienie komfortu chodzenia oraz właściwy rozkład nacisków na podłoże są kluczowe w leczeniu odcisków na stopach. Inną przyczyną tworzenia się odcisków może być otyłość. Nawet kilka kilogramów nadwagi może przyczynić się do powstawania odcisków – w końcu na stopach dźwigamy ciężar całego ciała. Jeżeli przyczyną odcisków jest nadwaga, to należy po prostu zrzucić te zbędne kilogramy. Nie zawsze jednak przyczyna powstawania odcisków, modzeli lub nagniotków jest taka prosta do wyeliminowania. Niekiedy za zmianami na stopach kryją się poważne choroby, jak cukrzyca, czy miażdżyca. W związku z tym warto również zrobić badania laboratoryjne w tym kierunku.

Usuwanie odcisków – nie próbujcie tego w domu!

Nie powinno się usuwać odcisków na stopach we własnych zakresie. Po pierwsze dlatego, że może dojść do infekcji, a po drugie dlatego, że nieumiejętnie usunięty odcisk (modzel, lub nagniotek) na ogół powraca. Warto, by zmiany na stopach zobaczył i ocenił podolog, czyli specjalista od chorób stóp. To znacznie lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż wizyta u przypadkowej kosmetyczki po weekendowym szkoleniu. W gabinecie podologicznym jest prawie tak sterylnie, jak na sali operacyjnej, jest też specjalistyczny sprzęt i jednorazowe materiały. Nie brakuje też środków odkażających i preparatów odżywiających skórę i paznokcie. Czy taki zabieg boli? Usuwanie odcisków, modzeli, nagniotków jest przeważnie bezbolesne, o ile zabieg wykonuje dobry podolog.

Przyczyny pękających pięt

Pękające pięty potrafią mocno dać się we znaki, zwłaszcza w trakcie poruszania się. Bolesne, głębokie rozpadliny sięgające w głąb wielu warstw skóry są trudne w leczeniu, a nie leczone stanowią wrota dla zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybicznych. Przyczynami pękających pięt są przede wszystkim niewygodne obuwie, nadwaga oraz przesuszona skóra, która straciła elastyczność. Rozwiązaniem, które ma na celu nie dopuścić do pękania pięt jest utrzymywanie skóry stóp odpowiednio nawilżonej. Ponadto, chodzenie w wygodnym obuwiu i zrzucenie kilku czy nawet kilkunastu kilogramów również pomogą w profilaktyce. Wartym rozważenia posunięciem w leczeniu pękających notorycznie pięt może być wykonanie indywidualnych wkładek termoplastycznych, które podnoszą komfort chodzenia chroniąc podeszwy stóp przed urazami mechanicznymi.

Leczenie pękających pięt

Leczenie pękających pięt polega na opatrzeniu rozpadlin w naskórku oraz opatrzeniu pęknięć. Zazwyczaj leczenie pięt trwa kilka tygodni i jest podzielone na kilka etapów. Przeważnie przed zabiegiem należy wymoczyć stopy w wodzie z solą zmiękczającą. Po ich wysuszeniu podolog usuwa martwy naskórek z pięt, przeważnie za pomocą specjalnej frezarki – jest to bezbolesne. Każde frezowanie pięt kończy się założenie na pięty maski leczniczej, która ma właściwości regenerujące. Następnie stopy owija się folią, by preparat lepiej się wchłonął w skórę. Jednym z ostatnich etapów zabiegu na pękające pięty jest i dokładne wytarcie delikatnym ręcznikiem. Później pozostaje już tylko włożyć czyste bawełnianie skarpetki, buty i wrócić do domu. Ważne, by pacjent przestrzegał zaleceń podologa i w domu również smarował stopy przepisaną maścią lub kremem. Przeważnie wyraźna poprawa stanu pięt następuje już po 1-2 tygodniach, a całkowite wyleczenie po 1-1,5 miesiąca leczenia pod okiem podologa.

Więcej informacji znajdziesz na – https://podolog-warszawa.pro/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *