Rezonans magnetyczny – co warto wiedzieć przed badaniem

Rezonans magnetyczny to obecnie najnowocześniejsza metoda diagnostyki obrazowej. Umożliwia ocenę przekrojów ciała człowieka we wszystkich płaszczyznach. Przeczytaj jak wygląda takie badanie.

 

Jak działa rezonans magnetyczny?

W rezonansie magnetycznym wykorzystywane jest pole magnetyczne o dużym natężeniu, wytwarzane przez nadprzewodzący elektromagnes. Fale radiowe wysyłane w kierunku pacjenta, oddziałują z atomami wodoru. Namagnesowane protony pochłaniają impulsy fal elektrycznych, zmieniając parametry magnetyzacji, a następnie wracając do stanu pierwotnego i stając się źródłem sygnału radiowego. Sygnał ten, o natężeniu różniącym się w zależności od tkanki, przekształcany jest w obraz medyczny. Odbiór sygnału z ciała ludzkiego możliwy jest jedynie po odizolowaniu systemu rezonansu od jakichkolwiek zewnętrznych źródeł fal elektromagnetycznych – stąd aparat do rezonansu umieszczony jest w specjalnym pomieszczeniu, zwanym klatką Faradaya.

Jak wygląda badanie MR?

Przygotowanie do badania obejmuje 3-6 – godzinny post przed badaniem, oraz konieczność opróżnienia pęcherza moczowego. Nie ma wskazań do odstawienia zażywanych leków. Przed obrazowaniem jamy brzusznej wskazane jest zażycie środka hamującego perystaltykę jelit.

Dzieciom przed badaniem zaleca się podać środki uspokajające. Bardzo istotne jest zdjęcie tuż przed badaniem wszystkich przedmiotów zawierających metal i mogących zaburzać otrzymany obraz, uwzględniając biżuterię, długopisy, telefony komórkowe i ruchome protezy dentystyczne. Należy poinformować lekarza o metalowych implantach czy ciałach obcych wewnątrz ciała, np rozrusznikach, sztucznych zastawkach, wkładce domacicznej, protezach naczyniowych czy metalowych płytkach bądź gwoździach. Badanie głowy obliguje do usunięcia makijażu i lakieru do włosów.

Przy konieczności użycia kontrastu do badania, pacjent powinien zadbać o nawodnienie, wypijając około litra płynów przed badaniem. Powinien także wykonać badania biochemiczne – oznaczenie kreatyniny i GFR, oceniających funkcję nerek, odpowiedzialnych za usuwanie kontrastu z ustroju.

Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, jedyny dyskomfort może dotyczyć konieczności pozostania nieruchomo w jednej pozycji przez kilkanaście – kilkadziesiąt minut.

Bezpośrednio przed badaniem pacjent proszony jest o rzetelne wypełnienie ankiety medycznej, po czym przechodzi do pomieszczenia mieszczącego aparaturę do rezonansu. Pacjent kładzie się na stole aparatu, który zostaje wsunięty do wnętrza aparatu. W tym czasie personel opuszcza pomieszczenie. Pacjent zobligowany jest do pozostania w bezruchu przez cały czas trwania skaningu. Komunikacja między pacjentem a badającym możliwa jest dzięki obecności mikrofonu – pacjent może zgłosić wszelkie obawy czy nietypowe odczucia. Normą u wielu osób jest uczucie klaustrofobii związane z ograniczeniem przestrzeni i potęgowane znacznym szumem aparatury.

Po badaniu pacjent może opuścić placówkę, chyba, że miał podany kontrast – wtedy jest proszony o pozostanie przez kilkadziesiąt minut na terenie pracowni.

Gdzie zrobić rezonans magnetyczny?

Placówkę, w której można zrobić rezonans magnetyczny można znaleźć na portalu Cenomed.pl. Portal umożliwia wyszukanie cen i lokalizacji pracowni rezonansu magnetycznego z całego kraju. Zapewnia też możliwość zapisu na badanie przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *