5 pomysłów na nalewkę – przepisy na nalewki

Nalewki najlepiej smakują jesienią. Najczęściej mają w składzie wyciąg z owoców, roślin lub ziół, są słodko-cierpkie, a ponieważ bazują na alkoholu, szybko rozgrzewają. Poznajcie naszych 5 pomysłów na nalewkę. To wyjątkowe receptury, które zawsze wychodzą i nie wymagają wielomiesięcznej pracy! 

Jak pić nalewkę?

Nalewki słyną nie tylko z pysznego smaku i dobroczynnych walorów prozdrowotnych. Przede wszystkim, mają piękny kolor. Dlatego należy je serwować i popijać z kieliszków z bezbarwnego szkła, coraz częściej wraca się do podawania ich w małych kieliszkach na nóżce. Z uwagi na ich właściwości rozgrzewające, wysokie stężenie alkoholu oraz sporą ilość cukru, nie powinno się jej pić w dużych ilościach. 

Nasze babcie za nalewkę uznawały piołunówkę i jarzębiak – współcześnie smak i zapach, a przede wszystkim receptury nalewek, uległy zmianie. Oczywiście, nadal popularne są nalewki typu wiśniówka, pigwówka czy aroniówka, ale coraz częściej spotyka się nalewki z pestek jabłek czy kminku.

Nalewki można popijać do dań wytrawnych, na pobudzenie trawienia. Podane do deseru zwiastują koniec spotkania. Oczywiście można raczyć się nalewką jako wybornym, samodzielnym rarytasem. Nalewek nie schładza się przed podaniem – serwuje się je w temperaturze pokojowej. 

Jak powstaje nalewka?

Nalewka to odpowiednie połączenie alkoholu – najczęściej jest to wódka, ale w przepisach występuje także spirytus, który powoduje proces maceracji w połączeniu z owocami, ziołami i cukrem. 

Następnie nalewki trzeba przefiltrować, żeby pozbyć się osadu, który zbierze się słoju, w którym nastawiany jest trunek. 

Nalewki najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamkniętych butelkach, z daleka od promieni słonecznych. Zatem ekspozycja nalewek w ozdobnych karafkach zalecana jest tylko okazjonalnie, żeby nie utracić smaku, aromatu oraz klarowności. 

Przepis na nalewkę błyskawiczną

Popularnym przepisem na nalewki gotowe do spożycia niemal natychmiast po przygotowaniu są te, które bazują na cytrynach. Z powodzeniem można je przygotować w dniu planowanego spożycia. 

Do przygotowania cytrynówki potrzebne będzie:

  • 0,5 l wódki, 
  • 10 cytryn, 
  • 1 szklanka płynnego miodu. 

Cytryny należy umyć, sparzyć i wyrolować na blacie. Następnie obieraczką do warzyw cienko zeskrobać tylko żółtą część skórki i pokroić je na drobne paseczki. Cytryny przekroić na pół, wycisnąć z nich sok (oddzielając pestki). Do słoika lub innego dużego naczynia, które nie przyjmuje smaków (metalowe, aluminiowe, ceramiczne) przełożyć miód i wymieszać go dokładnie z sokiem z cytryn. Wlewać powoli wódkę i bez przerwy mieszać. Ostawić na minimum pół godziny. Do butelki, z której będzie podawana nalewka, należy wrzucić szczyptę pokrojonej skórki z cytryny i wlać nalewkę. 

W wersji wegańskiej miód można zastąpić miodem sztucznym lub cukrem. Nalewka musi być kwaśno-słodka. Żeby zachować klarowną strukturę nalewki, miodu ani cukru nie powinno rozpuszczać się w wodzie. 

Przepisy na nalewki, które muszę krótko odstać

Nalewki, które nie muszą długo się macerować to między innymi: jeżynówki, malinówki, rodzynkówki czy kminkówki. 

Do wykonania nalewki z rodzynek będą potrzebne:

  • 1 kg rodzynek sułtańskich dobrej jakości, 
  • 1 litr spirytusu. 

Rodzynki zalać spirytusem i zostawić na 3 dni w ciepłym miejscu – na przykład w szafce. Po 3 dniach zamieszać metalową łyżką i zamknąć naczynie z nalewką. Po 6 dniach nalewkę z rodzynek można rozlać do butelek. 

Przepis na nalewkę z kminku.

Potrzebne będą:

  • 2 łyżki ziaren kminku, 
  • 0,5 spirytusu,
  • 250 ml wody, 
  • 200 g cukru. 

Należy zagotować wodę z cukrem. Po rozpuszczeniu cukru, do gorącej wody dodać ziarna kminku i odstawić na kilka godzin (lub do kolejnego dnia) do ostygnięcia. Następnie wlać spirytus, zakręcić naczynie i odstawić do macerowania na tydzień. Po upływie 7 dni przecedzić nalewkę i przelać do butelek. 

Nalewki wymagające odstania 

Nalewki wymagające odstania smakują wybornie. Pomimo że na degustację niektórych trzeba czekać ponad rok, warto je przygotować.

Nalewka z pestek jabłek: 

Potrzebne będą:

  • 1 szklanka (250 ml) pestek jabłek – warto zbierać je szybko, żeby nie spleśniały. Pestki po wyjęciu z jabłka warto opłukać zimną wodą i osuszyć na papierowym ręczniku, 
  • 0,5 l spirytusu, 
  • 1 szklanka wody, 
  • 5 łyżek brązowego cukru. 

Zagotować wodę z cukrem i pestkami jabłek. Ostudzić, wlać do dużego słoika i zakręcić. Odstawić na 30 dni w ciemne miejsce, codziennie pamiętając o poruszeniu słoikiem – bez odkręcania go. Po 30 dniach przecedzić napar i wymieszać go ze spirytusem i odstawić ponownie na 50 dni. 

Nalewka z dzikich winogron:

  • 1 kg dzikich winogron, 
  • 1 kg cukru, 
  • 1 kg spirytusu. 

Winogrona umyć i przebrać w celu odłożenia nadpsutych owoców. Następnie rozgnieść owoce (uwaga, będzie pryskać) lub zblendować, wymieszać z cukrem i odstawić w ciepłe i ciemne miejsce na 3 dni. Po upływie tego czasu zalać spirytusem i odstawić na 10 dni, codziennie poruszając słoikiem. Następnie przecedzić na gazie, sicie lub w podwójnym filtrze do kawy i odstawić na rok. Po toku nalewkę można rozlać do butelek. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *