5 złotych zasad jak zadbać o zdrowie

Zdrowy styl życia i dbałość o własne zdrowie jest obecnie na topie. Wiele osób bardzo chce wprowadzić do swego życia zdrowe nawyki, ale nie wie jak to zrobić prawidłowo i od czego zacząć. Zatem przedstawimy tutaj 5 złotych zasad zdrowego stylu życia.


Kontrola stanu zdrowia u lekarza nade wszystko


Pierwszym krokiem do wprowadzenia zdrowego stylu życia jest przebadanie się pod kątem ewentualnych dolegliwości i chorób w twojej rodzinie, które mogą spotkać również ciebie. To, co najważniejsze to zrobienie sobie szczegółowych badań lekarskich, które stwierdzą np. czy nie masz podwyższonego cukru lub cholesterolu. Dzięki temu będziesz wiedział/wiedziała jaką dietę zastosować pod kątem twojego stanu zdrowia. Na podstawie wyników badań, warto również zasięgnąć opinii lekarza, na jakiego typu ćwiczenia możesz sobie pozwolić, nie narażając własnego zdrowia.


Zmiana diety


Dieta współczesnego człowieka daje wiele do życzenia. Jedzenie w pośpiechu, często są to posiłki przetworzone, które można szybko podgrzać na ciepło lub przysłowiowe fastfoody.
Dlatego przechodząc na zdrowy tryb życia, możesz zapomnieć o szybkich i jedzonych w pośpiechu posiłkach. Zdrowe jedzenie to jak najmniej przetworzone potrawy, wykonywane najlepiej przez siebie samego. Kwestia zmiany nawyków żywieniowych to kolejny punkt tego programu. Większość ma swoje ulubione smaki i rodzaje potraw lub kuchni. Czasem wydaje się, że jedno z drugim nie da się pogodzić. Ale na rynku mamy składniki zdrowsze, które możemy zastąpić tymi nam niesłużącymi. Na przykład jeżeli masz nietolerancję glutenu, to nikt nie powiedział, że nie możesz jeść mącznych produktów. Obecnie na rynku mamy szeroki asortyment pieczywa, mąk i makaronów bez glutenu.

 To samo dotyczy laktozy. W sklepach spożywczych możesz kupić produkty mleczne bez laktozy.
Jeżeli nie jesteś do końca przekonany, jaką dietę zastosować, to skonsultuj się z dietetykiem, który biorąc pod uwagę twoje wyniki i stan zdrowia ułoży ci odpowiednią dietę.


Istotną sprawą jest również właściwa suplementacja, szczególnie kiedy myślisz o odchudzaniu, czyli zastosowaniu diety niskokalorycznej. W tym wypadku możesz nie dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Z tego też względu należy je regularnie uzupełniać. Szeroki asortyment witamin i minerałów oraz informacje na temat nawyków żywieniowych na stronie charyzmatycy.pl.


Więcej ruchu i ćwiczenia


Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich, to możesz zapisać się na siłownię lub fitness. Warto ćwiczyć 3 razy w tygodniu po 40 minut. Ponadto staraj się więcej spacerować, zamiast wszędzie jeździć samochodem. Możesz również samochód zastąpić rowerem.
Dla większej mobilizacji namów znajomych lub rodzinę i wspólnie zadbajcie o dobrą kondycję.


Ogranicz lub wyeliminuj nałogi


Palenie papierosów i alkohol nie są sprzymierzeńcami twojego organizmu. Jeżeli chcesz zadbać o własne zdrowie i kondycję, warto z nich zrezygnować. W tym wypadku należy popracować nad pewnymi nawykami, do których jesteś przyzwyczajony np. palenia papierosów. Często palacz ma problem z odzwyczajeniem się od sięgania po samego papierosa niż pozbyciem się uzależnienia od nikotyny.


Za dużo kawy to też niezdrowo. Co prawda kawa może nie jest aż tak szkodliwa, jak papierosy czy alkohol, ale w nadmiarze podnosi ciśnienie krwi i zmusza nasz układ krwionośny do intensywnej pracy. Należy zatem ograniczyć ją do maksymalnie 2 kaw dziennie.


Dobre zdrowie równa się odpowiednia ilość relaksu i odpoczynku


Codzienny relaks i odpoczynek to zbawienie dla naszego często obciążonego stresem i nerwami organizmu. Osiem godzin snu to podstawa zdrowego życia. Kiedy jesteśmy wyspani, wtedy mamy większą odporność na stres, jesteśmy bardziej opanowani, nasz umysł pracuje bardziej twórczo i kreatywnie, a także mamy dobry refleks. Te cechy są bardzo przydatne w codziennym życiu, dlatego już teraz zaplanuj sobie odpowiednio długi sen w nocy, abyś rano wstawał wyspany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *