Bieganie dla początkujących – jak się przygotować?

Najlepsze w bieganiu jest to, że może to robić każdy. Na dobrą sprawę możemy wyjść z domu i zacząć biegać tak, jak stoimy. Naturalnie z czasem zaczniesz zauważać, że można sobie pomóc na przykład przez zastosowanie profesjonalnego sprzętu.

 

Dobrą praktyką jest wykonywanie badań przed rozpoczęciem przygody ze sportem – szczególnie przez osoby, które mogą być zagrożone chorobami serca. Często biegać zaczynają osoby po przekroczeniu 50 roku życia, aby utrzymać kondycję lub osoby z nadwagą. Zarówno wiek jak masa ciała mogą wykluczać nas z treningów wydolnościowych. Podstawowym badaniem jakie powinniśmy wykonać jest EKG oraz morfologia. Warto jest badać się okresowo, minimum raz w ciągu roku, a najlepiej raz na 3 miesiące.

Badania lekarskie

Jeżeli przejdziemy przez badania bez problemów to możemy ustalić trasę treningu oraz częstotliwość biegania. Na początek wybieraj trasy relatywnie krótkie i jednocześnie proste. Unikajmy stromych podejść czy też nieutwardzanych ścieżek. Idealnym miejscem na pierwszy trening jest park miejski lub po prostu bieżnia. Początki mogą być naprawdę trudne i pełne wątpliwości. Większość osób jest rozczarowana swoją kondycją i wątpi w swoje predyspozycje do tego sportu. To kwestia nastawienia – każdy może biegać i nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesuwać swoje granice. Negatywne nastawienie do regularnych treningów jest często spotykane, ale w miarę upływu czasu coraz bardziej jesteśmy w stanie przekonać się do takiej aktywności. Osoby biegające od dłuższego czasu zwykle nie potrafią wyobrazić sobie dnia bez przebiegnięcia kilku kilometrów.

Wyposażenie

Jeżeli zaadaptujemy się do treningów i będziemy mieli pewność, że nie zrezygnujemy po kilku dniach to warto będzie wyposażyć się w sprzęt do biegania. Bez wątpienia najważniejszym elementem stroju jest dobrze dobrane obuwie. Powinno być wygodne, w odpowiednim rozmiarze i dostosowane do typu stopy. Jego zadaniem będzie amortyzowanie naprężeń i stabilizacja. Dzięki nim unikniemy kontuzji, które są częstą zmorą początkujących osób. Największym grzechem jest przesada – nie ustalajmy sobie celów, których nie jesteśmy w stanie zrealizować. Być może osoby z naszego otoczenia mają lepsze od nas osiągi, ale każdy wysiłek musimy przekładać na miarę swoich możliwości. Jeżeli będziemy chcieli przeskoczyć w moment wiele tygodnie lub miesięcy treningów to skończy się to kontuzją i wykluczeniem z ćwiczeń na długo.

Jasny i konkretny cel

Rozpoczynając bieganie powinniśmy mieć jasno określony cel. Dlaczego zamierzam biegać? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Jest ogrom ludzi, którzy w ten sposób chcą zrzucić nadmiarowe kilogramy i wysmuklić sobie ciało. Dla innych największą korzyścią będzie zwiększenie wydolności i poprawa wytrzymałości. Można spotkać również osoby, które biegają dla samej radości wynikającej z biegania. W trakcie aktywności fizycznej wydzielają się w dużej ilości hormony szczęścia, które dają poczucie spełnienia. Mają też działania przeciwbólowe i są w stanie zapewnić dobre samopoczucie na resztę dnia.

JZ
Jak zacząć biegać? Sprawdź: www.runners-world.pl/trening/jak-zaczac-biegac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *