Co zrobić, gdy kupimy za duże buty?

Z radością przemierzamy kolejne butiki w galerii handlowej. Cieszymy się z zakupu każdej promocyjnej pary obuwia czy ubrań. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dokonaliśmy zakupu za dużych butów? Czy jedynym rozwiązaniem jest ich zwrot? Ależ oczywiście, że nie! Istnieje kilka sprawdzonych trików, aby wymarzony model dostosować do rozmiaru swojej stopy.

Za duże buty nie to nie problem

Czasem zdarza się, że zakupiony przez Internet fason nie jest dostosowany do potrzeb naszej nogi. W innym przypadku możemy za duże buty dostać od rodziny czy znajomego. W takim przypadku najłatwiej byłoby grzecznie podziękować za upominek i w sposób dyplomatyczny go zwrócić. Jeśli jednak obuwie przypadło nam do gustu, możemy sobie z tym poradzić.

Jeśli przedmiotem naszych rozterek są buty sportowe, wówczas pierwsze co należy uczynić to spryskać je wodą. Przydatne w tym celu może być użycie atomizera lub innego rodzaju spryskiwacza. Całą powierzchnię musimy obficie skropić, jednak uważać z ich nadmiernym przemoczeniem, gdyż wówczas mogą bardziej się skurczyć niż planowaliśmy. Kolejnym krokiem jest ich wysuszenie. W tym celu możemy umieścić je w suszarce na około kwadrans lub po prostu zastosować suszarkę do włosów, jeśli bardzo zależy nam na czasie. Po ich dokładnym przesuszeniu należy je przymierzyć. Jeśli nadal są za duże, buty należy spryskać wodą i wysuszyć jeszcze raz, aż do momentu, kiedy poczujemy, że nabrały odpowiedniego rozmiaru.

Jaki schemat postępowania jest w przypadku skórzanego obuwia? W tym przypadku instrukcja brzmi podobnie i w pierwszej kolejności konieczne będzie ich zmoczenie. Różnica jest jednak taka, że do suszenia należy użyć suszarki do włosów, którą należy trzymać jakieś 15 cm od powierzchni buta. Suszarka do ubrań nie stanowi najlepszej propozycji. Po wysuszeniu należy je przymierzyć i sprawdzić, czy przypadkiem nadal nie są za duże. Butom skórzanym należy poświęcić nieco więcej uwagi.

Sposoby które działają

Innym rozwiązaniem na tego typu bolączki jest zakup wkładki. Na rynku dostępne są różnorodne modele, które wypełniają puste miejsce, przez co obuwie jest ciaśniejsze i bardziej dopasowane do stopy. Kolejną propozycją może być wypychanie ich watą. Ten sposób z pewnością pamięta wiele naszych babć czy matek. Niestety, ten trik nie jest niezawodny, ponieważ z upływem czasu wata ulega ugnieceniu. Ratunkiem w tej sytuacji może być zastosowanie gąbki kąpielowej, która jest nie tylko wygodniejsza, ale również trwalsza.

Innym rozwiązaniem na za duże buty są zapiętki, które chronią piętę przed otarciami i podrażnieniami. Do wyboru są modele wykonane ze skóry, żelu i silikonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *