Zasady diety ketogenicznej: jak szybko schudnąć dzięki tłuszczom?

Do lata, do wesela, do sylwestra albo przed zajściem w ciążę – to jedne z popularniejszych motywacji do odchudzania. Skuteczny proces chudnięcia kojarzony jest najczęściej z eliminacją tłuszczu z nowego, dietetycznego menu. Poznajcie dietę ketogeniczną, zwaną również terapią ketogenną, która nie tylko charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu w jadłospisie, ale i przekształca tłuszcz z organizmu w energię!

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to tak naprawdę sposób odżywiania. Jej głównym założeniem jest dostarczenie do organizmu niewielkiej ilości węglowodanów, w zamian wprowadzając posiłki obfitujące w zdrowe tłuszcze i białka. Organizm osiąga wtedy naturalny stan fizjologiczny ketozy, który przekształca tłuszcz nagromadzony w tkankach w energię. W ten sposób proces odchudzania zachodzi niejako w formie efektu ubocznego.

Jak wygląda menu w diecie keto?

Stosując odżywianie zgodne z dietą ketogeniczną, posiłki obfitują w mięsa, ryby, orzechy, jaja, sery, grzyby oraz warzywa. Wskazane są także dodatki w postaci olejów, masła i śmietany – ważne, żeby były one wysokiej jakości. Aby osiągnąć ketozę, należy zrezygnować ze słodyczy, warzyw strączkowych i skrobiowych, produktów zbożowych i używek.

Na śniadanie można ze spokojnym sumieniem zjeść jajecznice na boczku, na drugie śniadanie koktajl z awokado. Obiad może stanowić porcja tłustej ryby z surówką z brokułów, ogórków i papryki, a kolację pieczone mięso. Więcej pomysłów na przepisy zgodne z dietą ketogeniczną znajdziecie na stronie ketowariatka.pl

Rodzaje diet ketogenicznych

Wyróżnia się cztery rodzaje diet ketogenicznych. Aby dobrać najlepszą wersję dla siebie, należy obserwować swoje ciało, poziom energii oraz kondycji fizycznej.

  • SDK – standardowa dieta ketogeniczna, w podstawowej wersji – idealnej dla osób początkujących. Pozwala poznać swój organizm i jego możliwości. Przeznaczona dla osób, których aktywność fizyczna jest na niskim lub znikomym poziomie. Dodatkowo podkręca metabolizm. Założeniem SDK jest to, by węglowodany stanowiły mniej niż 5% całkowitej liczby kalorii w ciągu dnia.
  • UDK – umiarkowana dieta ketogeniczna, dedykowana osobom o średniej aktywności fizycznej. Ten rodzaj diety dopuszcza zjadanie określonych posiłków węglowodanowych, ważne by węgle nie pochodziły z fruktozy. Napoje sportowe i batony z dodatkiem węglowodanów można spożywać bezpośrednio przed, a najlepiej na kwadrans przed treningiem.
  • CDK – cykliczna dieta ketogeniczna, wymagająca starannego planowania posiłków. Nie powinna być stosowana jako pierwszy rodzaj wprowadzania organizmu w stan ketozy. Przez 5 dni CDK stosuje się klasyczną dietę ketogenną, a przez 2 dni – dietę o wysokiej zawartości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *