Ćwiczenia w domu dla początkujących

Ćwiczenia w domu wielu z nas mogą sprawiać pewne trudności, na szczęście są sprawdzone sposoby na to, jak zwiększyć wydajność aktywności fizycznej podejmowanej we własnych czterech ścianach.

Już po kilku dniach treningów możesz zauważyć pierwsze efekty, np. w postaci poprawy samopoczucia. Nie zwlekaj dłużej i już dziś zacznij ćwiczyć we własnych czterech ścianach!

Jak ćwiczyć w domu?

Ostatnie miesiące sprawiły, że coraz więcej osób zainteresowało się tematyką ćwiczeń w domu. Rozwiązanie to ma zarówno swoje mocne, jak i słabsze strony. Dzięki treningom w domu możesz zaoszczędzić sporo czasu, nie musisz dostosowywać się do harmonogramu zajęć na siłowni lub w klubie fitness, a do tego nie patrzą na ciebie osoby współćwiczące, co niektórych bardzo onieśmiela.

Ćwicząc w domu nie masz jednak dostępu do wyposażenia, nie będzie ci też osobiście towarzyszył trener. Te problemy bardzo łatwo wyeliminować – bez trudu znajdziesz gotowe programy treningowe z materiałami video w sieci, a wiele przyrządów do ćwiczeń zastąpisz tym, co znajdziesz pod ręką. Zamiast hantli weź butelki napełnione wodą, a jako matę możesz wykorzystać gruby koc i dywan.

Bardzo ważne w kontekście ćwiczeń w domu jest ustalenie sobie celów. Dzięki temu o wiele chętniej podejmiesz kolejne treningi i znajdziesz motywację do takiego wysiłku. Ponadto niezwykle istotna jest regularność. Aby uzyskać zadowalające rezultaty, konieczne są systematyczne ćwiczenia. Dlatego dobrze ustalić harmonogram i trenować np. 3-4 razy w tygodniu lub co drugi dzień.

Jakie ćwiczenia wybrać?

Ćwiczenia powinieneś dobrać przede wszystkim do swoich celów oraz poziomu zaawansowania. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem w domu, wybierz proste ćwiczenia o niskiej lub średniej intensywności. Na początku twój trening może trwać zaledwie 15-20 minut, aby w ten sposób przyzwyczaić nieco organizm do wysiłku.

W miarę możliwości zwiększaj obciążenia. Jeśli zależy ci na utracie masy ciała, najlepsze będą ćwiczenia interwałowe oraz cardio, np. 3-4 razy w tygodniu. Ćwiczenia siłowe poprawią twoją sylwetkę i zwiększą możliwości fizyczne.

Jak wspomóc swój trening w domu?

Osoby początkujące powinny szczególną uwagę przywiązać do tego, co robią przed i po treningu. Każde ćwiczenia należy poprzedzić rozgrzewką, która przez wielu ekspertów uważana jest za najważniejszy element treningu.

W trakcie ćwiczeń znacznie się odwadniasz i wypłukujesz wiele składników odżywczych i mikroelementów. Aby właściwie uzupełniać elektrolity po treningu, zmień swoją dietę i stosuj suplementy diety np. rozpuszczalne w wodzie elektrolity w tabletkach musujących Możesz też przygotować domowy izotonik, na bazie soku z cytryny, wody mineralnej, soli i miodu, jednak gotowe preparaty są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu i smaczniejsze.

Elektrolity po treningu pozwolą ci szybciej zregenerować organizm oraz przygotować go na kolejny wysiłek. Ćwiczenia w domu to świetny sposób na zrobienie formy, pamiętaj jednak, aby właściwie dobrać trening oraz zadbać o efektywny wypoczynek. Z pewnością pomogą w tym elektrolity po treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *