Przychodzi taki moment, że po kilku latach bezawaryjnej pracy nasza pralka odmawia posłuszeństwa, a jak na złość okres gwarancyjny upłynął kilka miesięcy temu. Co wtedy zrobić? Oczywistym posunięciem w takiej sytuacji jest oddanie urządzenia do wyspecjalizowanego serwisu. Zwykle problem okazuje się błahy – a to zerwał się pasek napędowy, a to znów woda wycieka z pompy, bo np. zapchał się filtr, a to innym razem awarii uległ programatorów. Zdarzają się jednak takie awarie, których po prostu nie można usunąć, a jeżeli nawet się da, to jest to po prostu nieopłacalne. W takiej sytuacji pozostaje nam jedno rozwiązanie – zakup nowej pralki. Jak jednak wybrać ten odpowiedni model?
Ładowana od frontu czy od góry?
Jest to pierwsze pytanie, które pojawia się w głowie każdego kupującego. Pralki ładowane od frontu są z reguły większe, bardziej pojemne oraz co istotne tańsze w zakupie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jesteśmy w stanie w każdej chwili sprawdzić co dzieje się z naszym praniem (zamykanie drzwiczek wykonane jest z przeźroczystego tworzywa). Również istotną zaletą tych urządzeń jest to, że oferowane są w wielu różnych rozmiarach – chodzi przede wszystkich o ich głębokość.
A co z pralkami ładowanymi od góry? One także mają wielu zwolenników. Przede wszystkich chwali się je za ładny design, chociaż to oczywiście jest kwestią gustu. Wiele osób ceni sobie brak konieczności schylania się podczas wkładania oraz wyjmowania prania. Pralki ładowane od góry są stosunkowo wąskie (rekompensowane jest to ich długością), dlatego sprawdzają się w małych łazienkach.
Co wybrać? Pod względem funkcjonalnym jedna pralka od drugiej się nie różni – mają podobne możliwości, programy, funkcje itp. Dlatego wiele zależy od naszych osobistych upodobań, rozplanowania łazienki oraz oczywiście zasobności portfela. Przeglądając jednak ranking na tej oto stronie megarankingi.pl można zauważyć, iż wśród 20 najpopularniejszych urządzeń na rynku, tylko 5 modeli jest ładowanych od góry, co wygląda bardzo sugestywnie.
Parametry
Ich analiza bardzo wiele powie nam o możliwościach urządzenia:
-
-
- Klasa energetyczna: mamy obecnie 7 klas energetycznych – A+++, A++, A+, A, B, C, D. Pralki z klasa A+++ są najbardziej efektywne energetycznie
- Głośność: ma szczególnie duże znaczenie, gdy w domu jest małe dziecko, albo po prostu gdy jesteśmy bardzo wrażliwi na hałas. Samo pranie zwykle nie jest zbyt głośne. Dużo bardziej uciążliwe jest wirowanie i to właśnie na hałas podczas wirowania powinniśmy zwracać dużą uwagę (hałas nie powinien być większy niż 65 – 70 dB
- Pobór wody: są pralki, które zużywają poniżej 15 litrów wody. Są jednak i takie, które pobierają aż 90 litrów
-
Wielkość bębna
- najczęściej spotkane są bębny 5 oraz 6 kilogramowe. Wśród modeli dostępnych na rynku znajdziemy także takie, które posiadają bębny około 4 kg lub takie z bębnami nawet 9 kg
Co jeszcze?
Zwróćmy także uwagę na ilość dostępnych programów, np. pranie szybkie, odświeżanie, pranie butów, odplamianie, ECO itp. Jednak w praktyce z większości się nawet nie korzysta, więc ich różnorodność nie jest aż tak istotna, chyba że mamy specjalne wymagania.
Nowoczesne pralki coraz częściej ulegają awariom, których naprawa albo nie jest możliwa, albo bardzo dużo kosztuje. Dlatego starajmy się wybierać modele z jak najdłuższym okresem gwarancyjny.
Poza tym przeglądajmy strony internetowe z testami, rankingi, serwisy z opiniami na temat produktów itp. Wszystko to z pewnością pozwoli wybrać nam urządzenie, które będzie służyło przed długie lata.
niezależnie jaki model wybierzesz musisz wiedzieć, ze producenci nasz oszukują i zakupiony sprzet jest tak zaprogramowany aby działał nie dłużnej niż 10 lat. To tak zwane celowe postarzanie produktu. Więc nie ma co kupować topowego sprzętu ,,na zapas” bo i tak jego dni sa policzone i zwykle nie opłąci się reperować ( tuż po utracie gwarancji )