Kiedy dezynfekcja ubrań jest wskazana? Sprawdzamy!

Temat dezynfekcji ubrań staje się ostatnio coraz głośniejszy ze względu na pandemię koronawirusa. Okazuje się jednak, że dla wielu z nas, poddawanie swoich ubrań dezynfekcji nie jest niczym nowym. Dla sporej części osób dezynfekowanie ubrań jest szansą na bardziej komfortowe funkcjonowanie. Od czego zależy to, czy należy dezynfekować ubrania oraz kiedy dezynfekcja ubrań jest wskazana? Postanowiliśmy sami to sprawdzić.

Zanim zaczniemy opowiadać, kiedy dezynfekcja ubrań jest zalecana, zaczniemy od samego pojęcia. Czym dezynfekcja różni się od sterylizacji? Czasami pojęcia te są używane zamiennie, jednak jest to niepoprawne. Dezynfekcja to proces, który polega na zmniejszeniu liczby drobnoustrojów, które można znaleźć na danej powierzchni. Im czas dezynfekcji jest dłuższy, tym większa liczba drobnoustrojów zostanie zlikwidowana. Dezynfekcja dotyczy przedmiotów oraz powierzchni użytkowych. Materiał po dezynfekcji nie musi być jałowy, co oznacza, że nie jest konieczne usunięcie z danego materiału wszystkich drobnoustrojów. Podczas dezynfekcji mogą przetrwać formy wegetatywne. Skuteczność dezynfekcji zależy nie tylko od czasu jej trwania, ale także od gatunku i liczby drobnoustrojów. Sterylizacja jest natomiast procesem, który zmierza do całkowitego usunięcia wszystkich drobnoustrojów, w tym form wegetatywnych.

Rodzaje dezynfekcji

Dezynfekcja przedmiotów możliwa jest przy wykorzystaniu kilku metod. Jest to dezynfekcja termiczna, chemiczno-termiczna oraz termiczna. W przypadku dezynfekcji termicznej do zlikwidowania drobnoustrojów używamy wody o bardzo wysokiej temperaturze lub pary wodnej. Służy między innymi do odkażania naczyń czy bielizny, a jej największą zaletą jest brak toksyczności. Drugi rodzaj dezynfekcji – dezynfekcja chemiczno-termiczna, polega na połączeniu działania środków chemicznych (w przypadku dezynfekcji ubrań może to być np. proszek dezynfekujący do prania) wraz z wysoką temperaturą. Środki chemiczne w przypadku tej metody używane są w niskich stężeniach. Jest stosowana głównie w przypadku przedmiotów wrażliwych na działanie wysokich temperatur. Ostatni rodzaj dezynfekcji – dezynfekcja chemiczna – wykorzystuje roztwory preparatów chemicznych o zróżnicowanych właściwościach. Substancje te to między innymi związki na bazie chloru czy związki nadtlenowe.

dezynfekcja ubran zalety

Jakie zalety ma dezynfekcja ubrań?

Jeżeli chcemy być zdrowi i przetrwać okres przejściowy bez zachorowań, niezwykle ważne jest dbanie o odpowiednią higienę. Ważnym krokiem ku temu może być np. dezynfekcja ubrań. Warto zadbać nie tylko o dokładne pozbywanie się plam z naszej odzieży, ale także o ich staranne oczyszczenie z drobnoustrojów. Dodatkowo bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza pościel czy odzież często jest miejscem zamieszkania wielu bakterii i grzybów. Najczęściej spotykane w naszych ubraniach są roztocza, które są szczególnie uciążliwe dla alergików, ponieważ to właśnie one w największym stopniu odpowiadają za powstawanie alergii. Roztocza kurzu domowego mogą także przenosić choroby. W pościeli i na ubraniach może zatem gromadzić się mnóstwo nieproszonych gości, których powinniśmy się pozbyć. Warto zatem raz na jakiś czas przeprowadzić ich dezynfekcję w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Jak wybrać odpowiedni środek?

Dezynfekcja ubrań nie musi jednak wiązać się z bardzo wysokimi kosztami oraz zakupem wielu specjalistycznych środków. Aby dokładnie zdezynfekować naszą odzież wystarczy proszek do prania czy żel o właściwościach dezynfekujących. Do jego największych zalet należy to, że taki środek to połączenie mocy detergentu piorącego oraz środka do dezynfekcji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się nie tylko naszymi ubraniami pozbawionymi plam, ale także zminimalizowany zostanie negatywny wpływ drobnoustrojów na nasze zdrowie. Spory wybór środków odpowiednich do dezynfekcji ubrań oferuje sklep Eurochemia (https://eurochemia.com/).

w jaki sposob dezynfekować ubrania

W jaki sposób dezynfekować ubrania?

Aby pozbyć się niepożądanych gości z naszych ubrań czy pościeli niezwykle ważne jest przeprowadzenie dezynfekcji w odpowiedni sposób – tak, by zwiększyć szanse zlikwidowania szkodliwych drobnoustrojów. Jeżeli jest to możliwe, ubrania i pościel pierzemy jak najszybciej. Odzieży, którą zamierzamy zdezynfekować, nie pozwalamy na długie leżenie w koszu na pranie. Pościel oraz ręczniki należy wyprać w temperaturze minimum 90 stopni Celsjusza. Bawełniane ubrania oraz piżamy możemy prać w niższej temperaturze. Zalecane jest jednak, by przy każdym praniu sprawdzić oznaczenia producenta, które znajdują się na metkach. Dzięki temu wypierzemy naszą odzież w odpowiedniej temperaturze, z jednej strony zapobiegając gromadzeniu się drobnoustrojów, z drugiej natomiast minimalizując ryzyko zniszczenia delikatnych tkanin. Do dezynfekcji prania używamy detergentów, które zabijają roztocza, bakterie oraz wirusy. Jeżeli jest to możliwe, nasze ubrania suszymy w wysokiej temperaturze, przy użyciu suszarki bębnowej. Jeżeli jednak suszarki nie posiadamy, pranie powinniśmy rozwiesić w pomieszczeniu, które jest suche i przewiewne. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wilgoć to czynnik, który sprzyja namnażaniu się bakterii. Jeżeli usunięcie zanieczyszczeń przy pomocy prania w wysokiej temperaturze jest niemożliwe, zalecane jest ich wyprasowanie. Wysoka temperatura podczas prasowania także może zlikwidować niepożądane drobnoustroje.

Jeżeli stosujemy odpowiednie detergenty, o zwiększonej skuteczności, możemy nawet obniżyć temperaturę prania. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że drobnoustroje zostały zlikwidowane. Wskazane jest także odkażanie ubrań po każdym wyjściu na zewnątrz. Od razu po powrocie powinniśmy je zdjąć i włożyć do foliowej reklamówki.

dezynfekcja decięcej odzieży

Co w przypadku dziecięcych ubrań?

Jak wygląda kwestia dezynfekcji ubrań w przypadku odzieży należącej do naszych dzieci? Pranie w bardzo silnych środkach może przyczyniać się do alergii. Jeżeli mamy w domu małego alergika, dezynfekcja jego ubranek powinna przebiegać z użyciem delikatnych środków czystości, odpowiednich dla wrażliwej dziecięcej skóry. W pierwszych latach życia do dezynfekcji dziecięcych ubranek powinniśmy używać środków hipoalergicznych. Do prania nie powinniśmy także dodawać innych specyfików – takich, jak silne wybielacze czy mocno perfumowane płyny do płukania. Jeżeli po zastosowaniu nowego detergentu zaobserwujemy u naszego dziecka reakcję alergiczną, należy natychmiast zaprzestać stosowania danego środka. Warto przeanalizować skład detergentu, przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na substancje zapachowe i enzymy.

Dezynfekcja ubrań nie musi być czynnością skomplikowaną i wymagającą od nas dużych nakładów finansowych, a jej przeprowadzanie może znacząco podnieść komfort naszego życia, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami lub mamy skórę wrażliwą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *