Dobry sen, to samo zdrowie, czyli dlaczego warto wybrać odpowiedni materac

Nasze ciało przez średnio 8 godzin na dobę spoczywa na materacu w trakcie nocnego wypoczynku. Musimy zatem zadbać o to, by podłoże gwarantowało optymalną regenerację mięśniom i stawom. Z jakich jeszcze przyczyn dobór właściwego materaca okazuje się tak istotny?

Lepszy materac, lepsze zdrowie

Materace odpowiednio dostosowane do potrzeb użytkowników często pozwalają wykluczyć przyczyny bezsenności, depresji oraz zaburzeń lękowych. Ponadto skutecznie zmniejszają bóle kręgosłupa, redukują uciski, poprawiają krążenie, samopoczucie i dodają energii. Zdrowy sen i dobrze przespana noc sprawią, że każdy dzień można rozpocząć w dobrym humorze.

Dobra jakość snu

Umiejętnie dobrany materac zagwarantuje doskonałą jakość snu. Jeżeli posiada strukturę zapewniającą swobodny przepływ powietrza i stworzono go z materiału zapobiegającego rozwojowi bakterii oraz roztoczy, polepszy komfort użytkowania osobom o wrażliwej skórze i alergikom. Odpowiednio dostosowany materac spełnia oczekiwania śpiącego na nim użytkownika, niezależnie od pozycji jaką przyjmie. Okaże się równie wygody i skutecznie podeprze kręgosłup gdy leżymy na boku, na plecach i na brzuchu.

Jeśli wybierzemy zły materac

Jeśli materac wyprodukowano z tworzywa o niskiej jakości, niewłaściwie dobraliśmy jego twardość i inne parametry, skutki złego zakupu będziemy odczuwać każdego dnia o poranku. Efekty nieudanego doboru to niewyspanie, kiepskie samopoczucie, brak energii, rozdrażnienie i niewydajność w pracy. Na niekorzystnej decyzji ucierpi również nasze zdrowie, przede wszystkim pogorszy się kondycja mięśni i stan kręgosłupa. Przed nabyciem konkretnego modelu warto dokładnie się zastanowić i poznać właściwości różnych rodzajów materaców. Jeżeli przez dłuższy czas śpimy na niewygodnym podłożu, skutki tego odczujemy bardzo szybko. Źle dobrany materac sprawi, że na kilka godzin nasze ciało ułoży się w niewłaściwej pozycji, narażając kręgosłup na nadmierne obciążenie i prowadząc do uciążliwych bóli mięśniowych.

Jak dobrać materac?

Wybór właściwego materaca nie należy do prostych zadań. Dodatkowe komplikacje wiążą się z kupnem odpowiedniego modelu dla pary, dlatego że trzeba wówczas wziąć pod uwagę potrzeby dwóch osób. Dla użytkowników lekkich najwygodniejsze okażą się materace miękkie, natomiast dla tych nieco cięższych najlepsze będą podłoża o zwiększonym stopniu twardości. Na rynku znajdziemy warianty piankowe, lateksowe, sprężynowe, kieszeniowe i termoelastyczne. Każdy typ materaca posiada wady i zalety. Bez względu na rodzaj materiału, dobry materac powinien indywidualnie dopasowywać się do krzywizn anatomicznych ciała użytkownika i wykazywać właściwą elastyczność punktową.

Wybór odpowiedniego materaca to inwestycja w zdrowie i spokojny, odprężający sen. Udany zakup zapewni wiele doskonale przespanych nocy i komfort odczuwany przez długie lata. Warto poznać właściwości rozmaitych rodzajów materaców i sprawdzić, czy pasują one do naszych potrzeb.

MK
Materiał został przygotowany we współpracy z centrummateracy.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *