Dostałam pozew o rozwód – jak się przygotować?

Otrzymanie pozwu o rozwód z pewnością nie jest najbardziej oczekiwanym przeżyciem przez żadną z kobiet. W końcu mężczyzna, któremu ślubowaliśmy miłość, wierność i uczciwość małżeńską nagle chce zakończyć małżeństwo. Bez względu jednak na to, jak bardzo możemy być tym faktem zaskoczone, jedno pozostaje pewne – należy jak najszybciej działać. W przypadku rozwodu we Wrocławiu z pomocą przyjdą nam wykwalifikowani adwokaci, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem pomogą nam przebrnąć przez sądową batalię i zakończyć postępowanie z wyrokiem jak najbardziej satysfakcjonującym.

Co zrobić z pozwem o rozwód?

Najpierw jednak na spokojnie należy przeczytać treść otrzymanego dokumentu. Z pewnością małżonek wskazał w pozwie przyczyny rozpadu małżeństwa. Warto zastanowić się, czy podane informacje są prawdziwe i zgodne z prawdą. Jeśli nie, przygotujmy swoją listę, którą złożymy w sądzie podczas trwania rozprawy. Możemy również takie pismo przygotować pod okiem adwokata, który będzie potrafił zgrabnie ubrać wszystko w słowa.

Kolejną sprawą wymagającą ustosunkowania jest kwestia podziału majątku wspólnego. Generalnie udziały małżonków są w tym zakresie równe, choć oczywiście możemy próbować udowodnić, że było inaczej. Wówczas konieczne będzie przedstawienie swojej propozycji podziału i przedłożenie jej w czasie rozprawy sądowej.

Rozwód we Wrocławiu nie obejmuje jednak wyłącznie kwestii unieważnienia małżeństwa czy kwestii związanych z podziałem majątku. Jeśli mieliśmy wspólne dzieci, wówczas postępowanie będzie obejmowało również wysokość alimentów. Warto zatem dokładnie przeanalizować podane przez męża kwoty w zestawieniu pod kątem ich świadomego obniżenia. W niektórych sytuacjach małżonka może ubiegać się także o świadczenie alimentacyjne na siebie, co oczywiście wymaga stosownego udokumentowania. W takim przypadku warto skonsultować się z wykwalifikowanym adwokatem, który pomoże nam przygotować odpowiednie zestawienie wydatków i dochodów.

Rozwód to nie koniec świata

To jeszcze nie koniec analizowania pozwu rozwodowego. Należy zwrócić szczególną uwagę, czy przypadkiem małżonek nie wskazał nas jako osoby winnej za wyłączny rozpad małżeństwa. Warto zastanowić się, ile jest w tym racji, a także określić, jaki był tego udział naszego męża. Może się bowiem okazać, że wina w tym zakresie była obopólna.

W sytuacji, gdy małżonka będzie reprezentował na sali sądowej profesjonalny adwokat lub radca prawna, warto również rozważyć opcję wynajęcia doświadczonego specjalisty. Ciężko będzie bowiem samodzielnie prowadzić sprawę, mając po drugiej stronie prawnika znającego przepisy prawne. Raz popełnione błędy podczas rozwodu we Wrocławiu  będzie później ciężko naprawić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *