Fakty i mity nt. płynów do płukania jamy ustnej

Ostatnio coraz popularniejszym trendem w kwestii dbania o higienę zębów i jamy ustnej jest stosowanie płynów do płukania. Niestety wobec tej techniki narosło kilka mitów, które my w tym artykule postaramy się jednak obalić. Równocześnie podamy kilka faktów, których szczególnie warto się trzymać, aby osiągnąć zamierzone efekty. 

 

Kiedy zacząć stosować płyn?

Na początek poruszymy kwestię wieku, w którym można zacząć stosować płyn do płukania ust. Niektóre źródła podają, że dzieci poniżej 6 roku życia nie powinny z nich korzystać. Istotnie jest to prawda, ponieważ wiele płynów posiada bardzo intensywne działanie, które mogłoby podrażniać delikatne wnętrze jamy ustnej. Proponowalibyśmy, aby małe dzieci ograniczyły się do regularnego i dokładnego szczotkowania.

 

Przynajmniej 30 sekund!

Prawdą również jest to, że aby płyn do płukania zdążył zadziałać w taki sposób, jak powinien, trzeba utrzymać go w ustach przez przynajmniej 30 sekund. Pomimo że niektóre z nich posiadają bardzo intensywny smak, to pół minut jest raczej do wytrzymania dla każdego. Niektórzy wręcz przedłużają ten moment, ponieważ lubią uczucie odświeżenia. Należy jedynie pamiętać, aby nie przesadzić.

 

Odbarwienia

Istnieje mit, jakoby skład płynów do płukania ust miał powodować odbarwienia szkliwa. W przypadku stosowania renomowanych płynów z pewnością coś takiego nie wstępuje. Jedyne odbarwienia to w tym przypadku bielsze zęby, które dla większości są raczej zaletą niż wadą.

 

Płukanki a implanty i aparaty ortodontyczne

Nieprawdą jest również to, ażeby osoby posiadające na zębach aparaty ortodontyczne miały unikać płynów do płukania jamy ustnej. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o implanty zębowe. Co więcej, w tych dwóch przypadkach stosowanie wzmożona dbałość o jamę ustną, powinno być wręcz obowiązkiem. Zdarzało się nawet, że niewystarczająca higiena była przeszkodą w kwestii wszczepienia implantu.

 

Wpływ na odczuwanie smaku

To prawda, że bardzo często świeży oddech jest przypłacony chwilową zmianą odczuwanego smaku w ustach, aczkolwiek nie jest to nic złego. Uczucie bardzo szybko mija, a zalety związane ze stosowaniem płynów do płukania ust rekompensują ten chwilowy brak komfortu, który jednak przez wiele osób jest uznawany za przyjemne uczucie.

Płyn do płukania wpływa całościowo na higienę jamy ustnej

To z pewnością prawda! Regularne wzbogacanie szczotkowania o płukanki zapewnia:

  • świeży oddech
  • zdrowe dziąsła
  • bielsze zęby

Mamy nadzieję, że po lekturze tego krótkiego artykułu wzbogaciliście swoją wiedzę nt. higieny a płukanie jamy ustnej stanie się teraz codzienną tradycją, która z pewnością bardzo szybko zaprocentuje. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy na https://www.listerine.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *