Gry planszowe a rozwój dziecka

Nie da się przecenić znaczenia czasu spędzanego wspólnie przez rodzinę – zarówno rodziców z dzieckiem, jak i rodzeństwa ze sobą. Jednym z ciekawszych sposobów na połączenie zabawy i wspólnie spędzonych godzin przez najbliższych, są gry planszowe. Dają one nie tylko rozrywkę, ale także wiele inspiracji oraz wprowadzają w przyjemny sposób naukę różnych istotnych kwestii. Dorośli też stają się wtedy na chwilę dziećmi, a dzieci traktowane są jako równoprawni gracze, co znacząco wpływa na ich poczucie własnej wartości.

Znaczenie czasu wolnego spędzanego z rodziną

Najbardziej znani pedagodzy podkreślają, że czas wolny wykorzystany wspólnie przez rodziców i dzieci na mądrej zabawie, pomaga w kształtowaniu osobowości dzieci. Zwykła partia gry planszowej może mieć wpływ na budowanie pewnych nawyków i preferencji, które później będą wpływać na zachowanie dorastającego dziecka. Nie bez znaczenia jest ona też dla wzmacniania więzi panujących pomiędzy członkami rodziny. Gra w zwykłego choćby Chińczyka czy Scrabble, jest w stanie pogłębić osobisty kontakt pomiędzy najbliższymi.

sklep-z-grami-planszowymiTrening nowych umiejętności

Dziecko grające w gry planszowe jest w stanie również przyswoić wiele zasad, które rządzą światem dorosłych. Przy kolejnych partiach uczy się, jak zdrowo rywalizować z innymi, jak godnie znośić zwycięstwa i porażki, kontrolując swoje emocje. W zależności od rodzaju gry, może nauczyć się także współdziałania z innymi i lepszej komunikacji, a także przestrzegania ustalonych wcześniej reguł, które obowiązują wszystkich.

Warto też wspomnieć o innych, głębszych korzyściach z grania w gry tego typu. Planszówki pozwalają rozwinąć myślenie strategiczne, a także poprawiają koncentrację, pamięć i spostrzegawczość. Oddziałują one na wyobraźnię, dokształcają z wielu przydatnych w codziennym życiu dziedzin. Niektóre pomagają też w nauce liczenia, czytania, nazw geograficznych, dat historycznych czy gatunków zwierząt. Gry to także doskonały trening podejmowania przez dziecko decyzji – to od nich zależy w końcu, czy wygra, czy nie.

Nauka, ale i rozrywka

Oczywiście względy edukacyjne i rozwojowe to nie jedyne, dla których warto sięgnąć po gry planszowe. Odwiedzając  sklep z grami planszowymi możemy odkryć, jak wiele jest gier, które dostarczają czystej rozrywki i niezmąconej niczym zabawy, wciągającej na wiele godzin. Czy może być lepsze rozwiązanie dla dzieci jadących z rodzicami na wakacje, lub czekających na zmianę pogody z deszczowej na słoneczną? Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z gier planszowych, warto najpierw zagrać w któregoś z klasyków, o powszechnie znanych zasadach, jak np. domino, jenga, memory, czy Eurobiznes. Oczywiście można też od razu zdecydować się na grę, która będzie odpowiadała konkretnym zainteresowaniom dziecka. Na rynku jest ich naprawdę dużo, więc zdecydowanie będzie w czym wybierać. A kiedy już spodoba się jedna z nich, pewne jest, że rodzina wkrótce zdecyduje się na następną, by poszerzyć swoją kolekcję i repertuar domowych gier i zabaw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *