Jak leczyć jaskrę?

Niektórzy leczą jaskrę kroplami, to jest niewyobrażalny błąd. Nie da się tak groźnej choroby zaleczyć kroplami. Dokładnie tymi samymi co się leczy inne dolegliwości związane z oczami jak na przykład suchość oka.

Czym jest jaskra?

Jaskra ma naprawdę wiele postaci i nie można myśleć sobie, że krople pomogą na każdą jaskrę. W zależności od stadium jaskry trzeba dobierać indywidualnie dobrane leczenie. Kiedyś rozpoznawało się jaskrę zupełnie inaczej niż dziś. Jeśli przekraczało przyjętą normę, stwierdzano jaskrę, którą intensywnie leczono.
Często operowano chorych, u których w świetle obecnych poglądów jaskry nie było, co najwyżej nadciśnienie oczne. Z kolei zdarzali się pacjenci, którzy mieli ciśnienie oczne w normie, ale występowały u nich rzeczywiste zmiany jaskrowe. Obecnie sam poziom ciśnienia ocznego nie może jednoznacznie zdecydować ani o rozpoznaniu jaskry, ani tym bardziej o rozpoczęciu jej leczenia. Czasami ciśnienie wewnątrz oka może być wysokie z powodu chociażby zbyt długiego spędzania czasu przed komputerem. Wtedy także nam dokucza ból oczu, ale to wcale nie znaczy, że chorujemy na jaskrę.

 

Leczenie jaskry

Jaskra rozwija się bez żadnych objawów, dlatego niezmiernie ważne jest kontrolowanie stanu naszego wzroku minimum raz w roku, po ukończeniu 35 roku życia. Chorym na jaskrę często dokucza ból głowy i ból oczu, które to spowodowane są podwyższonym ciśnieniem w gałkach ocznych.
Jaskrę rozpoznajemy przede wszystkim stosując metodę badania nerwu wzrokowego. Są jaskry, które postępują wolno. Jeśli przykładowo mamy chorego 80-latka, u którego jaskra wolno postępuje, to prawdopodobnie ten pacjent nigdy nie odczuje jej ujemnych skutków i taki chory nie wymaga leczenia. Niepokojącym znakiem z pewnością są bóle oczy, ale nie takie sporadyczne ale ciągłe. Wtedy należy się przebadać na obecność jaskry, bo być może taki pacjent już łapie się na operację.

Niestety, do tej pory naukowcom nie udało się stwierdzić, jakie są przyczyny powstawania tej choroby. Jaskra potrafi mieć wiele odmian, dlatego trudno to schorzenie sklasyfikować do jednego przypadku, bo u każdego pacjenta może ona przebiegać zupełnie inaczej. Gdy chory orientuje się sam, że źle widzi, jaskra jest już w pełnym rozkwicie, a ubytki w polu widzenia tak duże, że np. niewidoczny jest samochód nadjeżdżający z boku.

Dziwne przypadki są takie, że chorzy którzy powinni zostać skierowani na operację to dostawali najróżniejsze krople rzekomo powstrzymujące jaskrę. Niestety żadne krople na jaskrę nie pomogą. Aby uniknąć utraty wzroku trzeba się zgłosić na operację oczywiście po całkowitym przebadaniu. Są też takie postaci jaskry, w których leczenie laserowe, lub operacyjne musi być stosowane zaraz po ich rozpoznaniu. Dlatego nie warto ignorować symptomów, tylko należy zgłosić się lekarza okulisty.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Klinikę Okulistyczną www.voigtmedica.pl/ specjalizującą się w laserowej korekcji wzroku.

2 komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł!, Miałam całkowicie inne wyobrażenie jeżeli chodzi o jaskrę wiec dziękuję za te informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *