Jak menopauza wpływa na naszą skórę?

Menopauza jest niezwykle skomplikowanym procesem, występującym u wszystkich kobiet w średnim wieku. W przypadku niektórych pań, objawem jest tylko koniec cyklu miesiączkowego. Natomiast dla innych jest to skomplikowany proces, trwający kilka lat i powodujący wiele zmian. Pamiętajmy, że menopauza nie tylko wpływa na wnętrze ciała, ale również na skórę.

 

Co się dzieje z hormonami w okresie menopauzy?

Zmiany hormonalne i obniżenie poziomu hormonów, jak również spowolnienie aktywności jajników (włącznie z obniżeniem poziomu B-estradiolu) powoduje wiele zmian, związanych z menopauzą. Hormony mogą przyczyniać się do występowania uderzeń gorąca, które odczuwamy jako intensywne uczucie ciepła na naszej skórze, szczególnie na twarzy. Towarzyszy mu obfite pocenie. Ponadto po menopauzie nadnercza i jajniki powodują u kobiet zwiększone wydzielanie androgenów. Warto pamiętać, że hormony te, w przypadku braku estrogenów, przyczyniają się do objawów menopauzy, jak obniżenie głosu i zmiana wyglądu twarzy i włosów.

Skóra i menopauza

Testosteron pobudza gruczoły łojowe do wydzielania grubszego łoju, dlatego kobieta w czasie menopauzy może mieć tłustą skórę. Ponadto u niektórych pań może wystąpić trądzik. Ze względu na wzrost męskich hormonów i obniżenie się żeńskich, u niektórych kobiet może pojawić się zarost, zwłaszcza w okolicy podbródka. Spadek estrogenu powoduje, że złogi tłuszczu mają tendencję do redystrybucji i często koncentrują się na brzuchu i/lub udach oraz pośladkach. W konsekwencji następuje utrata tkanki tłuszczowej pod skórą twarzy, rąk, szyi i ramion. Dlatego zaczynają się pojawiać zmarszczki i skóra staje się mniej elastyczna w tych miejscach. Ponadto następuje spadek tkanki tłuszczowej w piersiach, dlatego zaczynają się one wyginać i płaszczyć. Obniżony poziom estrogenu powoduje również zmniejszoną zdolność do wytwarzania i naprawy kolagenu i elastyny, znajdujących się w skórze właściwej. Dlatego nasza skóra jest bardziej narażona na działanie szkodliwych promieni UV. Przepływ krwi przez naczynia krwionośne zmniejsza się, dlatego naskórek ma do dyspozycji mniejszą ilość cennych składników odżywczych. W związku zmniejsza się jego grubość i obniża się funkcja barierowa naskórka, co może prowadzić do zwiększenia utraty wody przez naskórka i powodować suchość skóry. W czasie menopauzy następuje zwiększona synteza melaniny, co może prowadzić do powstawania brązowych „plam starczych” na twarzy, rękach, szyi, ramionach i klatce piersiowej u wielu kobiet.

Wyzwania dla kosmetyczki

Kosmetyczka powinna mieć profesjonalną wiedzę o tym, jak sprostać stale zmieniającym się potrzebom pielęgnacji skóry w tym krytycznym momencie. Musi pamiętać, że wahania hormonów wpływają na fizjologię i strukturę skóry, która w związku będzie potrzebować nowych profesjonalnych zabiegów, jak również zmiany w schemacie domowej pielęgnacji skóry.

Jeden komentarz

  1. słyszała może któraś z Was jak działają tabletki na menopauzę?
    jestem bardzo zainteresowana tematem ale nie znam opinii innych kobiet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *